09173208302

مهاجرت کاری به ایتالیا
شنبه 31 فروردین 1398
    
بازدید: 549
    

ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و 23 کشور پرجمعیت جهان محسوب میشود. اشخاص بسیاری تمایل به مهاجرت از طریق اخذ ویزای کار ایتالیا را دارند. ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و از کشورهای عضو پیمان شینگن است. پایتخت این کشور شهر رم و زبان رسمی مردم آن ایتالیایی می باشد. جمعیت این کشور شصت میلیون و ششصد هزار نفر و واحد پول آن یورو می باشد. کشور ایتالیا با کشورهای اتریش، فرانسه، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. از شهرهای مهم آن میتوان به میلان، ناپل، ونیز، فلورانس، تورین و … اشاره کرد. کشور ایتالیا دارای آب و هوای بسیار سردی در قسمت شمال بدلیل رشته کوه های آلپ و هوای گرم و خشکی در جنوب کشورش است.

مهاجرت کاری به ایتالیا

مهاجرت کاری و شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا :
یکی از راه های مهاجرت به ایتالیا از طریق کار در ایتالیا می باشد، که پس از اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی ایتالیا میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا می باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در ایتالیا و سرمایه گذاری در ایتالیا نیز وجود دارند. تابعیت ایتالیا از طریق تولد فرزند در ایتالیا در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به ایتالیا، شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص، هزینه زندگی در ایتالیا، حقوق کار در ایتالیا و شرایط ویزای کار میتوانید با موسسات مهاجرت به ایتالیا مراجعه کنید.

شرایط لازم جهت کار در ایتالیا
کشورهای اتحادیه ی اروپا و عضو پیمان شینگن از شرایط اقتصادی تقریبا مشابهی برخوردار هستند. به این صورت که اگر شخصی متقاضی کار تمام وقت در کشور ایتالیا باشد، بایستی پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمایی از این کشور داشته باشد. حداقل مدرک تحصیلی شخص جهت اقدام برای ویزای کار ایتالیا مدرک کارشناسی است، در ضمن تنها داشتن پیشنهاد کاری کفایت نمیکند و شما باید دعوت نامه ای از یک کارفرما که دارای شرکت معتبری در کشور ایتالیاست دریافت کرده باشید. پروسه به این صورت است که خدمات بازار کار ایتالیا بایستی آگهی جهت جذب نیرو یا در اداره کار آن کشور به مدت سه ماه منتشر کند و اگر کسی در خاک ایتالیا متقاضی این شغل نبود، مجددا بار دیگر این آگهی به مدت 3 ماه دیگر در سایت کاریابی اتحادیه اروپا درج گردد. حال اگر هیچ شخصی در بین 28 کشور اتحادیه اروپا داوطلب دریافت این شغل نبود، در این حالت سازمانها و کمپانی ها می توانند نیروی کار خود را از بین افراد خارجی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند انتخاب کنند.

افرادی که میتوانند در اتحادیه اروپا از پیشنهاد شغلی استفاده کنند:
• افرادی که اقامت کشورهای اروپائی را دارند.
• پناهندگانی که دارای مجوز کار می باشند.
• دانشجویانی که فارغ التحصیل کشور ایتالیا و همچنین کشورهای اتحادیه اروپا هستند و مجوز کار کردن دارند.
با توجه به رکود اقتصادی در بعضی از کشورهای اروپایی، تمایل افراد برای کار و زندگی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا با استقبال بیشتری همراه است. بنابر این مطالب ذکر شده نشان از سختی و دشواری اخذ ویزای کار ایتالیا از ایران را دارد شایان ذکر است افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه های اروپائی هستند در اولویت جهت دریافت کار محسوب میشوند، همچنین کشور ایتالیا بواسطه ی بورسیه های تحصیلی که سالیانه در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان خارجی از جمله ایرانی ها اعطا می کند دارای شرایط بسیار خوبی جهت ادامه تحصیل است. فرد متقاضی پس از گرفتن کار و پرداخت مالیات به مدت 4 تا 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور ایتالیا میگردد. شایان ذکر است که دانشجویان در حین تحصیل برای مقطع کارشناسی اجازه کار پاره وقت، نیمه وقت یا کار دانشجویی حدودا 10 ساعت و در مقطع کارشناسی ارشد مجاز به 20 ساعت کار می باشند.

متذکر میشوم صنایعی چون فلزکاری، مواد غذایی، ذرت، برنج، انگور، گندم، کشتی سازی، وسائل نقلیه، ماشین آلات، پوشاک، نساجی و هواپیماسازی از مهمترین صنایع کشور ایتالیا محسوب می شوند. اقتصاد ایتالیا بعد از کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن، انگلستان و فرانسه ششمین اقتصاد جهان محسوب می شود، اما باز هم نسبت به همسایگان خود و دیگر کشورهای غرب اروپا اقتصاد رو به پیشرفتی ندارد. به همین دلیل گاها خبر از سختی دریافت کار در این کشور مطالبی مطرح می گردد.

میزان حقوق در ایتالیا:
متقاضیان مهاجرت کاری به ایتالیا بهتر است در خصوص میزان حقوق دریافتی در این کشور اطلاعات داشته باشند. حداقل حقوق و حداکثر آن تعریف شده نیست اما در مجموع می توان گفت دستمزدها در ایتالیا کمتر از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد. کمترین حقوقی که از سوی اتحادیه های کارگری معرفی می شود حدود 7 یورو در ساعت بوده و در رم پایتخت ایتالیا حداقل حقوق در ماه 1400 یورو می باشد. متوسط حقوق ماهیانه در ایتالیا 3245 یورو می باشد. در ادامه به دستمزد برخی از مشاغل اشاره می کنیم:
1. مراقبت از کودک ماهیانه 1250 یورو
2. منشی بخش پذیرش ماهیانه 2138 یورو
3. استاد ارشد ماهیانه 2500 یورو در حالی که یک استاد ارشد در انگلیس 3800 یورو درآمد دارد و در آمریکا 3700 یورو درآمد دارد
4. حقوق سالانه پزشک 84000 دلار و در مقایسه با درآمد 114000 دلاری انگلیس و یا 230000 دلاری آمریکا قابل توجه می باشد
5. مهندس نرم افزار 26500 یورو

 

در نظر داشته باشید که کشور ایتالیا طی چند سال گذشته به شدت تحت تاثیر بحران مالی بین المللی قرار گرفته است که این امر هنوز هم ادامه دارد . در این راستا رقابت بر برای کاریابی درکشور ایتالیا زیاد است ، به ویژه در جنوب این کشور که اقتصاد آن متکی به کشاورزی می باشد ، این امر به وضوح مشاهده می گردد در نظر داشته باشید که هنوز هم فرایند استخدام در بخش مهندسی و داروسازی ، گردشگری ، فناوری سبز؛ غذا و نوشیدنی ها صورت می گیرد . در نظر داشته باشید که بدلیل موارد ذکر شده فوق ؛ بسیاری از فارغ التحصیلان انگلستان با اتباع ایتالیایی رقابت خواهند کرد . در نظر داشته باشید که فرایند اخذ ویزای کار ممکن است برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا کمی دشوار به نظر برسد .
برای مشاغل غیر از آموزش انگلیسی و احتمالا فناوری اطلاعات، در اختیار داشتن دانش زبان ایتالیایی نیز ضروری خواهد بود. در نظر داشته باشید که آلمانی ها، فرانسوی ها و اسلوونیایی ها نیز در این مناطق به زبان ایتالیایی صحبت می کنند که مرزهای کشورهای مختلف را تشکیل می دهند. استفاده از هر گونه تماس شخصی با شبکه شانس شما را بسیار بهبود می بخشد. همچنین شما میتوانید برای مهاجرت به ایتالیا برای کار نیز اقدام کنید .


امکان کاریابی ایتالیا
صنایع عمده : گردشگری ، ماشین آلات ، وسایل نقلیه موتوری ، مواد شیمیایی ، آهن و فولاد ، پردازش مواد غذایی ، منسوجات، مد ، لباس ؛ کفش ، سرامیک و بخش های تولید شراب.
شرایط کاریابی ایتالیا
میانگین ساعات کار: 40 ساعت در هفته.
تعطیلات: در نظر داشته باشید که حداقل چهار هفته به تعطیلات سالانه اختصاص داده شده است . علاوه براین 11 روز به تعطیلات عمومی در کشور اختصاص داده شده است . بخاطر داشته باشید که نرخ های مالیاتی در این کشور مترقی می باشد که دامنه آن در حدود 23 تا 43 درصد نیز خواهد بود .

مشاغل مورد نیاز 2019 ایتالیا:
ویزای کار ایتالیا را باید متناسب با شغلی که درخواست می دهید اخذ نمایید یعنی اینکه با توجه به شغلی که کارفرما به شما پیشنهاد می کند ویزای کاری ایتالیا صادر می شود. به همین منظور بهتر است در خصوص مشاغلی که در این کشور مورد نیاز است، آگاهی لازم داشته باشیم. ،جهت مهاجرت کاری به ایتالیا این مشاغل اغلب در حوزه:
• کامپیوتر و الکترونیک
• آموزش و پرورش
• مهندس مکانیک و تکنولوژی
• دانش ریاضی
اما برای سال 2019 مشاغلی که بیشترین نیاز برای آنها وجود دارد به شرح زیر است:
• سونوگرافی بالینی
• مدیر فروش
• فروشنده خدمات اجرایی
• معمار برجسته
• مدیر عملیات
• مددکار
• متخصص شبکه
• مهندس IT
• مهندسی فرآیند
• انیمیشن ساز

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.