09173208302

مهاجرت کاری به کانادا
چهار شنبه 30 مرداد 1398
    
بازدید: 980
    

کانادا


کشور کانادا ، یک کشور وسیع و مهاجرپذیر می باشد که در طول ۱۵ سال گذشته بیشترین میزان مهاجرت را به خود اختصاص داده است و متاسفانه در چند سال گذشته شرایط استخدامی برای مهاجران تحصیل کرده سخت تر شده است و مهاجران نباید انتظار نداشته باشند در ابتدا کاری هم سطح قبلی خودشان پیدا کنند. قابل توجه است که کشور کانادا دارای استان ها و قلمروهای مختلف است و هر استانی برنامه خاصی برای استخدام مهاجرین دارد. به طور میانگین از هر ۴ مهاجر تحصیل کرده فقط ۱ نفر می تواند در شغل مناسب مشغول به کار شود معمولا کارفرمایان کانادایی سخت راضی می شوند با مهاجرین تازه وارد همکاری کنند و همچنین مهاجرین تمایل دارند سخت کار کنند و این که یک کار قابل اطمینان پیدا کنند.
بیشترین نیروی کار کانادایی در بخش خدمات مشغول هستند و سهم بخش تولید درصد کمی است. بیش از نصف مهاجرین را افراد بین ۲۲ تا ۴۴ سال شامل می شوند و طبیعی است که همه آنها به دنبال یافتن شغل برای امرار معاش خود باشند. نرخ بیکاری در کشور کانادا کم تر از ۱۰ درصد است. به هر حال می توان گفت بزرگترین مشکل هر تازه واردی یافتن شغلی است که او را در مقابل هزینه های بالای اقامت تأمین کند. برای یافتن کار در کشور کانادا ، توانایی های فرد در رشته مورد نظر مطرح است نه سابقه کار.
 مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا در سال ۲۰۱۸ میلادی
فرصت های شغلی در کشور کانادا یکی از مهمترین اولویت برای افرادی می باشد که برنامه ریزی برای مهاجرت به این کشور را دارند و کانادا فرصت های شغلی فراوانی در طیف وسیعی از مشاغل حرفه ای با درآمد خوب را ارائه می دهد. برخی از مشاغل مورد نیاز در کشور کانادا در سال ۲۰۱۸ میلادی به شرح زیر می باشد:

1. تکنولوژیست قلب و عروق
بالاترین میانگین دستمزد ساعتی برای تکنولوژیست های قلب و عروق در کالگری ۴۴٫۲۷ دلار کانادا در ساعت و کمترین میانگین دستمزد ساعتی برای تکنسین قلب و عروق در هالیفاکس ۲۰٫۸۵ دلار کانادا در ساعت است. تعداد قابل توجهی از مشاغل موجود در این بخش را می توان در مراقبت های بهداشتی و کمک های اجتماعی مشاهده کرد.

2. درمانگر دستگاه تنفسی
با افزایش جمعیت سن افراد کانادایی به درمانگران دستگاه تنفسی نیاز بیشتری است و شهر‌های تورنتو، کلگری و سپس وینیپگ و ونکوور بالاترین هزینه ‌ها را به درمانگران دستگاه تنفسی می‌پردازند. فرصتهای شغلی برای درمانگران تنفسی به طور گسترده ای در دسترس هستند از قبیل درمانگاه های تخصصی خواب و مراقبت از تنفس و با داشتن سابقه شغلی بیشتر از ۵ سال می‌توان درآمد بسیار خوبی را داشت.

3. زمین شناس و اقیانوس شناس
با وجود سقوط قیمت نفت در سال های اخیر، نیاز مداوم به بهره برداری از ثروت معدنی در کشور کانادا هنوز یک اولویت می باشد اما با این حال، نگرانی های محیطی همچنان یک نگرانی کلیدی است و بدین معنا که نقش هر دو دانشمندان علوم زمین و اقیانوس شناسان در سال های آینده پر‌ رنگ ‌ترخواهد کرد. میانگین حقوق سالانه ۵۴،۰۴۴ دلار کانادا است .

4. نقشه بردار زمینی
یکی دیگر از حرفه ای ها که متقاضی بالایی در کانادا دارد نقشه بردار زمینی است و کشور کانادا با کمبود نقشه برداران زمین مواجه است و انتظار می رود که این وضعیت حداقل برای چندین سال ادامه یابد.

سایر مشاغل مورد نیاز در کانادا عبارتند از :
5. مهندسی – شیمیایی، معدن، نفت، زمین شناسی و هوافضا
6. تکنسین ابزار صنعتی و مکانیک
7. مهندس معدن / زمین شناسی
8. مهندس نفت
9. مهندس هوافضا
10. مهندس شیمی
11. متخصصان شنوایی سنجی
12. درمانگران شغلی
13. سونوگرافیست
14. تکنسین های آزمایشگاه پزشکی و دستیاران متخصصان پاتولوژی
مشاغل پر درآمد در کانادا که نیازی هم به تحصیلات دانشگاهی ندارند به شرح زیر می باشد :
1. مشاور املاک و مستغلات
2. راننده ماشین ‌های کامیون
3. خلبان
4. سرپرست فروش و بازاریاب
5. تکنسین برق
6. راننده ترانزیت
7. طراح صفحات وب
8. لوله کش
9. آتش نشان
10. مشاور شراب

موانع استخدام برای مهاجران ایرانی در کشور کانادا به ۳ دسته تقسیم می شوند :
• نداشتن تسلط بر زبان انگلیسی.
• عدم تجربه کار در کشور کانادا بزرگترین چالش برای استخدام تازه واردان است.
• کارفرمایان کانادایی بسیاری از مدارک تحصیلی و حرفه ایی مربوط به خارج از کشور کانادا را معتبر نمی دانند حتی در برخی از رشته ها نیز قانون اجازه استفاده مدرک غیر کانادایی برای کار نمی دهند.

برخلاف مواردی که گفته شد در برخی مشاغل مهاجران شانس بیشتری نسبت به کانادایی ها برای استخدام دارند از جمله :
• شرکت های بین المللی که در خارج از کشور کانادا نیز فعالیت دارند.
• شرکت هایی که به قشر خاصی از مردم خدمات می دهند ( به عنوان مثال شرکت هایی که به ایرانیان مقیم کانادا خدمات خاص می دهند)
• شرکت هایی که با ساعات کاری زیاد به دنبال پرداخت دستمزد کم تر از حد نرمال می باشند.
• راه دیگری که برای تازه واردین این است که به طور داوطلبانه چند ماهی برای شرکتی کار کنند تا سابقه کار ایجاد شود بعد از آن به دنبال کار مناسب تر بگردد.
ساعات کار استاندارد برای یک کارمند در کشور کانادا به شرح زیر می باشد :

۸ ساعت در روز (منظور از روز یک دوره متوالی ۲۴ ساعته است)
۴۰ ساعت در هفته (دوره بین نیمه شب شنبه تا نیمه شب شنبه هفته بعدی)
برای کارمندان در هر هفته یک روز تعطیل جهت استراحت اختصاص داده شده که معمولا روز یکشنبه می باشد و زمانی که یک یا چند روز تعطیل در طول یک هفته وجود داشته باشد، ساعات کار استاندارد به ازای هر روز تعطیل، ۸ ساعت کاهش می یابد. حداکثر تعداد ساعات کار در طول یک هفته ۴۸ ساعت می باشد که این میزان ساعت کار می تواند در شرایط استثنایی از جمله برای انجام کارهای اضطراری و کارهایی که مجوز فعالیت بیشتری دارند تغییر یافته و از حد معمول بیشتر شود.

هر ساعتی که کارمندان بیشتر از ساعات کاری استاندارد کار می کنند، جز ساعت های اضافه کار به شمار می آید و دستمزد اضافه کاری با نرخ حداقل ۱٫۵ برابر دستمزد ساعتی معمولی به ازای هر ساعت اضافه کاری محاسبه می شود.

لازم به ذکر است که کارمندان دولت فدرال، مجاز به استفاده از حداقل ۲ هفته تعطیلات سالیانه پس از اتمام یک سال کاری با یک کارفرما می باشند . کارمندان پس از انجام کار به مدت ۶ سال متوالی با همان کارفرما، میزان تعطیلات به ازای هر سال به ۳ هفته افزایش می یابد.

کارمندان در هر سال ۹ روز تعطیلات عمومی دارند که این روزهای تعطیل نیز به عنوان تعطیلات قانونی شناخته شده است و تعطیلات عمومی سالیانه عبارتند از:

• روز سال نو
• جمعه نیک یا آدینه مقدس (Good Friday)
• روز ویکتوریا
• روز کانادا
• روز کارگر
• روز شکرگزاری
• روز یادبود
• روز کریسمس
• روز باکسینگ (یک روز پس از کریسمس)

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.