09173208302

مهاجرت کاری به ترکیه
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398
    
بازدید: 897
    

ترکیه

ترکیه در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا و در محل تلاقی این دو قاره واقع شده است. این کشور مساحتی حدود نصف ایران دارد که حدود 95% از مساحت اين كشور در قاره آسيا و 5% آن در قاره اروپا واقع شده است. این شکل هندسی منحصر به فرد ترکیه را به شاه راهی بین قاره آسیا و خاورمیانه و قاره اروپا تبدیل کرده است که این عامل نقش مهمی در توسعه اقتصادی و سیاسی این کشور به عهده داشته و دارد .ترکیه شبه جزیره ای است که از شمال توسط دریای سیاه، از غرب توسط دریای اژه، از جنوب با دریای مدیترانه احاطه شده است و از کشورهای همسایه آن می توان به بلغارستان، گرجستان، ارمنستان، ایران، عراق، سوریه و یونان اشاره کرد. ترکیه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شود که این امر موقعیت مناسب بحری به این کشور می دهد .اقتصاد ترکیه شانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا است . اقتصاد این کشور ترکیبی از صنایع بومی و مدرن است که روز به روز بر دامنه آن افزوده می شود. در بخش خصوصی هم اقتصاد ترکیه قوی و به سرعت حال رشد است با این حال هنوز دولت در بخش هایی مانند بانکداری، حمل و نقل و ارتباطات نقش اصلی را ایفا می کند. صنعت جهانگردی از قطب های کلیدی اقتصاد ترکیه به شمار می رود.

ترکیه
ترکیه برای اقامت کاری:
در حال حاضر اقتصاد کشور ترکیه در رتبه هجده جهان قرار دارد. ترکیه بازاری نسبتا مناسب برای بسیاری از سرمایه گذاری‌ ها و کسب و کارها بوده و نرخ رشد اقتصادی در سال های اخیر، نیروی کار جوان و با استعداد و موقعیت استراتژیک این کشور بین اروپا و آسیا، ترکیه را به عنوان یک منبع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری تبدیل کرده و به همین دلیل مهاجرت به ترکیه برای کار به طور روز افزونی در حال گسترش است.
اقامت کاری ترکیه چیست؟
دریافت اجازه کار ترکیه برای تمامی افرادی که قصد استخدام در ترکیه و یا راه اندازی کسب و کار در ترکیه دارند الزامی است.
چه افرادی می توانند اجازه کار ترکیه را دریافت نمایند؟
افرادی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند می توانند اجازه کار ترکیه را دریافت کنند:
1. افرادی که از یک شرکت ترک پیشنهاد همکاری دارند.
2. شهروندان خارجی که کارت اقامت معتبر دارند (مانند دارندگان اقامت توریستی ترکیه، درمان پزشکی، فعالیت ورزشی و حداقل ویزای ۶ ماهه معتبر، به جز دارندگان اقامت تحصیلی)
بهترین راه برای افرادی که هیچ یک از شرایط فوق را نداشته باشند، دریافت اقامت توریستی ترکیه، و سپس اقدام به دریافت مجوز کار است.
بررسی مهاجرت کاری به ترکیه:
براساس قانون اداره کار ترکیه هر فرد خارجی می تواند با داشتن مجوز کار در این کشور مشغول به کار شود یا مهاجرت کاری به ترکیه را آغاز کند . فرد می تواند برای اخذ مجوز کار در ترکیه داخل و خارج از ترکیه اقدام نماید . فردی که اقامت دائم یا موقت ترکیه را دارد البته نه دانشجوی درحال تحصیل در ترکیه می تواند از ترکیه تقاضای مجوز کار کند . اولین مرحله برای مهاجرت کاری به ترکیه یافتن شغلی مناسب در این کشور است . مجوز کار باید از طریق کارفرمای شغل انتخابی و با ارائه مدارک لازم به MLSS ( وزارت کار و امنیت اجتماعی ) درخواست شود . در صورت دقیق و کامل بودن مدارک تحویل داده شده مجوز کار حدود ۳۰ روز بعد صادر می شود .

مدارک مورد نیاز اخذ مجوز کار در ترکیه:
1. قرارداد کاری ، نامه انتصاب
2. تکمیل فرم درخواست
3. پاسپورت معتبر
4. یک قطعه عکس
5. ترجمه رسمی مدرک تحصیلی به زبان ترکی

انواع مجوز کار در ترکیه:
مجوز کار برای دوره معین : این مجوز کار در ترکیه ابتدا یک ساله صادر می شود . درصورت تمایل به تمدید مجوز کار باید دو ماه و نیم قبل از باطل شدن مجوز برای تمدید آن اقدام کرد و مجوز را برای دوسال تمدید کرد . اگر فرد بعد از این دوره تمایل به تمدید مجوز کار داشته باشد در این مرحله مجوز برای سه سال تمدید خواهد شد .

مجوز کار برای دوره نا محدود : افرادی که دارای مجوز اقامت طولانی مدت در ترکیه هستند و حداقل برای هشت سال به صورت مداوم در این کشور مشغول به کار بوده می تواند برای مجوز کار یک دوره نا محدود درخواست دهد و از حقوق شهروندی ترکیه بهره مند گردد . البته نمی تواند از حقوقی مانند خدمت سربازی ، کار در نهاد های دولتی و حق رای دادن بهره ببرد .

مجوز کار مستقل در ترکیه : اگر فردی برای حداقل ۵ سال بدون وقفه در ترکیه کار کند ، واجد شرایط اخذ مجوز کار مستقل است که به او اجازه می دهد به عنوان یک کارآفرین در ترکیه کار کند .

مجوز کار استثنایی : استثناهایی برای صدور مجوز جهت مهاجرت کاری به ترکیه وجود دارد که در این جا به بیان مواردی از آن می پردازیم :
1. فرد در صورت ازدواج با یک شهروند ترکیه می تواند درخواست مجوز کار در این کشور کند .
2. دانشجویان بین المللی که در ترکیه درس خود را به اتمام رسانده اند .
3. افرادی که بر پایه کوتاه مدت اهداف علمی، فرهنگی و ورزشی در ترکیه هستند .

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری ترکیه:
1. پاسپورت معتبر
2. تکمیل فرم درخواست ویزا
3. دو قطعه عکس پاسپورتی
4. نامه دعوت به کار از طرف کار فرما
5. گواهی بیمه سلامت
6. گواهی تمکن مالی
7. پرداخت هزینه ویزا

ویزای ترکیه

الزامات صدور مجوز کار در ترکیه:
• کارفرما باید حداقل پنج شهروند ترکیه ای را در محیط کار خود استخدام کند . به ازای هر یک نفر کارگر خارجی ۵ نفر کارگر ترکیه ای باید استخدام شود .
• محل کاری که کارگر خارجی در آن مشغول به کار خواهد شد باید حداقل ۱۰۰۰۰۰ لیره سرمایه داشته باشد .
• اگر درخواست برای مجوز کار به عنوان سهام دار شرکت است باید حداقل ۴۰۰۰۰ لیره سرمایه داشته باشد .
• دستمزد پرداخت شده به کارگر خارجی باید مطابق با صلاحیت حرفه ای او باشد .

ویزای همراه در مهاجرت کاری به ترکیه:
با استفاده از مجوز FRP فردی که مجوز کار در ترکیه را اخذ کرده می تواند اعضای خانواده خود شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود به ترکیه ببرد و از مزایای زندگی در ترکیه بهره مند شوند . آن ها می توانند بعد از گذشت پنج سال از اقامت کوتاه مدت درخواست اقامت دائم کنند .
لیست مشاغل در ترکیه:
سته بندی پوشاک
آشپزخونه
رستوران
جوشکار
ام دی اف کار
نجار
کفاش
کارخانه موادغذایی و لبنیاتی
تعمیرگاه
مشاغل ساختمانی
کاشی کار
نقاش
کارگر ساده
تولیدی پوشاک بسته بندی و خیاط
کفاشی وچرم دوزی
پلاستیک سازی
بسته بندی پوشاک
خیاطی
منشیگری
گارسون
بازیگری
مهماندارکشتی
رزرویشن هتل
فروشنده
آرایشگر
لیدر تور
حسابدار


درآمد در ترکیه
به منظور کار در ترکیه متقاضیان در ابتدا لازم است تا شغل مورد نظر خود را از لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه پیدا نموده و پس از آن اط طریق کاریابی در ترکیه اقدام به یافتن کار و اخذ ویزای کار ترکیه نمایند. شایان ذکر است حقوق یک کارگر ساده در ترکیه از 1000 لیر به بالا در سه ماه اول می‌باشد. البته میزان درآمد در هر شغل و حرفه‌ای متفاوت است و خصوصا اگر دارای تخصص خاصی باشید، پایه حقوق شما افزایش می‌یابد.

هزینه زندگی در ترکیه:
اشخاصی که تصمیم به مهاجرت به ترکیه از طریق کار در این کشور را دارند، پس از بررسی لیست مشاغل مورد نیاز ترکیه می‌توانند نگاهی به هزینه‌های زندگی در این کشور نیز داشته باشند:

1. هزینه خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در مرکز شهر ۵۴۸.۴۱ لیر
2. هزینه خرید آپارتمان به ازای هر متر مربع در خارج از مرکز شهر ۲۸۶.۲۰ لیر
3. اجاره ماهانه مسکن به مساحت ۸۵ متر مربع در منطقه خوب استانبول ۳،۳۴۴ لیر
4. غذای ترکیبی در رستوران فست فود (غذای بزرگ مک و یا مشابه) ۱۹ لیر
5. یک وعده شام معمولی برای دو نفر ۹۸ لیر
6. ۱۲ عدد تخم مرغ ۹ لیر
7. ۱ کیلوگرم گوجه فرنگی ۴.۱۳ لیر
8. ۵۰۰ گرم پنیر محلی ۱۵ لیر
9. 5کیلوگرم سیب ۳.۹۸ لیر
10. 1 کیلوگرم سیب زمینی ۲.۴۱ لیر

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.