09173208302

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در لهستان
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398
    
بازدید: 495
    

لهستان


دولت لهستان از بخش هوافضا و همچنین صنایع الکترونیک و انرژی حمایت می کند که معتقدند این بخش ها فرصت های بیشتری را برای توسعه فراهم می کند. 92 درصد از سرمایه گذاران خارجی مهاجرت به لهستان را انتخاب می کنند. لهستان موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی است که پیشرفت های تکنولوژیکی و ایجاد شغل برای کارکنان با کارآموزی بالا در لهستان را تشویق می کنند. لهستان یکی از جذاب ترین مکان های سرمایه گذاری خارجی است. گزارش های بین المللی نشان می دهد ثبات اقتصاد لهستان، سرمایه انسانی تحصیل کرده و صالح و یک بازار بزرگ داخلی است که در زمان بحران اقتصادی جهانی، لهستان موقعیت خود را نه تنها در منطقه اروپای مرکزی و شرقی بلکه در سرتاسر قاره نیز تقویت کرده است.

سرمایه گذاری در لهستان
چرا اقامت در لهستان؟
1. تردد آزادانه به سایر کشورهای عضو پیمان شنگن
2. دریافت راحت تر ویزای کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا
3. امکان کار و تحصیل و زندگی در کشوری با نرخ جرم پایین
4. امکان زندگی در کشوری با رفاه زندگی مناسب
5. امکان دریافت پاسپورت لهستان پس از گذراندن ۵ سال
6. امکان زندگی در کشوری با آب و هوای ملایم و متعادل
7. هزینه های پایین زندگی در لهستان
8. امکان استفاده از وامهای بلند مدت بانکی برای خرید مسکن و اتومبیل


اقامت در لهستان از طریق سرمایه گذاری:
اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های ورود به اتحادیه اروپا و اقامت اروپا می باشد. چون لهستان عضو اتحادیه شنگن می باشد اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری و سرمایه گذاری در لهستان از طرق مهاجرت به اروپا می باشد . اخذ اقامت یک کشور از طریق سرمایه گذاری عموما راه های متفاوتی دارد که از زیر شاخه های سرمایه گذاری می توان به ثبت شرکت ، خود حمایتی یا تمکن مالی ، خرید ملک ، خرید پاسپورت یا خرید اقامت نام برد. متاسفانه فعلاً نمی توان از طریق خرید پاسپورت تابعیت کشور لهستان را از طریق سرمایه گذاری را اخذ کرد. همینطور بر خلاف کشورهایی مثل پرتغال و اسپانیا کشور لهستان شرایطی برای اخذ اقامت از طریق خرید ملک نیز ندارد و با خرید ملک اقامت اهدا نمی شود. تنها راه اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری ثبت شرکت می باشد که ثبت شرکت به خودی خود نیز موجب اهدای اقامت نمی شود. برای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت فرد باید حتما یک کسب و کار فعال و مفید را ارائه دهد و بتواند طرح تجاری ارائه داده و از این طریق اقامت کشور لهستان را اخذ کند.

 اقامت در لهستان از طریق سرمایه گذاری
فعالیت تجاری و اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری ممکن است به روش های مختلفی قابل انجام باشد که ممکن است با دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشابه باشد. انواع شرکت برای شروع یک کسب و کار و اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری عبارت است از:
شرکت های تجاری شامل:
1. شرکت ها (شرکت محدود و شرکت سهامی)
2. شرکت های مشارکتی (مشارکت عمومی، مشارکت حرفه ای، مشارکت محدود، مشارکت محدود سهامی)
3. شعبه های یک شرکت خارجی
4. دفاتر نمایندگی یک شرکت خارجی
5. فعالیت تجاری فردی (همچنین به عنوان بخشی از مشارکت مدنی)
قانون لهستان اصل آزادی فعالیت تجاری را تعیین می کند. این بدین معنی است که هر کسی دارای حقوق برابر در انجام فعالیت تجاری خود دارد. با این وجود این اصل آزادی مطلق فعالیت تجاری را ارائه نمی دهد. در این خصوص مهم است که محدودیت های موضوع (یعنی اینکه چه کسی می تواند فعالیت تجاری را انجام دهد) و وسیله (به عنوان مثال الزامات مورد نیاز برای انجام یک نوع مشخص از فعالیت) مشخص می شود.
در صورتی که فرد ثبت شرکت انجام دهد و فعالیت تجاری مثبتی انجام دهد و با موافقت این طرح تجاری به وی اقامت موقت اعطا می شود که در صورت تداوم این شرایط میتوان این اقامت را در سالهای دیگر نیز تمدید کرد. برای اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری پس از ثبت شرکت و ۵ سال پرداخت مالیات میتوان درخواست اقامت دائم این کشور را کرد. برای شروع کسب و کار و راه اندازی شرکت می توان گفت حداقل مبلغ ۱۰۰ هزار یورو برای شروع یک بیزینس فعال باید در نظر گرفت.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت:
اگر هدف اقامت خارجی در لهستان فعالیت اقتصادی در کشور باشد، مجوز اقامت موقت برای انجام فعالیت تجاری طبق شرایط زیر اعطا می شود:
1. فرد باید بیمه سلامت داشته باشد
2. فرد خارجی دارای منبع درآمد مرتب و منظم است که برای پوشش هزینه های زندگی خود و کسانی که از طرف اعضای خانواده حمایت می شوند کافی باشد.
3. فرد متقاضی رضایت مقامات مربوطه در اداره کار را برای کار در کسب و کار مربوطه را داشته باشد و این کار و فعالیت باید مطابق قانون باشد.
4. فرد باید یک مکان مشخص برای زندگی در این کشور معین کند.

شرایط کسب و کار برای اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت:
ابتدا شرکت در یک سال مالی باید طی ۱۲ ماه کاری خود درآمدی بیش از ۱۲ برابر حقوق متوسط یک ماه که توسط دفتر مرکزی آمار در کشور لهستان ارائه میشود (GUS) داشته باشد. همینطور شرکت باید بتواند حداقل ۲ فرد لهستانی یا افراد غیر لهستانی که در لهستان میتوانند بدون نیاز به مجوز کار مشغول به کار شوند استخدام کند.
همینطور شرکت باید اثبات کند شرایط و امکانات لازم برای برآوردن معیارهای لازم برای ادامه کسب و کار و برآورده کردن شرایط مذکور می باشد یا اینکه قابلیت این امر را دارد که در آتیه فعالیت هایی را انجام دهد که موجب افزایش سرمایه ، انتقال تکنولوژی یا معرفی نو آوری های سودمند شود.

فرد خارجی که میخواهد از طریق ثبت شرکت و سرمایه گذاری در لهستان به اخذ اقامت لهستان از طریق سرمایه گذاری برسد باید مدارک زیر را آماده کند:
1. مدارک مالیاتی فرد (که باید این مدارک را به اداره مالیات کشور لهستان ارائه دهد که مربوط به سال قبل وی میباشد)
2. گواهی تسلیم تعهدات مالی به خزانه داری دولت که توسط اداره مالیات تائید شده باشد.
3. قرارداد شرکت
4. ترازنامه شرکت و حساب سود و زیان فعلی
5. خلاصه ای از فعالیت کلی شرکت

مراحل ثبت و راه اندازی شرکت در لهستان

۱)ثبت فعالیت ها:
اولین تشریفات هنگام راه اندازی شرکت امضای اساسنامه است که باید در لهستان و با حضور در یک دفتر اسناد رسمی انجام شود. همچنین، امضای یک بیانیه در رابطه با میزان مشارکت در سهام لازم است. شرکت های تجاری در دادگاه ثبت ملی (KRS) ثبت می شوند. درخواست ثبت باید با استفاده از فرم موجود در دفاتر دادگاه ها و در صفحه مربوطه از وزارت دادگستری انجام شود. درخواست ثبت در دادگاه ثبت ملی است بعد از ۱۴ روز پس از تاریخ ارائه توسط دادگاه بررسی می شود. باید در نظر داشت که شرکت در زمان ثبت شخصیت حقوقی کسب می کند. ارائه درخواست ثبت شرکت به دادگاه ثبت ملی نیازمند پرداخت هزینه دادگاه (۷۵۰۰۰ زلوتی برای مشارکت، و ۱۰۰۰۰۰ زلوتی برای ثبت شرکت) است و در صورت لزوم، هزینه های چاپ و نشر به نظارت Sadowy i Gospodarczy (قوه قضائیه و بولتن اقتصادی)
دیگر مدارک مورد نیاز برای درخواست ثبت شرکت عبارتند از:
• اساسنامه شرکت.
• فهرست اعضا (نام، آدرس، و غیره) و میزان سهام (سهم)؛
• بیانیه اعضای هیئت مدیره مبنی بر اینکه همه اعضا سهم خود را در سرمایه اصلی شرکت ارائه کرده اند.
• امضا تایید رسمی افراد دارای صلاحیت به نمایندگی از شرکت.

۲) REGON (شماره ثبت در ثبت نام افراد در اقتصاد ملی):
ظرف مدت ۱۴ روز پس از تاریخ صدور گواهی ثبت از دادگاه ثبت ملی، نماینده شرکت باید حضوری به اداره آمار ذیصالح در رابطه با تجارت خود مراجعه کند و برای شماره REGON (شماره ثبت در ثبت نام افراد در اقتصاد ملی) درخواست دهد. فرم مورد استفاده برای درخواست، فرم RG-1 است.

۳) NIP (شماره شناسایی مالیات) و شماره VAT:
برای حصول NIP (شماره شناسایی مالیات)، ارائه درخواست، تکمیل شده به شکل مناسب، همراه با درخواست ثبت در تالار شهر / شهرداری / KRS لازم است. واگذاری شماره NIP رایگان است. تا زمان صدور شماره NIP ، اشخاص حقوقی از شماره REGON استفاده می کنند. شماره NIP توسط رئیس مربوطه در دفتر درآمد داخلی برای محلی که در آن فعالیت اقتصادی صورت می گیرد، به هر مالیات دهنده اختصاص داده می شود.
برای اخذ شماره VAT (17000 زلوتی هزینه به نمایندگی از دفتر و یا سالن شهرداری باید پرداخت شود)، کارفرما (به عنوان مالیات دهنده)، قبل از صدور اولین فاکتور، باید درخواست ثبت VAT_R را به دفتر درآمد داخلی ارسال کند. ماژول VAT_R / UE باید تنها توسط مالیات دهندگان VAT ارائه شود که به مالیات دهندگان از اتحادیه اروپا (خارج از لهستان) خدمات می دهند، و یا کسانی که به خرید و عرضه تدارکات در جامعه اروپا می پردازند. پس از ارائه درخواست، کارفرما به اصطلاح NIP-UE (برابر با NIP عادی به استثنای PL) را دریافت خواهد کرد. ارائه درخواست تخصیص شماره VAT_R / UE شامل پرداخت هیچ گونه هزینه ای نیست.

۴) افتتاح حساب بانکی:
برای باز کردن حساب، ارائه درخواست برای باز کردن حساب و ارائه کارت شناسایی، گواهی ثبت، گواهی اختصاص شماره NIP و شماره REGON لازم است.

 

۵) امنیت اجتماعی Zaklad Ubezpieczen Spolecznych
هر کارآفرین موظف به پرداخت هزینه برای کمک به امنیت اجتماعی و / یا بیمه درمانی است و باید اظهارنامه خود را به ZUS (موسسه ملی تامین اجتماعی) ظرف مدت ۷ روز از تاریخ شروع تجارت ارائه کند. در صورتی که کارآفرین امضای الکترونیکی امن و تایید شده دارد، شکایت خود را می توانید به طور مستقیم به شعبه ZUS دارای صلاحیت محلی، از طریق پست و یا ابزار الکترونیکی ارسال کنید.

۶) بازرسی از کار و بازرسی بهداشتی:
کارفرما باید، ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ شروع فعالیت، به بازرسی کار و بازرسی بهداشتی مسئول محلی اطلاعات زیر را ارسال کند:
• محل، نوع و دامنه فعالیت،
• تعداد کارکنان.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.