09173208302

مهاجرت کاری به قطر
یکشنبه 8 اردیبهشت 1398
    
بازدید: 991
    

قطر


قطر کشوری در جنوب غربی قاره آسیا در منطقه خاورمیانه و در شرق شبه‌جزیره عربستان، و در بخش جنوبی خلیج فارس واقع شده‌است. پایتخت آن، دوحه است. قطر مرز مشترک زمینی با عربستان سعودی، و مرز آبی با کشورهای ایران، کویت، عراق، عربستان، بحرین و امارات متحده عربی دارد.
قطر به صورت امارتی مطلقه و ارثی از میانه سده ۱۹ میلادی توسط خاندان آل ثانی فرمانروایی می‌شود. قبل از کشف نفت خام، قطر عمدتاً به خاطر شکار مروارید و تجارت دریایی شناخته می‌شد. این کشور تا سال ۱۹۷۱ تحت‌الحمایه بریتانیا بود. پس از استقلال در سال ۱۹۷۱ به سبب درآمدهای سرشار نفتی و گاز طبیعی، این کشور تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه شد. تمام موقعیت‌های حساس حکومتی در قطر توسط خاندان آل ثانی یا افراد نزدیک آنان اداره می‌شود. این کشور از سال ۱۹۹۲ روابط نظامی گسترده با ایالات متحده دارد.
قطر دارای ذخایر گسترده گاز طبیعی است. مجله فوربز قطر را ثروتمندترین کشور جهان معرفی کرده‌است. قطر بالاترین شاخص توسعه انسانی بین کشورهای جهان عرب را داراست. این کشور بالاترین درآمد سرانه را در جهان دارد.
زبان رسمی این کشور زبان عربی است و از زبان انگلیسی معمولاً به عنوان زبان دوم استفاده می‌شود. دین رسمی آن اسلام، واحد پول آن ریال و مساحت آن ۱۱٬۴۹۳ کیلومتر مربع است.

مهاجرت کاری به قطر
اجازه کار در قطر
برای کار در کشور قطر باید ازقبل شغل خود را به صورت حتم در اختیار داشته باشید. در این صورت شرکتی که شما را به عنوان نیروی کار خود پذیرفته است، باید کاغذ بازی های اداری را انجام دهد. در حقیقت این شرکت حامی مالی شما نیز خواهد بود.
به محض اینکه وارد قطر شدید باید اجازه اقامت دریافت کنید. نقش اصلی در دریافت اجازه اقامت از طریق ویزای کاری را شرکت پذیرنده شما دارد. در این مرحله شما به یک پاسپورت معتبر و مدارک دیگری نیاز خواهید داشت که از طریق شرکت از کیفیت و چگونگی ارائه آن ها با خبر خواهید شد.
برای دریافت اجازه اقامت در کشور قطر باید تست های پزشکی مورد نظر جهت تعیین سلامت را نیز ارائه دهید. از مهم ترین این تست ها، ایمنی برابر بیماری ایدز و سل است. همچنین به کمک اشعه ایکس از سینه شما عکس برداری شده و اثر انگشت شما نیز ثبت خواهد شد.
برای دریافت اجازه کار ممکن است تا 6هفته زمان ببرد و در طول این مدت شما اجازه خروج از کشور قطر را نخواهید داشت. در صورتی که درخواست شما با ماه رمضان تداخل پیدا کند، ممکن است به زمان بیش تری برای سپری کردن مراحل قانونی دریافت اجازه کار و اقامت نیاز داشته باشید. اجازه کار شما در قطر به شدت کنترل می شود. این اجازه کار مربوط به کارفرمای شماست یعنی شما تنها می توانید برای او کار کنید. بعد از گذشت مدتی، اجازه تغییر شغل شما وجود خواهد داشت اما در این حالت باید به شما گواهی عدم اعتراض به این تغییر ارائه شود.
شرایط کار در کشور قطر:
1. ساعت کاری در کشور قطر متفاوت است و به شرایط درونی شرکت بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت که ساعت کاری در کشور قطر در طول هفته 40 الی 48 ساعت است. تایم اداری در کشور قطر معمولا از ساعت 8:30 دقیقه یا 9 صبح آغاز می شود و تا 6 بعد از ظهر ادامه دارد. ساعت کاری در تمام فصول سال یکسان است و تنها در ماه رمضان، چنان چه پیش تر اشاره کردیم، ساعت کاری به 6 ساعت کاهش پیدا می کند.
2. به جز حقوق و دستمزد، کارکنان قراردادی در پایان دوره قرارداد “جبران خسارت” اعطا می شوند. که پرداخت آن بر اساس حقوق اولیه (به استثنای پاداش) محاسبه می شود. برای افرادی که در مدت زمان طولانی در قطر مشغول به کار هستند، این مبلغ بسیار قابل توجه است. این پاداش مربوط به بیمه نیست، درواقع بیشتر پاداش پایان دوره است و طبق قانون مورد نیاز است که به کارگران خارجی اعطا شود و از آنها بخاطر خدمت به دولت قطر تقدیر شود. همچنین به عنوان مزایای پایان قرارداد یا مزایای پایان دادن به خدمت شناخته می شود. میزان این پاداش در محدوده 15 تا 20 روز از حقوق اولیه تا سه سال اول استخدام و یک ماه از حقوق از سه سال به بعد می باشد.
3. پس از پایان دوره قرارداد، کارکنان حق خاتمه دادن به خدمات خود را دارند. کارکنانی که حداقل 5 سال در یک شرکت کار کنند میزان حق الزحمه که معمولا توافقی است بین کارفرما و کارمند به ازای 3 هفته الی یک ماه از حقوق در هر سال کاری را یکجا دریافت می کنند. مثلا اگر حقوق شما 1000 دلار در ماه باشد و شما 5 سال در یک شرکت فعالیت داشته باشید، مبلغ 750 دلار به ازای هر سال را دریافت خواهید کرد. که مجموعا 3750 دلار است.
4. کارفرما معمولا مرخصی سالیانه را با تواقع با کارمند تنظیم میکند. درصورتی که کارمند زودتر از موعد قرارداد اقدام به ترک کار کند، بعضی از شرکت ها، مبلغی روزهای مرخصی را به ازای روزهای کاری پرداخت می کنند. به طور کلی،درصورت کار یک ساله بدون مرخصی کارفرما به شما مبلغی معادل 3 تا 4 هفته کاری را پرداخت میکند.
5. بعد از سه ماه از شروع کار، با ارائه گواهی پزشکی واجد شرایط برای دریافت مرخصی استعلاجی خواهید شد. درصورتی که مرخصی استعلاجی کمتر از دوهفته باشد شما حقوق نیز در این مدت دریافت خواهید کرد.
6. به غیر از مرخصی سالیانه ، برای عید فطر، عید قربان، روز استقلال، روز ملی ورزش و سایر روزهای جشن که کارفرما تعیین می کند کارمندان تعطیل هستند. کارکنان مسلمان برای حج میتوانند مرخصی با حقوق تا دوهفته دریافت کنند و کارکنان زن مرخصی 50 روزه برای زایمان می توانند داشته باشند.


برای مشاهده میانگین حقوق مشاغل در قطر کلیک کنید.


مشاغل پر درآمد قطر:
• مدیر امور مالی و حسابداری
• مدیریت منابع انسانی
• وکیل
• مدیر فناوری اطلاعات
• مدیر پروژه ساخت‌وساز
• مهندس برق
• مهندس عمران
• معمار
• مهندسی مکانیک
• مهندس پروژه
• مهندس نقشه‌برداری
• روابط عمومی
• تبلیغات
• هتلداری
• بانکداری


اخذ ویزای کاری قطر:
با توجه به روابط خوب ایران و قطر، این کشور جدیدا بخشنامه‌ای صادر کرده که دریافت ویزای کاری شش ماهه را برای تجار ایرانی آسان‌تر ساخته است. ویزای تجاری قطر ویزای فرودگاهی است و در بدو ورود برای گرفتن آن باید اقدام کنید. این ویزا به صورت فوری است و اعتبار یک ماهه دارد اما برای ۵ ماه قابل تمدید است. هزینه‌ی صدور این ویزا ۲۰۰ ریال قطر است. برای دریافت ویزای شش ماه‌ی قطر باید یک‌ سری آزمایشات پزشکی نیز انجام شود.


مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری قطر


1. حداقل شش ماه اعتبار پاسپورت
2. دعوتنامه از سوی یک شرکت معتبر قطری
3. واچر یا تائیدیه قطعی هتل
4. بلیط رفت و برگشت
5. حداقل ۵۰۰۰ ریال قطر در کارت اعتباری

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.