09173208302

میزان اعتبار و ارزش پاسپورت ترکیه
    
تعداد بازدید: 1035
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/6/31

در سال 2018، پاسپورت ترکیه در رتبه بندی جهانی جایگاه سی و نهم را از آن خود کرد، تا بر این اساس 114 مورد را مشخص کند که با وجود آنها امکان سفر بدون اخذ ویزا به ترکیه امکان پذیر می شد. از آن زمان به بیش از 72 کشور این امکان داده شد که بدون نیاز به اخذ ویزا و فقط با در دست داشتن پاسپورت خود بتوانند به کشور ترکیه سفر کنند. همچنین بر اساس قوانین وضع شده جدید به 42 کشور اجازه داده شد که پس از ورود به خاک ترکیه برای اخذ ویزای خود اقدام کنند و نیز بیش از 7 کشور امکان اخذ پاسپورت و ویزای ترکیه را به صورت آنلاین به دست آوردند.

انتظار می رود که ترکیه طی چند سال دیگر به اتحادیه اروپا بپیوندد، که با اخذ توافقات لازم و مذاکرات لازم بین ترکیه و اتحادیه اروپا، با اخذ ویزای ترکیه می توان به ویزای شینگن دسترسی پیدا کرد و به راحتی به تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد شود. ترکیه یک کشور مدرن است که در حال رشد و توسعه روزافزون در تمامی جنبه های صنعتی، تجاری، کشاورزی و غیره می باشد، بنابراین ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه نیز با توجه به موقعیت وی در سطح بین المللی در حال افزایش است. محوریت استراتژی های دولت ترکیه بر روی بالا بردن اقتصاد کشور و ایجاد منابع و درآمدزایی قوی و نیز انسجام و ثبات توسعه تمامی بخش ها در بلند مدت قرار گرفته است. با توجه به تمامی این موارد کاملاً محرز است که پاسپورت ترکیه نیز متعاقب رشد تمامی بخش های آن دارای اعتبار و ارزش روز افزون است.

امکان سفر بدون ویزا با پاسپورت ترکیه
سیستم درخواست ویزای الکتریکی توسط وزارت امور خارجه جمهوری ترکیه در هفدهم آوریل 2013 آغاز به کار کرد. این سیستم به بازدیدکنندگان در سفر به ترکیه این اجازه را می دهد تا در مدت زمانی اندک ویزاهای الکترونیکی خود را به راحتی و از طریق وب سایت ها به صورت آنلاین دریافت کنند. بر این اساس اتباع خارجی که مایل به ورود به ترکیه هستند باید برای اقامت بیش از 60 روز خود معافیت ویزا و یا اجازه اقامت داشته باشند، که اجازه اقامت خود را می توانند با ارائه یک گذرنامه معتبر با تاریخ انقضای مکفی از طریق آنلاین به راحتی کسب کنند.
اما کشورهایی هستند که مطابق با توافق نامه های بین المللی و مقررات ویژه قانونی فی مابین ترکیه و آنان، شهروندانشان می توانند به راحتی و با داشتن پاسپورت معتبر و بدون اخذ ویزا به ترکیه سفر کنند. بر این اساس شهروندان کشورهایی همچون اتحادیه اروپا مجاز به ورود به ترکیه با داشتن کارت شناسایی معتبر که همان پاسپورت است می باشند و نیازی به اخذ ویزا ندارند.
همچنین شهروندان به برخی کشورها این اجازه داده شده است که چنانچه پس از ورود به خاک ترکیه اعتبار گذرنامه آنها تمام شود، بتوانند همچنان تا مدت زمانی محدود و مشخص در آن کشور بمانند و نیز دارندگان گذرنامه یا پاسپورت های دیپلماتیک، ویژه و رسمی نیز نیاز به اخذ ویزا برای ورود و اقامت در ترکیه ندارند. در حالت کلی، توصیه می شود فردی که قصد ورود به خاک ترکیه را دارد دارای پاسپورتی باشد که از زمان بدو ورودش به ترکیه، حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد تا در آنجا به مشکلی برنخورد و دنبال تمدید پاسپورت یا اخذ ویزا نباشد و به راحتی بتواند از اقامت ترکیه لذت ببرد.

راه های اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه
اگر فردی چندین سال در کشور ترکیه زندگی کرده باشد و با آگاهی کامل اطمینان یابد که ماندن در آنجا را دوست دارد و ترجیح می دهد که تابعیت کشور ترکیه را اخذ کرده و آن را ترک نکند، می تواند با طی کردن مراحلی درخواست تابعیت ترکیه خود را مطرح نماید. اولین مرحله که بر اساس آن بتوان مهلت و فرجه بیشتری برای ماندن و انجام کارهای اخذ تابعیت خود در ترکیه کرد این است که در صورت داشتن ویزا آن را تمدید کرد.

یکی از امتیازات ترکیه این است که اجازه تابعیت دوگانه به متقاضیان اقامت در آنجا را می دهد؛ به عبارت دیگر، فرد متقاضی هم می تواند تابعیت خود را حفظ کند و هم تابعیت ترکیه را داشته باشد که برای این امر ملزم به هماهنگی با مسئولین بخش تابعیت دوگانه در کشور مبدأ می باشد. شرایط لازم برای اخذ تابعیت ترکیه (و به دست آوردن تابعیت دوگانه) کاملاً واضح و مبرم است و بر این اساس می باشد که:
• متقاضی می بایست بالغ باشد و در زمان اقدام برای ورود به ترکیه (که از کشور مبدأ صورت گرفته) به سن بلوغ رسیده باشد.
• نیاز است که متقاضی حداقل 5 سال مکرر (با حداقل وقفه 6 ماهه) در ترکیه زندگی کرده باشد.
• چنانچه فردی با یک تبعه ترکیه ای ازدواج کرده باشد یا در خاک ترکیه متولد شده باشد مدت زمان وقفه در ترکیه به 3 ماه کاهش می یابد.
• فرد متقاضی دارای سلامت جسمی و روانی بوده باشد و هیچگونه سابقه کیفری نداشته باشد.
• صحبت کردن و تسلط به زبان ترکی تا یک سطح مشخص الزامی است.
• در صورتی که با یک تبعه ترکیه ای ازدواج نکرده باشید نیز اثبات توانایی داشتن در تأمین هزینه های زندگی خود (چه داشتن کار در ترکیه، چه از طریق حقوق بازنشستگی و غیره) از دیگر الزامات است.

شرایط و قوانین تابعیت دوگانه در ترکیه
برای درخواست تابعیت ترکیه در ابتدا می بایست مدارکی را به دفتر محلی شهری از ترکیه که فرد در آن ساکن است بدین شرح ارائه دهد:
• پاسپورت معتبر
• 4 قطعه عکس پرسنلی اخیر فرد با ابعاد عکس گذرنامه
• اسناد اثبات کننده وضعیت تأهل فرد و در صورت فرزند داشتن ارائه کلیه مدارک همسر و فرزند
• ارائه گواهی اثبات سلامت روحی و جسمی فرد
• مدرک معتبر زبانی در اثبات توانایی و تسلط داشتن به برقراری ارتباط با زبان ترکی
برای اثبات مهارت و تسلط مکفی خود به زبان ترکی نیاز به شرکت در یک مصاحبه با یکی از مقام های دولتی ترکیه است که فرد متعاقب آن می تواند مدرکی را دریافت کند که قابل ارائه به تمامی ارگان های دولتی و خصوصی ترکیه می باشد. پس از ارائه کلیه مدارک لازم به دفتر مرکزی مربوط به اخذ تابعیت ترکیه، به متقاضی فرم های درخواستی ارائه می شود که وی می بایست پس از تکمیل مدارک مورد نیاز و پرداخت هزینه های لازم تعیین شده، پروسه درخواست خود را تکمیل کند. بدین ترتیب، پس از طی کردن این قوانین تمامی اسناد و پرونده فرد به وزارت کشور ارسال می شود و نتیجه موافقت یا عدم موافقت با درخواست از طریق پست به فرد اطلاع داده خواهد شد.
قوانین شهروندی ترکیه انعطاف پذیر هستند و چنانچه برای مسئولین اخذ تابعیت محرز شود که فرد متقاضی کاملاً با اصول و قوانین کشور ترکیه منطبق است و منافاتی با مقررات ملی آن کشور نداشته و نیز در کشور خود مرتکب جرم و جنایت و نقض قوانین نشده باشد به راحتی با درخواست وی موافقت می شود. یکی از قوانین مربوطه در این باره این است که چنانچه فردی تابعیت ترکیه را از طریق ازدواج به دست آورد و پس از آن طلاق بگیرد، وضعیت تابعیتش تحت تأثیر قرار نمی گیرد. اما نکته قابل توجه این است که دادگاه های ترکیه برای ازدواج ساختگی و جعلی به فرد حکم طلاق نمی دهند و حتی در صورت جعل این مورد متقاضی تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.