09173208302

مهاجرت کاری به قبرس
پنج شنبه 20 تیر 1398
    
بازدید: 601
    

((قبرس))


اشتغال در کشور قبرس ، با توجه به نزدیکی به ایران ، آّب و هوای خوب و آشنایی بسیاری از افراد به زبان ترکی مورد نظر بسیاری از افراد می باشد و سالیانه متقاضیان زیادی که به زبان ترکی آشنایی و تسلط دارند ، خواهان کار در کشور قبرس هستند . البته برای اشتغال در کشور قبرس باید جمعیت پایین این کشور و قوانین مهاجر پذیری و قوانین کار در قبرس را مورد توجه قرار داد. با توجه به این که اخذ اقامت دائم کشور قبرس از طریق کار با توجه به قوانین اقامت کار در کشور قبرس بسیار سخت است و معمولا افراد پس از ۴ سال مجبور به ترک خاک قبرس می شوند و نمی توانند اقامت کاری خود را تمدید کنند که برای افراد شاید مسئله ساز باشد . همچنین اجازه الحاق به خانواده ، برخلاف بسیاری از کشورها که همزمان یا بعد از چند ماه می توانند ملحق شوند که در کشور قبرس این امر پس از ۲ سال میسر می باشد و همین موضوع سبب می شود افراد متاهل در مهاجرت کاری به این کشور نتوانند از ابتدا خانواده خود را همراه ببرند
کار در قبرس و اخذ اقامت کاری در کشور قبرس بر خلاف برخی کشورها اندکی رقابتی است . با اینکه شانس افراد خارجی برای یافتن کار در مقایسه با افراد داخلی پایین تر می باشد ولی راه هایی وجود دارند که فرد شانس خود را جهت یافتن کار در کشور قبرس بهبود دهد. با اینکه زبان اصلی برای اشتغال در کشور قبرس ، زبان انگلیسی می باشد ولی بسیاری از کارفرمایان حداقل دانش زبان ترکی یا یونانی را نیز نیاز دارند. همچنین افرادی که در رشته هایی مانند فناوری اطلاعات (IT)، برق و اقتصاد تحصیلات و تخصص دارند شانس خوبی جهت کاریابی در این کشور خواهند داشت. بزرگترین صنعت کشور قبرس توریسم است و افراد در این زمینه شانس خوبی جهت کاریابی و اشتغال دارند. دیگر صنایع قوی کشور قبرس به شرح زیر می باشد :
1. املاک و مستغلات
2. بخش خدمات
3. حمل و نقل
4. انرژی
مشاغل مورد نیاز در کشور قبرس در سال ۲۰۱۹ میلادی
کار در کشور قبرس و یافتن کار در کشور قبرس ارتباط مستقیم با لیست مشاغل مورد نیاز این کشور دارد. قطعا در صورتی که تخصص فرد در یکی از رشته هایی باشد که شرایط کار در آن تخصص در قبرس مناسب است و کمبود نیروی کار در آن بخش احساس می شود، فرد شانس بسیار بالاتری جهت پیدا کردن کار و یافتن کارفرما دارد. مشاغل مورد نیاز در کشور قبرس در سال ۲۰۱۹ میلادی به شرح زیر می باشد :
• شغل دندان پزشکی در کشور قبرس
دندان پزشک نیز از مشاغل مورد نیاز کشور قبرس است ولی برای اشتغال به این شغل دندان پزشکان نیاز به گذراندن دوره های معادل سازی و شرکت در آزمون های این کشور را دارند.

• شغل پرستاری در کشور قبرس
مانند بسیاری از کشورها به علت داشتن شیفت های کاری زیاد کشور قبرس نیز در جستجوی نیروی کار پرستار است .

• شغل حسابرس در کشور قبرس
با توجه به این موضوع که حسابرس درآمد کمتری از حسابدار در کشور قبرس دارد این شغل نیز کمبود نیروی متخصص دارد.

• شغل حسابدار در کشور قبرس
حسابدار نیز در کشور قبرس به خصوص در مناطقی مانند لیماسول و لارناکا مورد نیاز می باشد .

• شغل مهندسی در کشور قبرس
مهندسی نیز از مشاغلی است که در اکثر کشورهای دنیا مورد نیز بازار کار می باشد مانند مهندس صنایع ، مهندس مکانیک ، مهندس آی تی و غیره .

سایر مشاغل مورد نیاز در کشور قبرس عبارتند از :
• توسعه دهنده نرم افزار
• متخصص فروش
• داروساز
• کارگزاران ماشین آلات

میزان حقوق دریافتی در کشور قبرس
میزان حقوق دریافتی در کشور قبرس ، یکی از نکاتی است که جهت مهاجرت کاری در این کشور باید مد نظر قرار داد. البته حقوق دریافتی فرد کاملا به کارفرما و سطح تخصص شخص بستگی دارد ولی طبق تحقیقات و آمارهای رسمی، معمول ترین حقوق دریافتی در کشور قبرس ۲۳۱۴۳ یورو در سال است . همچنین متوسط تحصیلات افراد جهت کار در این کشور تحصیلات فوق لیسانس و میزان سابقه کار نسبت به حقوق دریافتی ۴ الی ۸ سال می باشد. در جدول زیر برخی مشاغل و درآمد آنها به طور متوسط آورده شده است:

شغل                         میزان درآمد سالیانه
مدیریت منابع انسانی           ۴۱۰۰۰ یورو
مدیر اقتصاد                       ۱۱۰۰۰۰ یورو
مدیر پروژه آی تی                 ۵۴۵۰۰ یورو
مدیر مارکتینگ                      ۴۵۷۰۰ یورو
توسعه دهنده وب سایت         ۲۴۵۰۰ یورو
مدیر بازاریابی                        ۴۵۰۰۰ یورو
مدیر هتل                              ۴۵۰۰۰ یورو
وکیل                                    ۳۹۰۰۰ یورو
مدیر آی تی                           ۳۰۰۰۰ یورو
مدیر انبار مواد غذایی               ۱۲۰۰۰ یورو

ویزای کاری در قبرس:
در زمینه برنامه های کاربردی برای کسب اجازه برای کار در قبرس در حالت کلی نسبت به کار ارائه گردیده و نظر کارفرمای کشور قبرس و ریجیستری بخش داخلی اداره مهاجرت قبرس توسط واحد مهاجرت پلیس بررسی خواهد شد . پرسه درخواست ویزا بایستی از طریق کشور مبدأ انجام پذیرد . این سیر پرسه باید حتما توسط یک قرارداد کاری مهر شده توسط وزارت کار از وزارت کار و بیمه تأمین اجتماعی انجام پذیرد و در لیست مدارک به سفارت قبرس تسلیم گردد .
در کشور قبرس برای مهاجرت کاری و اخذ پیشنهاد کاری از این کشور باید در ابتدای امر توسط وزارت خانه امور مهاجرین بررسی گردد تا این فرصت شغلی در کشور قبرس وجود ندارد و بعد شامل حال سایر افراد گردد . سپس مدارک توسط سازمان مربوطه بررسی خواهد شد تا برای ورود فرد متقاضی از طرف وی و پیشنهاد کار او مشکلی وجود نداشته باشد . در آخر اجازه ورود و ویزا برای مهاجرت کاری وی صادر خواهد شد .

اجازه کار برای شهروندان اتحادیه اروپا
برای افراد اتحادیه اروپا با ارائه گذرنامه معتبر و یا کارت شهروندی خود به راحتی می توانند وارد خاک قبرس شوند . اما برای افرادی که بخواهند بیشتر از سه ماه و یا اقامت کاری داشته باشند، بایستی یک سری شرایط را دارا باشند :
• ظرف مدت ۸ روز پس از ورود به خاک قبرس باید برای ثبت نام به اداره مهاجرت و ARC در شعبه مهاجرت محلی پلیس مراجعه نمایند و مبلغ ۲۰پوند قبرس را برای صدور پرداخت نمایند.
• درخواست برای گرفتن شماره بیمه تامین اجتماعی و تامین اشتغال در قبرس.
• درخواست برای اجازه اقامت. بطوری که سه ماه قبل از انقضای آن به اداره ثبت احوال و اداره مهاجرت قبرس مراجعه کنند. برای اقامت باید از طریق شعبه محلی پلیس اقدام شود. از زمان در خواست اقامت ، یک اقامت ۶ ماهگی به فرد داده می شود و تا زمانی که اقامت وی صادر گردد بتواند در کشور قبرس اقامت داشته باشد.)

مدارک مورد نیاز برای درخواست اقامت قبرس
1. ارائه گذرنامه و یا کارت شناسایی
2. قرارداد کاری که مهر شده توسط وزارت کار باشد .
3. ارائه کد اقتصادی از کارفرما
جهت تمدید ویزای کاری برای فرد اصلی که شهروند اتحادیه اروپا می باشد و اخذ ویزای کار برای همراهان فرد اصلی شهروند اروپایی، هزینه ۵ پوند قبرس باید پرداخت شود.
عدم کسب اقامت مانعی بزرگ و اصلی برای ورود سریع به بازار کار می باشد . افراد متقاضی می توانند فرم در خواست را از رجیستری شهروندی ، وزارت مهاجرین ، وزارت کشور و از شاخه محلی مهاجرت پلیس دریافت نمایید .
اجازه اقامت در دوره اول یکساله تمدید خواهد شد . اگر فردی در مدت زمان این یک سال کاری نداشته باشد و بی کار باشد . پس از اتمام دوره یک ساله امکان تمدید ویزای خود را نخواهد داشت .
اجازه اقامت برای افرادی که استخدام می باشند در مدت ۵ سال هم صادر می گردد . شایان ذکر است برای افرادی که دچار بیماری و یا تصادف و یا عواملی نا خواسته دچار بی کاری موقت شده اند با دریافت گواهی از وزارت کار مشکلی برای آنان پبش نخواهد آمد .

اجازه اقامت موقت قبرس برای کار در زمان محدود
• برای یک دوره اشتغال بیش از سه ماه برای مواردی که نیازی به هیچ مجوزی ندارند .
• برای یک دوره اشتغال بیش از سه ماه به مدت محدود یک سال و یا برای افرای که در حال کار در ارائه خدمات در جمهوری می باشند.
• برای شهروندان اروپایی که در زمینه ورزش شاغل می باشند و یا در کار خود اشتغالی می باشند . باید پس از مدت دو سال اقامت آنان مجدد بررسی گردد .
برای مشاغل خاص در کشور قبرس از جمله : شغل وکیلی ، پزشکی ، دندان پزشکی ، دامپزشکی ، مهندسی ، حسابداری ، مهندسی برق که به شکل یک حرفه شناخته شود ، در ابتدای امر صلاحیت کاری فرد متقاضی بررسی می شود و سپس مدارک درخواست کننده را تصدیق می کنند . سپس بایستی در آزمون مربوطه شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون برای وی صلاحیت شهروندی بررسی خواهد شد. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد ، می تواند برای دریافت مجوز اقدام نماید.
• برای کارفرمایی که به طور غیر قانونی فردی را برای کار بپذیرد مبلغ ۵۰۰ پوند قبرس جریمه خواهد شد .

دستیاران داخلی قبرس
با توجه به معیار های تعریف شده توسط شورای مدیران برای استخدام دستیاران داخلی مهاجر برای دریافت جواز به شرح ذیل است :
• افرادی که کار خود و همسرشان این می باشد که سهام اوراق بهادار اجتماعی را دریافت می نمایند و کودکان زیر ۱۲ سال را دارند .
• زمانی که یک خانواده دارای درآمد اعلام شده بیش از ۳۰٫۰۰۰ پوند قبرس را سال دارند .
• هنگام که زنان خارجی به مراقبت از افراد مسن ، معلولان ، افراد با نیاز های ویژه ، افراد مبتلا به یک بیماری جدی می پردازند .

شرایط کار برای هنرمندان ، نوازندگان ، و گروه های هنری در قبرس
این نوع ویزای کاری برای اعطا و اجازه ورود و اقامت موقت و اجازه کار به هنرمندان خارجی تعلق می گیرد. لذا در صورتی که در رشته موسیقی و رقص و انجام کار های هنری و سرگرمی را انجام دهند می توانند به اخذ ویزای کاری قبرس اقدام نمایند .
در این نوع ویزای کاری برای افراد هنرمند از طرف وزارت برای آنان کمک مالی ارسال می شود و کمک می کنند تا شرکت ها ، هتل ها و افراد نیز همکاری نمایند . لذا در محل هایی خاص مانند سینما و… معرفی می شوند .

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.