09173208302

مهاجرت کاری به سوئیس
چهار شنبه 24 مهر 1398
    
بازدید: 306
    

«سوئیس»


کشور سوئیس با نام رسمی کنفدراسیون سوئیس در قسمت اروپای غربی واقع شده است، پایتخت کشور سوئیس شهر برن است. کشور سوئیس از ۲۶ ایالت یا منطقه تشکیل شده است که به آنها “کانتون” گفته می شود. کشور سوئیس دارای اقتصادی پایدار با تکنولوژی پیشرفته است و دارای ثروت فراوانی می باشد و همیشه به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورها در سرتاسر جهان در رتبه بندی های مختلف اقتصادی رتبه بندی می شود. دو شهر زوریخ و ژنو، قطبهای اقتصادی این کشور به حساب می آیند. در کشور سوئیس چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش به صورت رسمی مکالمه می شوند که حدود ۶۵ درصد جمعیت ۸٫۵ میلیون نفری آن، به زبان آلمانی صحبت می کنند. کشور سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست ولی با عضویت در انجمن تجارت آزاد اروپا(EFTA) ، امکان معاملات تجاری و ارزی با کشورهای اتحادیه اروپا را دارد. صنعت بانکداری، بیمه و توریسم نقش بسیار مهمی را در اقتصاد کشور سوئیس ایفا می کنند. کشور سوئیس با کوهستانهای بسیار زیبا، شهرهای دیدنی، شکلات، پنیر، ساعت سازی و سیستم بانکداری و موسسات مالی در جهان شناخته می شود.

مهاجرت کاری به سوئیس

اخذ ویزای کاری کشور سوئیس
بطور کلی اتباع خارجی در کشورهایی بغیر از اتحادیه اروپا، جهت کار در کشور سوئیس، نیاز به اجازه کار رسمی از کارفرمایی معتبر دارند. مشاغل متعددی برای کارگران و متخصصان مستعد و ماهر از سرتاسر جهان در بخش های مهندسی، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، حسابداری، بانکی، بیمه، توریسم، دارو، تحلیل سیستم و غیره … در کشور سوئیس وجود دارند. برای مهاجرت به کشور سوئیس از طریق اخذ ویزای کار ، در ابتدا شهروندان اتحادیه اروپا می توانند برای مدت ۹۰ روز درآنجا اقامت داشته و در جستجوی کار یا مشغول به کار باشند، ولی در همین مدت بایستی در کنسولگری محلی به صورت آنلاین ثبت نام داشته باشند. متقاضیان خارجی برای اخذ ویزای کاری کشور سوئیس نیاز به داشتن نامه تمکن مالی دارند و با اخذ مجوز اقامت از طریق کنسولگری دولت کشور سوئیس، امکان کار و زندگی برایشان فراهم می شود. قبل از اقدام برای مهاجرت کاری به کشور سوئیس و اخذ اقامت کشور سوئیس از طریق اخذ ویزای کاری کشور سوئیس باید کاری به متقاضی خارجی پیشنهاد شود.
فردی که متقاضی اخذ ویزای کاری کشور سوئیس می باشد، می بایست از سوی یک کارفرمای معتبر در کشور سوئیس پیشنهاد استخدامی داشته باشد. یافتن مشاغل مختلف برای اخذ ویزای کاری کشور سوئیس از طریق تماس مستقیم با کارفرما، تبلیغات شرکتهای سوییسی، روزنامه ها، موسسات کاریابی و سایتهای اینترنتی صورت خواهد گرفت.
انواع مجوز کار در کشور سوئیس به چهار گروه تقسیم می شود که عبارتند از:

مجوز L: یک اجازه اقامت کوتاه مدت است که اجازه می دهد تا شما در مدت یکسال در کشور سوئیس بمانید. این مجوز به شرایط قرارداد کار مرتبط است و ممکن است در موارد استثنایی برای یک سال دیگر نیز تمدید شود.
مجوز B: یک مجوز اقامت کوتاه مدت یا موقت است که برای یک سال معتبر است، اما می تواند سالانه افزایش یابد.این مجوزها به صورت سهمیه ای صادر می شود و به یک کارفرمای مربوط هستند.مجوزها اغلب مشخص می کنند که شما در کانتون یا منطقه ای که مجوز برایتان صادر شده است، زندگی می کنید و نمی توانید از آن کانتون یا منطقه خارج شوید.
مجوز C: یک مجوز اقامت برای کسانی است که طی ۱۰ سال مداوم در کشور سوئیس زندگی کرده اند؛ در خصوص شهروندان ایالات متحده و کانادا فقط باید زندگی برای پنج سال مداوم در کشور سوئیس باشد.
مجوز G: این نوع مجوز اقامت برای متقاضیان خارجی که در منطقه مرزی زندگی می کنند و در منطقه مرزی دیگری در کشور سوئیس کار می کنند، می باشد، اگرچه برای اکثر کشورهای اروپایی عضو انجمن تجارت آزاد اروپا EFTA دیگر لازم به صدور این مجوز نیست. (همه مسافران مرزی باید حداقل یک بار در هفته به محل اصلی اقامت خود بروند.)
برای اخذ مجوز کار در کشور سوئیس، موارد زیر مورد نیاز است:
1. پاسپورت یا گذرنامه معتبر از متقاضی،
2. عکس پرسنلی از متقاضی،
3. رزومه شخصی از متقاضی،
4. فرم تکمیل شده تقاضای ویزای کار در کشور سوئیس که بر اساس کانتون یا منطقه متفاوت می باشد،
5. قرارداد برای استخدام کاری بین متقاضی و کارفرما که بایستی در سطح و مورد تأیید قراردادهای صنفی در کشور سوئیس باشد،
6. گواهی یا مدرکی که ثابت کند که شغل مورد نظر در کشور سوئیس و کشورهای عضو اتحادیه اروپا آگهی شده است و برای آن متقاضی وجود نداشته است،
7. کپی از مدارک تحصیلی متقاضی در مقاطع لیسانس و در صورت وجود فوق لیسانس یا دکترا و ترجمه آن،
8. کپی از مدارک مرتبط با مهارتهای شغلی متقاضی،
برای اخذ ویزای کاری کشور سوئیس، کارفرمایی معتبر باید تقاضانامه ای را برای استخدام برای کار در اداره مهاجرت کار ایالتی کشور سوئیس ثبت کند، سپس این تقاضانامه به اداره فدرال مهاجرت (FOM) کشور سوئیس برای صدور مجوز کار فرستاده می شود. برای اخذ ویزای کاری کشور سوئیس، مقامات مهاجرتی ایالتی گواهی تأیید صلاحیت متقاضی خارجی را برای اخذ ویزا به کنسولگری یا سفارت کشور سوئیس می فرستند، تا بعد از آن شخص متقاضی برای اخذ ویزای کاری کشور سوئیس درخواست خود را ارائه دهد. در صورت تأیید درخواست و اخذ ویزای کاری کشور سوئیس، متقاضی پس از گذشت دو هفته از زمان رسیدن به کشور سوئیس و قبل از شروع به کار، می بایست درخواست خود را به مقامات محلی ارسال کند، تا بتواند رسماً شروع به کار کند.
مزایای کار در کشور سوئیس
مزایای کار در کشور سوئیس به شرح زیر می باشد :
• کشور سوئیس دارای یک اقتصاد با ثبات و پایدار می باشد و اقتصاد این کشور تا حد بسیاری وابسته به سرمایه گذاری خارجی است و عده بسیاری در اقصی نقاط دنیا سرمایه های خود را در بانک های سوئیس سپرده گذاری می کنند.
• نرخ بیکاری در کشور سوئیس در میان کشور های پیشرفته و مدرن بسیار پایین تر است .
• شاغلین در کشور سوئیس از نظر درآمد سالیانه بالاترین سقف درآمد را در دنیا دارند .
• تعطیلات سالیانه در کشور سوئیس حداقل ۴ هفته در سال است .
• یک مزیت مهم کشور سوئیس یکی از بهترین کشورهای دنیا از نظر سطح کیفی زندگی است .
• فرصت های شغلی در این کشور محدود است و رقابت برای کسب این موقعیت ها بسیار بالاست
• کشور سوئیس یک مکان بسیار جذاب برای کار خواهد بود که حقوق، شرایط کار و کیفیت زندگی در آن بسیار بالا خواهد بود.
• لازم به ذکر است که کشور سوئیس به متانت، صرفه جویی ، دقت و مسئولیت معروف است.به همین دلیل افراد این کشور در کار و کسب بسیار رسمی و محافظه کار هستند.داشتن نظم و دقت بالا از پارامترهای بسیار مهم برای افرادی است که کار در سوئیس را انتخاب می کنند .
میزان حقوق در کشور سوئیس
میانگین حقوق در کشور سوئیس ۱۱۸,۵۳۰ دلار آمریکا است . در جدول زیر میزان حقوق برای برخی مشاغل مهم در کشور سوئیس آورده شده است :

شغل               میانگین حقوق در سال (دلار)
مهندس                    ۹۳,۲۱۲
کارگردان                 ۱۹۱,۸۱۷
مدیر بازاریابی            ۱۴۶,۵۷۷
مدیر پروژه آی تی        ۱۴۳,۳۲۷
مدیر منابع انسانی         ۱۶۹,۷۳۵
مدیر پرژه                ۱۲۳,۳۹۷
مدیرآی تی                ۱۵۵,۶۵۵
مدیر مالی                ۱۵۵,۳۴۵
تحلیل گر مالی            ۱۰۴,۳۷۸
مشاغل مورد نیاز در کشور سوئیس
با وجود وسعت کم ، این کشور در زمینه های فناوری ، بیوتکنولوژی ،کشاورزی ، رشته های فنی مهندسی نیروی کار فعال و ماهر بسیار دارد. صنعت ساعت سازی ، شکلات سازی از صنایع معروف سوئیس محسوب می شود .کشور سوئیس به کارشناسان و متخصصین در بخش مهندسی فناوری، تحلیل گری سیستم ، فناوری اطلاعات ، تحلیل گری مالی مشاوره بانکی، صنایع دارویی، امور حسابداری نیاز دارد. ده شغلی که در کشور سوئیس دارای موقعیت عالی هستند ، به شرح زیر می باشد :
• مهندسی الکترونیک
• مهندسی نرم افزار
• مدیریت پروژه
• مدیریت فروش
• لوله کشی
• نجاری
• کارگزاری تجاری
• مکانیک دقیق
• تکنسین خدمات

هزینه زندگی در سوئیس

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.