09173208302

مهاجرت تحصیلی به ژاپن
دوشنبه 16 اردیبهشت 1398
    
بازدید: 754
    

((ژاپن))


امروزه اغلب افراد در سراسر جهان خواهان ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته و مدرن هستند . اگر شما هم خواهان مهاجرت تحصیلی به ژاپن هستید همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی بین المللی کوچگر واقع شیراز تحصیل در ژاپن را پیشنهاد می دهند . کشور ژاپن از نظر اقتصادی قدرتمندترین کشور جهان است و دارای برترین دانشگاه ها در جهان می باشد و از بهترین شرایط مهاجرت را دارا است . کشور ژاپن بهترین سیستم آموزشی را در جهان دارد و درصد بی سوادی در این کشور صفر است . راه های مهاجرت به ژاپن از طریق اخذ ویزای کار و تحصیل در می باشد ، بنابراین اخذ اقامت در این کشور از طریق کار و تحصیل امکان پذیرد می باشد .

مهاجرت تحصیلی به ژاپن
شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ژاپن
متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن برای ورود به دانشگاه های این کشور می بایست شرایط اخذ پذیرش دراین دانشگاه ها را داشته باشند . از شرایط اولیه دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان برای ادامه تحصیل می باشد علاوه بر آن باید در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و در صورت اخذ نمره قبولی می توانند وارد دانشگاه ها شوند . دانشگاه های ژاپن سه نوع دولتی ، خصوصی و محلی است که دانشگاه های دولتی و محلی زیر نظر وزارت آموزش ، علوم و فرهنگ ژاپن می باشند و دانشگاه های خصوصی با مجوز وزارتخانه ژاپن فعالیت می کنند و بخشی از هزینه های آن ها را دولت پرداخت می کند . در کشور ژاپن تعداد دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی و محلی بیشتر است .


شرایط تحصیل درمقطع لیسانس یاکارشناسی ژاپن
مقطع لیسانس در دانشگاه های ژاپن 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان در این مقطع تحصیلی می بایست 124 واحد درسی را پاس کنند .دانشگاه های پزشکی در ژاپن از معتبرترین و پرطرفدارترین دانشگاه ها درسطح جهان است و تحصیل در برخی رشته های خاص مانند پزشکی ، دامپزشکی و دندانپزشکی 6 سال به طول می انجامد . تعداد واحدهای درسی رشته ها در مقطع کارشناسی 188 واحد می باشد و دانشجویان پس ازفارغ التحصیلی به راحتی می توانند درتمامی کشورهای جهان مشغول به کارشوند . تحصیل در ژاپن در مقطع لیسانس در تمامی رشته ها امکانپذیر است .


زبان تحصیل در مقطع لیسانس به زبان ژاپنی است به همین دلیل دانشجویان می بایست با زبان ژاپنی کاملا آشنا باشند البته دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ژاپن می توانند یکسال قبل از ورود به دانشگاه در کالج های یادگیری زبان ژاپنی شرکت کنند و زبان خود را تقویت نمایند زیرا تمامی دروس و امتحانات در این مقطع به زبان ژاپنی است . بنابراین تحصیل در ژاپن در این مقطع به زبان انگلیسی مقدور نمی باشد .

شرایط تحصیل درمقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد ژاپن
تحصیل در ژاپن برای مقطع فوق لیسانس 2 سال به طول می انجامد و دانشجویان در این مقطع می بایست 30 واحد درسی را پاس کنند البته جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه های ژاپن دانشجویان می بایست حتما مدرک لیسانس را داشته باشند و در امتحانات ورودی نیز نمره قبولی را کسب نمایند . دانشجویان در مقطع فوق لیسانس می بایست مشغول به کار پژوهشی روی پایان نامه خود شوند و بتوانند به خوبی از آن دفاع کنند . دانشجویان در مقطع فوق لیسانس می توانند با تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی نسبی به مکالمات روزمره ژاپنی به راحتی در این مقطع مشغول به تحصیل شوند . بنابراین تحصیل در ژاپن بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر می باشد ؛ البته به جز تحصیل در رشته های علوم انسانی که دانشجو باید تسلط کامل به زبان ژاپنی را داشته باشند . تحصیل در این رشته ها به زبان انگلیسی مقدور نمی باشد .

شرایط تحصیل در مقطع دکترا یا PHD ژاپن
تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا 3 سال به طول می انجامد و دانشجویان می بایست 30 واحد درسی را پاس کنند . دانشجویان جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های ژاپن می بایست حتما مدرک دوره فوق لیسانس را داشته باشند و در امتحانات ورودی نیز نمره قبولی را کسب نمایند البته دفاع از پایان نامه نیز از شروط دریافت مدرک دکترا می باشد .
شهریه دانشگاه های دولتی در ژاپن حدود 500 هزار ین در سال است و هزینه ثبت نام اولیه نیز 300 هزار ین می باشد . هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن برای دانشجویان مجرد حدود 80 هزار ین در ماه است که شامل هزینه مسکن ، خوراک ، پوشاک و رفت و آمد می شود . متقاضیان ادامه تحصیل در ژاپن به دلیل هزینه های بالای تحصیل و زندگی می توانند از بورس های تحصیلی استفاده کنند و حتی به صورت نیمه وقت نیز مشغول به کار شوند .
از برترین دانشگاه های دولتی در ژاپن می توان به دانشگاه کیوتو واقع در شهر کیوتو اشاره کرد . دانشگاه کیوتو حدود 119 سال قدمت دارد و از 15 دانشکده مختلف تشکیل شده. شهریه تحصیل در دانشگاه کیوتو برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس حدود 535 هزار ین در سال است و برای مقطع دکترا حدود 804 هزار ین در سال می باشد . دروس در دانشگاه کیوتو به زبان ژاپنی ارائه می شوند به همین دلیل دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در این دانشگاه هستند می بایست با زبان ژاپنی آشنایی داشته باشند . البته در رشته های فنی و دانشجویان مقطع دکترا می توانند از منابع انگلیسی استفاده کرده و مشکلات خود را برطرف نمایند . دانشجویانی که موفق به اقامت تحصیلی در دانشگاه کیوتو می شوند می توانند از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنند . خوابگاه های مختلفی در این دانشگاه قرار دارد که شامل خوابگاه مخصوص دختران ، خوابگاه دانشجویان بین المللی و … معمولا فاصله خوابگاه ها تا دانشگاه بسیار کم است . هزینه خوابگاه های در ماه حدود 400 تا 700 ین می باشد .
در بسیاری از کشور ها تولد عامل اصلی اخذ تابعیت نیست و لیکن از موارد تاثیر گذار محسوب می شود . نکته قابل توجه این است که اگر شما یک فرد خارجی باشید و فرزند شما در ژاپن به دنیا بیاید شما مقیم دائم ژاپن محسوب نمی شوید و اقامت از طریق تولد فرزند دائم نمی باشد .

کار دانشجویی در ژاپن
دانشجویان در زمان تحصیل می توانند 4 ساعت در روز را کار کنند و به ازای هر ساعت کار در فروشگاه ها مبلغی حدود 600 تا 800 ین دریافت نمایند . البته این ساعت کاری در روزهای تعطیل تا 8 ساعت قابل افزایش می باشد .
بورسیه تحصیلی ژاپن
عزیزانی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی می شوند می توانند از شرایط تحصیل رایگان ژاپن استفاده نمایند که اغلب بورسیه های تحصیلی در ژاپن به دانشجویان در حال تحصیل داده می شود اما تعدادی از بورس های تحصیلی نیز قبل از شروع تحصیل به دانشجویان داده می شود . به بورس هایی که قبل از شروع تحصیل به دانشجو داده می شود بورس مونبوشو گفته می شود .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی مونبوشو ژاپن :
• آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه
• ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی به همراه ترجمه
• ارائه پروپزال : ارائه پروپزال یکی از مهم ترین مدارکی است که متقاضی می بایست ارائه دهد . پروپزال می تواند از 1 تا 7 صفحه و به زبان انگلیسی باشد و متقاضی باید حتما ذکر کند که چرا ژاپن را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده و حتما ذکر کند که بعد از فارغ التحصیلی در صورت برگشت به ایران رشته مربوطه چه کاربردی در ایران دارد .
• تکمیل فرم هایسفارت ژاپن که شامل اطلاعات شخصی ، رشته تحصیلی ، سوابق کاری ، موضوع پروپزال ، سوابق تحصیلی و میزان تسلط به زبان های خارجی می شود .
• گواهی سلامت
• خلاصه سوابق تحصیلی
• مدرک زبان انگلیسی
• گواهی عدم سوء پیشینه

دانشگاه های برتر و معتبر ژاپن
در این قسمت لیستی از دانشگاه های معتبر ژاپن را آورده ایم :
• دانشگاه کیوتو
• دانشگاه توکیو
• دانشگاه توهوکو
• موسسه فناوری توکیو
• دانشگاه کیوشو
• دانشگاه هوکایدو
• دانشگاه ناگویا
• دانشگاه اوزاکا
• دانشگاه تسوکوبا
• دانشگاه کیو
• دانشگاه واسدا
• دانشگاه بین المللی آکیتا
• دانشگاه هیروشیما
• دانشگاه هیتوتسوباشی
• دانشگاه سوفیا
• دانشگاه بین المللی مسیحی توکیو
• دانشگاه مطالعات خارجی توکیو
• دانشگاه کوب
• دانشگاه چیبا
• دانشگاه کانازاوا

شهریه دانشگاه ها و هزینه تحصیل در ژاپن
در مقایسه با آمریکا ، کانادا و انگلستان هزینه های تحصیل و زندگی در ژاپن کمتر است . هزینه های دانشجویان بین المللی نسبتا کم است و بورسیه تحصیلی زیادی برای کمک به دانشجویان بین المللی وجود دارد.
مدارس و دانشگاه های ملی دارای سطح شهریه کمتری هستند و هزینه تحصیل بدون در نظر گرفتن موضوع تحصیلی مورد نظر یکسان خواهد بود . هزینه دانشگاه های دولتی کمی بیشتر است . موسسه های آموزشی خصوصی ممکن است شهریه های مختلف برای موضوعات مختلف تحصیلی داشته باشند و در مقایسه با نهادهای دولتی ، به طور متوسط دوره های حقوق و اقتصاد 1.4 برابر شهریه بیشتری دارد ، دوره های هنری 2.3 برابر بیشتر هزینه می شود و دندانپزشکی ، گران ترین رشته تحصیلی ، 6.2 برابر بیشتر از برنامه موسسه دولتی است .
دانشگاه های ملی : شهریه : 535.800 ین – هزینه ثبت نام: 282.000 ین – مجموع: 817.800 ین
دانشگاه های دولتی : شهریه : 537.809 ین – هزینه ثبت نام: 393.426 ین – مجموع: 931.235 ین
دانشگاه خصوصی هنرهای آزاد: شهریه : 745.123 ین – هزینه ثبت نام: 242.579 ین – مجموع: 987.702 ین
دانشگاه خصوصی علوم: شهریه : 1،048،763 ین – هزینه ثبت نام: 262،436 ین – مجموع: 1.311.199 ین
همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه مهاجرتی و کاریابی کوچگر در تمامی مراحل راهنمای متقاضیان ادامه تحصیل و اقامت در ژاپن هستند و قادرند در مدت زمانی کوتاه ویزای تحصیلی ژاپن را برای متقاضیان اخذ نمایند

شرایط اقامت ژاپن
تمامی افراد خارجی از جمله مقیمان خارجی بایستی اثر انگشت و عکس خود را برای ورود به کشور ژاپن ارائه دهند ؛ این امر حتی برای افرادی که قصد اقدام کردن از طریق گردشگری را دارند ضروری می باشد . بیاد داشته باشید که افراد زیر 16 سال ؛ گروه های خاص نظیر: دیپلمات ها و مقامات عالی از این قاعده نیز مستثنی می باشند .
تمام افراد خارجی در بدو ورود بایستی موضع اقامتی خود را مشخص نمایند . چرا که بیش از 12 نوع اقامت وجود دارد که مواردی نظیر: اقامت موقت بازدیدکنندگان و گردشگران؛ اقامت موقت دانشجویان؛ کارکنان و وابستگان و یا به طور کلی افرادی که قصد اخذتابعیت و اقامت ژاپن را دارند در بر خواهد گرفت .

اقامت گردشگری ژاپن
اگر شما به عنوان شهروند یکی از 50 کشور به حساب می آیید از برخی از فرایندها نیز معاف خواهید شد و یا اینکه به گذرنامه ای معتبر نیاز خواهید داشت . بخاطر داشته باشید که بازدیدکنندگان و گردشگران جهت ورود به کشور ژاپن به اخذ ویزای موقت نیاز خواهند داشت . علاوه براین شما بایستی این ویزا را قبل از ورود به کشور اخذ نمایید . بازدیدکنندگان موقت اجازه اقامت به مدت 90 روز را خواهند داشت .
اگر شما از شهروندان استرالیا ؛ آلمان ، ایرلند ؛ لیختن اشتاین ؛ مکزیک ؛ سوئیس و یا انگلستان به حساب می آیید امکان اقامت بیش از 6 ماه برای شما وجود خواهد داشت . بخاطر داشته باشید که جهت ورود و اقامت 90 روزه در کشور ژاپن شما ملزم به دادن درخواست به سازمان مهاجرت bureau در کشور ژاپن خواهید بود .
گردشگران موقت مجوز شرکت در هر نوع فعالیتی را نخواهند داشت ؛ این درحالیست که افرادی که قصد تحصیل کوتاه مدت در کشور ژاپن را دارند ؛ مجوز شرکت در کلاس های ژاپنی به آنان داده خواهد شد.
اقامت طولانی مدت ژاپن
اگر شما جزء شهروندان 50 کشور مد نظر می باشید ، از ارائه ویزا برای ورود به کشور ژاپن نیز معاف می باشید و علاوه بر این بایستی مبلغی معادل با 30 میلیون ین را در حساب خود داشته باشید . علاوه بر این همسر شما مجوز اقامت در کشور ژاپن برای یکسال را خواهد داشت این درحالیست که هدف وی بازگشت به کشور مادری باشد . بخاطر داشته باشید که باز هم شما قادر به شرکت در هر نوع فعالیتی نمی باشید . به طور کلی ویزا بایستی قبل از ورود و یا سفر به کشور ژاپن گرفته شود .
همسر و افراد وابسته
افراد خارجی و یا به طور کلی اشخاصی که با یک فرد ژاپنی ازدواج کرده اند و یا افرادی که با یک فرد ژاپنی که مجوز اقامت دائم را دارد ازدواج کرده اند قادر به اخذ ویزای اقامت دائم می باشند ؛ این ویزا به آنها امکان شرکت در هر نوع فعالیتی می دهد . بیاد داشته باشید که مجوز اقامت در عرض 6 ماه ؛ 1 سال ؛ 3 و یا 5 سال به افراد داده می شود و قابلیت تمدید را دارد .
افراد خارجی که قصد اقامت در کشور ژاپن را دارند اما مجوز اقامت دائم را ندارند قادر به دادن درخواست برای اخذ ویزا به صورت مستقل و برای همسر و فرزندان خود می باشند . این ویزای اهدا شده به افراد برای مدت 3 ماهه و یا 5 ساله می باشد و قابلیت تمدید را نیز دارد . این را بخاطر داشته باشید که افراد بطور مستقل مجوز شرکت در هر نوع فعالیتی را ندارند مگر اینکه خود دولت مجوز کار را به افراد داده باشد . پس از دریافت مجوز کار افراد قادر به کار کردن برای چندین ساعت در هفته می باشند .
ویزای کار کردن در ژاپن
این یک نوع ویزای خاص می باشد که شما را در جهت انجام برخی از فعالیت ها یاری می نماید . با در اختیار داشتن این ویزا شما قادر به همکاری با شهروندان استرالیایی ؛ کانادایی ؛ دانمارکی ؛ آلمانی؛ فرانسوی ؛ ایرلندی ، کره ای ؛ نیوزلندی ؛ انگلستانی و یا هر کشور دیگری می باشید . این ویزا برای افراد مابین سنین 18 تا 30 صادر می شود .
اخذ کارت اقامت ژاپن
تمامی مقیمان خارجی که قصد اخذ اقامت را دارند پس از انجام تمامی فرایندها بایستی کارت اقامت را دریافت نمایند . چرا که این کارت برای ورود به کشور ژاپن در Narita، Haneda Kansai و یا Chubu Airports نیز ضروری می باشد . مقیمان دائم که قصد رسیدن به بخش های مختلف این کشور را دارند جهت مراجعه کردن به ادارات مختلف بایستی این کارت را در اختیار داشته باشند .
در اختیار داشتن کارت اقامت در همه ی موارد ضروری می باشد و این امر برای افتتاح حساب بانکی ؛ در اختیار داشتن سیم کارت و تلفن همراه ؛ اخذ گواهینامه رانندگی و فعالیت های مشابه نیاز می باشد . با در اختیار داشتن این کارت تمامی اطلاعات شخصی شما نظیر: آدرس محل سکونت فعلی ؛ وضعیت اقامت و مدت زمان اقامت شما نیز مشخص خواهد شد . مقیمان خارجی بایستی کارت اقامت را در تمامی شرایط با خود به همراه داشته باشند .
مجوز اقامت ژاپن
اغلب مواقع در اختیار داشتن مجوز اقامت ، شما را در فرایند ماندن در ژاپن به مدت 3 ماه و یا 5 سال یاری می نماید . اگر شما قصد اقامت طولانی مدت را در سر دارید شش ماه قبل بایستی برای تمدید ویزای مهاجرتی خود درخواست دهید و این امر بایستی قبل از اتمام تاریخ انقضای کارت اقامت شما صورت گیرد. فرایند دادن درخواست فرایندی تقریبا ساده می باشد که تنها به تکمیل یک فرم و ارائه اطلاعات خود جهت اقامت منتهی می شود . به طور کلی این فرایند حدود چند روز تا چند هفته به طول می انجامد و شما مجوز اقامت در کشور ژاپن در طول دوره اقامت مشخص شده را دارید ؛ پیشنهاد می شود که در صورت نیاز ویزای اقامتی خود را تمدید نمایید .
تغییر موضع اقامتی
بخاطر داشته باشید که امکان تغییر موضع اقامتی برای شما وجود دارد (از ویزای موقت گردشگری گرفته تا ویزای تحصیل در ژاپن( بخاطر داشته باشید که این امر در سازمان bureau ژاپن امکان پذیر است . علاوه بر این شما بایستی مدارک مشابهی را برای دادن درخواست به سفارت و یا کنسولگری خارج از کشور ژاپن تهیه نمایید .
مجوز ورود مجدد به ژاپن
تمامی مقیمان خارجی و یا کسانی که قصد ترک کشور ژاپن به صورت موقت و برای بیش از یکسال را دارند ملزم به اخذ ویزای مجدد ورود به کشور ژاپن می باشند . بخاطر داشته باشید که اخذ مجوز ورود مجدد از اداره مهاجرتی ژاپن بایستی گرفته شود . اگر شما قصد ترک کشور کمتر از یکسال را دارید اخذ مجوز ورود مجدد نیز نیازی نمی باشد .
اقامت دائم
افراد خارجی و یا به طور کلی کسانی که توانایی های خود را به صورت کامل اثبات کرده اند و یا توانایی زندگی کردن به صورت مستقل را دارند قادر به اخذ مجوز اقامت دائم نیز می باشند . در برخی از مواقع با وجود این شرایط امکان اقامت به مدت چند سال برای افراد وجود دارد . برای افراد حرفه ای و با مهارت و افرادی که با یک فرد بومی ژاپنی ازدواج کرده اند مدت زمان اقامت مابین 1 تا 5 سال می باشد . این درحالیست که به طور معمول به 10 سال اقامت نیاز می باشد . وضعیت اقامت دائم نامشخص است و در صورت اخذ این مجوز افراد قادر به انجام هر نوع فعالیتی می باشند .
اخذ تابعیت ژاپن
افراد خارجی و یا کسانی که قصد اقامت در کشور ژاپن را دارند بایستی حداقل به مدت 5 سال در این کشور بمانند . علاوه بر این شما بایستی عملکرد خود در این دوره 5 ساله را نشان دهید و علیه دولت کشور ژاپن واکنشی نشان ندهید . در این باره کارشناسان و وکلای ما در موسسه مهاجرتی و کاریابی کوچگر به شما توضیخ خواهند داد . علاوه بر این شما بایستی تمامی مهارت و توانایی خود ؛ داشتن استقلال در زندگی و سایر موارد دیگر را نشان دهید چرا که با توجه به بررسی تمامی این شرایط به شما شهروندی ارائه می شود.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.