09173208302

مهاجرت تحصیلی به نروژ
دوشنبه 6 آبان 1398
    
بازدید: 265
    

نروژ


با وجود طیف گسترده‌ای از دوره‌های تحصیلی که همگی از سطح کیفی بالایی برخوردار هستند، به نظر می‌رسد نهادهای آموزشی نروژ مقصدی ایده‌آل برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور باشند. از سطوح پایین تا سطح تحصیلات تکمیلی و دکتری، فرصت‌های فراوانی برای دانشجویان مشتاق و پویا وجود دارد. یکی از مزیت‌های تحصیل در نروژ، جو غیر رسمی حاکم در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های دانشگاه این کشور است؛ جایی که اساتید به راحتی قابل دسترس هستند و آموزش اغلب در گروه‌های کوچک صورت می‌گیرد.
کشور نروژ به شما تجربه‌ی دانشجویی منحصربه‌فردی هدیه می‌دهد. در نروژ هفت دانشگاه، نه موسسه تخصصی دانشگاهی، ۲۲ کالج، دو کالج دولتی و تعدادی موسسه آموزش عالی خصوصی وجود دارد. اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجهز به امکانات به‌روز و پیشرفته هستند. با وجود این که در دانشگاه‌های نروژ بیش از ۲۰۰ دوره‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، تنها تعداد انگشت‌شماری از دوره‌های کارشناسی به زبان انگلیسی هستند.
اکثر دانشگاه‌های نروژ هزینه‌های تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند، بنابراین دانشجویان به راحتی می‌توانند برای هر یک از دوره‌های تحصیلات عالی دانشگاه‌‌های نروژ اقدام کنند. تحصیل در خارج از کشور و به خصوص در کشور نروژ تجربه‌ای چالش برانگیز، اما بسیار باارزش است. نهادهای آموزشی این کشور پذیرای اپلیکیشن‌های دانشجویان از سراسر دنیا هستند.
هزینه تحصیلات دانشگاهی در نروژ
در نروژ، برخی از دانشگاه‌های دولتی هزینه‌های تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند. و این مسئله برای دانشجویان دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و همچنین برای دانشجویان همه‌ی کشورها، صرف نظر از این که عضو اتحادیه اروپا هستند یا نه، معتبر هستند. با این وجود، یک هزینه اندک تحصیلی برای هر نیمسال وجود دارد که دانشجویان ملزم به پرداخت آن هستند؛ این هزینه حدود ۳۲ تا ۶۴ یورو است. اما ممکن است در چند مدرسه و دانشگاه خاص برای برخی از دوره‌ها مانند دوره‌های مربوط به کسب و کار و مدیریت هزینه‌ای را به عنوان شهریه دریافت کنند.

بیشتر دانشگاه‌ها و موسسه‌‌های خصوصی در نروژ هزینه‌های تحصیلی مشابهی برای دانشجویان نروژی و بین المللی در نظر گرفته‌اند. متوسط هزینه تحصیل بین ۸,۰۰۰ تا ۹,۵۰۰ یورو در سال است.

برخی از دانشگاه‌هایی که باید برای تحصیل در نروژ بررسی کنید عبارت‌اند از:
• دانشگاه برگن، در برگن (رتبه ۲۰۱)
• دانشگاه کسب و کار نروژی، در اسلو
• دانشگاه فنی و علوم طبیعی نروژ (NTNU)، در تروندهایم (رتبه ۲۵۱)
• دانشکده اقتصاد نروژی (NHH)، در برگن
توجه داشته باشید که برای تحصیل در این دانشگاه‌ها نیاز به مدرک IELTS دارید.

هزینه‌های دانشجویی در نروژ
هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های نروژ شامل هزینه‌های زندگی شامل مسکن، کتاب و سایر مواد آموزشی، خورد و خوراک و قبض‌های خدماتی مانند آب و برق است. اگر چه هزینه‌های زندگی در نروژ ممکن است بالاتر از متوسط کشورهای اروپایی باشد؛ با این وجود، هزینه‌ها در نروژ نسبت به سایر کشورهای شمال اروپا معقول هستند. به علاوه در نروژ از موهبت کیفیت بالای زندگی برخوردار خواهید شد.
هزینه‌های زندگی دانشجویان بین‌المللی برای یک ماه، بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن، در تعدادی از شهرهای اصلی نروژ ، عبارت‌اند از:
• اسلو: ۱,۱۰۰ تا ۱,۳۰۰ یورو
• برگن: ۹۵۰ تا ۱,۰۵۰ یورو
• ترومسو و تروندهایم: ۱,۱۰۰ یورو

در شهرهای کوچک‌تر نروژ معمولا متوسط ماهانه هزینه زندگی ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

هزینه‌های مسکن
حدود ۳۶ درصد از کل هزینه‌های زندگی دانشجویان صرف محل اقامت می‌شود. به طور کلی برای اجاره یک آپارتمان خصوصی با امکانات اولیه، به طور متوسط در ماه چیزی حدود ۱,۵۰۰ یورو باید بپردازید. برای مثال، در اسلو هزینه اجاره ماهانه یک آپارتمان تقریبا ۱,۷۰۰ یورو است.
هزینه‌های ماهانه مسکن در نروژ را:
• دانشجویانی که تنها زندگی می‌کنند: ۶۳۹ یورو
• دانشجویانی که با شریک زندگی با کودک خود زندگی می‌کنند: ۷۸۷ یورو
• دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند: ۵۶۴ یورو

خوابگاه‌های دانشجویی در نروژ محدود است، بنابراین تنها ۱۵ درصد از دانشجویان کل کشور می‌توانند از خوابگاه استفاده کنند. با این حال، در اتاق‌های این خوابگاه‌ها استانداردهای بالا رعایت شده است. ۶۹ درصد از دانشجویانی که ساکن خوابگاه‌ هستند، کاملا از شرایط این خوابگاه‌ها رضایت دارند. این درصد بالاتر از میانگین اروپایی است، بنابراین اگر موفق شدید اتاقی در خوابگاه دانشگاه به‌دست آورید، احتمال این که از اقامت در چنین مکانی لذت ببرید، زیاد است.

هزینه خورد و خوراک و خرید ارزان
شما معمولا مبلغی حدود ۲۴۰ یورو در ماه برای مخارج خورد و خوراک و خرید نیاز دارید. می‌توانید با خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی یا سوپر مارکت‌ها که گاهی اوقات تخفیف‌های خوبی دارند، هزینه‌ها را کاهش دهید.
اگر یک روز معمولی را در نظر بگیریم، در یک رستوران ارزان‌قیمت به طور متوسط ۳۴ یورو و در یک رستوران معمولی برای یک یا دو پرس غذا ۸۵ یورو باید هزینه کنید.
هزینه حمل و نقل
در نروژ، ۴۱ درصد دانشجویان از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند و از تخفیف‌های کارت دانشجویی خود استفاده می‌کنند. هزینه کل حمل و نقل در ماه بین ۵۵ تا ۷۲ یورو است:
• نرخ پایه‌ی کرایه تاکسی ۱۰ یورو
• اجاره دوچرخه برای ۷ ماه ۵۵ یورو

هزینه‌های اضافی
در طول تحصیل هزینه‌‌های مربوط به خرید کتاب، مجلات و سایر موارد مورد نیاز برای هر ترم و البته هزینه‌های مربوط به تحقیقات خود معمولا به چیزی حدود ۵۳۰ یورو در هر ترم می‌رسد. برای فعالیت‌ها و سرگرمی‌های فردی، می‌توانید حدود ۷۰ یورو در ماه در نظر بگیرید.

بورسیه تحصیلی در نروژ
اگر در یک دانشگاه خصوصی در نروژ ثبت نام کرده باشید که هزینه‌ی تحصیلی دریافت می‌کند، می‌توانید برای بورس تحصیلی درخواست بدهید. علاوه بر این، چندین بورس تحصیلی و کمک مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی شما در نظر گرفته شده است.
سالانه، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و سازمان‌های مختلف در نروژ، بورس‌ها و کمک‌های مالی به دانشجویان ارائه می‌دهند که معمولا هفتگی اعلام می‌شود. پس گوش به زنگ باشید و سریع اقدام کنید.

تحصیل در نروژ و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ
متقاضیان تحصیل در نروژ برای اینکه بتوانند به این کشور وارد شوند و به تحصیل بپردازند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. در واقع متقاضیان باید ابتدا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های نروژ نمایند و سپس با تکمیل مدارک به سفارت کشور نروژ مراجعه کرده و درخواست خود را برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ارائه دهند. کشور نروژ نسبت به صدور ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی سخت گیری های زیادی انجام می دهد، بنابراین دقت داشته باشید که حتما همه مدارک را به درستی آماده نمایید. در لیست زیر مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ درج شده است.
• نامه دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه های نروژ
• پاسپورت و ترجمه شناسنامه متقاضی
• 4 قطعه عکس رنگی
• نامه تمکن مالی
• مبلغ 10000 یورو باید به حساب دانشگاه واریز شود. این مبلغ به عنوان هزینه زندگی دانشجو است که به عنوان امانت نزد دانشگاه می ماند. دانشجو پس از ورود به نروژ و افتتاح حساب، پول را حساب خود واریز می کند.
• ارائه بیمه نامه معتبر در نروژ
• ارائه انگیزه نامه که هدف از تحصیل در نروژ را نشان می دهد.

تحصیل در نروژ و موقعیت کار پس از تحصیل
معمولاً افرادی که تصمیم به تحصیل در نروژ دارند، تمایل دارند که پس از پایان تحصیلات خود نیز در این کشور اقامت داشته باشند و در واقع هدف نهایی آن ها مهاجرت به نروژ می باشد. این افراد می توانند پس از پایان تحصیلات خود در کشور نروژ به جستجوی کار پرداخته و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. کشور نروژ منابع نفتی و معدنی فراوانی دارد و یکی از کشورهای پردرآمد در دنیا می باشد، از این رو نرخ بیکاری در این کشور پایین بوده و متخصصین با موقعیت های شغلی فراوانی در این کشور رو به رو هستند. فارغ التحصیلان از دانشگاه های نروژ نیز این فرصت را داشته اند که علاوه بر به دست آوردن تخصص، با جامعه نروژ بیشتر آشنا شده و همه این عوامل شانس یافتن کار برای آن ها را بالا می برد. متقاضیان می توانند پس از پایان تحصیلات خود به مدت 6 ماه در کشور نروژ مانده و به جستجوی کار بپردازند.
روند تغییرات نرخ بیکاری در نروژ در سال های اخیر در نمودار زیر نمایش داده شده است.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.