09173208302

مهاجرت تحصیلی به بلژیک
پنج شنبه 29 فروردین 1398
    
بازدید: 477
    

بلژیک

کشور بلژیک واقع در غرب اروپا و با کشورهای آلمان ، هلند ، فرانسه و لوکزامبورگ همسایه است .کشور بلژیک از بنیانگذاران اصلی اتحادیه اروپا است و مقر اصلی آن در پایتخت کشور بلژیک یعنی شهر بروکسل می باشد . یکی از راه های مهاجرت به بلژیک اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد . اغلب دانشگاه های بلژیک در سطح بسیار بالای علمی می باشند و مدارک آنها در سطح جهانی قابل تایید است . هزینه های زندگی و تحصیل در بلژیک در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی کمتر است و از نظر اقتصادی وضعیت خیلی خوبی دارد . اگر شما هم یکی از علاقه مندان اخذ ویزای تحصیلی این کشور و جهت کسب اطلاع از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در بلژیک می توانند به وکلای مجرب ما در موسسه بین المللی کوچگر در شیراز مراجعه نمایید .
درباره بلژیک
زبان رسمی مردم بلژیک : هلندی ، آلمانی و فرانسوی می باشد البته در مناطق مختلف متفاوت است . در شمال بلژیک مردم بیشتر به زبان هلندی صحبت می کنند ، در جنوب به زبان فرانسه و در بخش والونیا که در جنوب بلژیک است اغلب مردم به زبان آلمانی صحبت می کنند و در پایتخت بلژیک یعنی شهر بروکسل به دو زبان هلندی و فرانسوی صحبت می کنند .
مهاجرت به بلژیک از طریق اخذ ویزای تحصیلی و سپس اخذ اقامت بلژیک یکی از روش های مهاجرت به این کشور است ، البته از روش های دیگر مهاجرت به این کشور از طریق اخذ ویزای سرمایه گذاری در بلژیک و یا ویزای کار در بلژیک است ، البته شایان ذکر است شرایط ویزای کار آلمان یا اتریش در اروپا در مقایسه با بلژیک بسیار مناسب تر است . ما در این مطلب به بررسی شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک می پردازیم .
شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به بلژیک
دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک می توانند در دانشگاه ها یا موسسات آموزشی عالی به تحصیلات خود ادامه بدهند . در موسسات آموزش عالی رشته هایی همچون موسیقی ، بهداشت ، معماری و … تدریس که شامل دو مرحله می شود . در مرحله اول آموزش ها به صورت عملی است و در مرحله دوم به صورت دانشگاهی و پژوهشی می باشد .
از بابت هزینه ی تحصیل در دانشگاه های بلژیک برای دانشجویان اغلب به صورت نسبتاً رایگان می باشد تنها تعداد محدودی از دانشگاه ها و رشته های تحصیلی از دانشجویان هزینه دریافت می کنند. در کشور بلژیک دوران تحصیلی قبل از ورود به دانشگاه شامل 3 مقطع: ابتدایی ، متوسطه و دبیرستان می شود که دانش آموزان پس از اتمام این مقاطع و اخذ مدرک دیپلم می توانند وارد دانشگاه شوند .
البته قابل ذکر است که علاقه مندان به تحصیل در بلژیک در رشته های : پزشکی و دندانپزشکی و همچنین مهندسی می بایست در آزمون ورودی دانشگاه ها نیز شرکت کنند . همین مسئله باعث شده عده ی زیادی که قصد تحصیل رایگان را داشته باشند ، تحصیل در این کشور را برمی گزینند .
در دانشگاه های بلژیک علاوه بر اینکه دروس توسط اساتید مجرب تدریس می شود امکانات بسیار زیاد و با کیفیتی جهت پیشرفت تحصیلی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. تمامی دانشجویان به راحتی به رایانه دسترسی دارند .
هر کدام از دانشگاه های کشور بلژیک دارای یک کتابخانه تخصصی می باشند که همگی بسیار مجهز هستند و حتی امکان ارائه خدمات به صورت آنلاین را دارند به این صورت دانشجویان می توانند به صورت آنلاین کتاب ، مقاله ، پایان نامه و… مورد نظر خود را در کتابخانه دانشگاه خود یا دیگر دانشگاه ها پیدا کرده و با مراجعه به کتابخانه به راحتی قفسه مربوطه را پیدا کند حتی اگر کتاب یا مقاله درخواستی دانشجو پیش دانشجویان دیگر امانت باشد میتواند از تاریخ برگشت آنها اطلاع پیدا کند و سپس به کتابخانه مربوطه مراجعه کنند .
از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در بلژیک این است که تشکیل کلاس ها در دانشگاه های بلژیک در ماه های سپتامبر و اکتبر می باشد . دانشجویان در پایان هر سال تحصیلی جهت ورود به مقاطع بالاتر می بایست در امتحانات پایان دوره شرکت کنند و در صورت کسب نمره قبولی می توانند سال تحصیلی بالاتر را شروع کنند . زبان تدریس در اغلب دانشگاه های بلژیک انگلیسی می باشد .
تحصیل در مقطع لیسانس یا کارشناسی بلژیک
تحصیل در بلژیک در مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال زمان می برد . در این دوره اساتید مربوطه تنها سرفصل ها و منابع را به دانشجویان آموزش میدهند و قسمت های اصلی دروس را خود دانشجویان باید مطالعه کنند و به تحقیق بپردازند . در مقطع لیسانس دانشجویان می توانند 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و مبلغی حدود 80 تا 100 یورو در هفته حقوق بگیرند که این مبلغ هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را به نسبت بسیار زیادی پوشش میدهد. هزینه زندگی دانشجویی در این مقطع تحصیلی در ماه مبلغی حدود 500 تا 700 یورو می باشد که شامل : بیمه ، مسکن ، خوراک ، رفت و آمد و … می شود .

تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا کارشناسی ارشد بلژیک
ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل برای دوره های دکترا را دارند . دوره فوق لیسانس دانشگاه های بلژیک حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد . مدارکی که دانشجویان جهت اخذ پذیرش دانشگاه های بلژیک در مقطع فوق لیسانس نیاز دارند عبارتند از : سوابق تحصیلی ، مدرک زبان آیلتس یا تافل ، مدارک کامل شناسایی و معرفی یک حساب بانکی که نشان دهنده پشتوانه مالی دانشجو برای هزینه های یکسال می باشد . دانشجویان در مقطع فوق لیسانس می توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و مبلغی حدود 160 تا 200 یورو در هفته دریافت نمایند .

تحصیل در مقطع دکترا یا phd بلژیک
دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع دکترای یا می توانند از بورسیه تحصیلی این کشور استفاده کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند . دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند حقوق ماهانه حدود 2000 دلار دریافت می کنند به همین خاطر رقابت جهت اخذ بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است .
قابل ذکر است کسانی که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های معتبر به پایان رسانده باشند و مدرک زبان آیلتس یا تافل و مقالات بین المللی داشته باشند از شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی برخوردارند همچنین دانشجویان می بایست اقدام به جلب نظر یک استاد راهنما جهت تاییدیه پایان نامه خود کنند . زبان تدریس در اغلب رشته های مقطع دکترا انگلیسی می باشد . دانشجویان مقطع دکترا می توانند 30 ساعت در هفته مشغول کار شوند و حقوقی حدود 240 تا 300 یورو دریافت کنند که این مبلغ به راحتی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی فرد دانشجو را پوشش می دهد . هزینه های زندگی دانشجویی در ماه حدود 600 تا 800 یورو می باشد که بخش اصلی آن مربوط به هزینه مسکن می باشد .
در دانشگاه های بلژیک دوره های تحصیلی فوق دکترا نیز برگزار می شود اما برای دانشجویان مدرک تحصیلی محسوب نمی شود.
دانشگاه های معتبر بلژیک
در اینجا به معرفی چند دانشگاه معتبر در بلژیک می پردازیم:
• دانشگاه آزاد بروکسل
• دانشگاه خنت
• دانشگاه لیژ
• دانشگاه وریج بروکسل

هزینه تحصیل در بلژیک
در بلژیک هم دانشگاه ها و موسسات دولتی وجود دارد و هم دانشگاه ها و موسسات خصوصی و هزینه های تحصیل شما تا حد زیادی بستگی به نوع دانشگاهتان خواهد داشت . اگر شهروند کشوری غیر از کشور های عضو اتحادیه اروپا هستید ، می توانید انتظار داشته باشید که بین 1000 تا 4000 یورو در سال بابت شهریه دانشگاه هزینه کنید . برای مقطع ارشد و دکتری بیشتر دانشجویان باید مبلغی نیز بابت درخواست بپردازند . بدیهی است که موسسات و دانشگاه های خصوصی بیشتر از این مقدار هزینه خواهند داشت . می توانید از بورسیه های مختلف نیز استفاده کنید اما معمولا برای بورسیه ها رقابت بسیار بالاست .
شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی بلژیک
اگر شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستید برای ورود به بلژیک و شروع تحصیل به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت که جهت دریافت اینگونه ویزاها باید مراحل کاری مختص خودتان را طی کنید
قبل از درخواست ویزای دانشجویی بلژیک می بایست از یک دانشگاه های معتبر بلژیک پذیرش گرفته باشید ، هزینه های ثبت نام را پرداخت کرد باشید ( اگر با ویزای شما موافقت نشود این هزینه به شما برخواهد گشت) . اگر دانشجوی بین المللی هستید باید با نزدیک ترین سفارت و یا کنسولگری بلژیک در محل زندگیتان مراجعه نمایید . سفارت شما را در مورد مراحل اخذ ویزا راهنمایی خواهد کرد . به طور کلی شما باید ابتدا یک فرم درخواست ویزا تنظیم کنید ، مبلغی را بابت درخواست و صدور ویزا پرداخت نمایید و قبض آن را همراه با مدارک مورد نیاز به سفارت تحویل دهید .
مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی و تحصیلی بلژیک
• فرم تکمیل شده و امضا شده ی درخواست ویزا .
• پاسپورت یا هر سند سفر دیگری که برای بیش از 12 ماه اعتبار داشته باشد و دو برگ خالی داشته باشد .
• ارائه سندی مبنی بر اینکه شما توانایی و منبع درآمد کافی برای اینکه در طول اقامتتان در بلژیک از پشتیبان مالی برخودار هستید . این مبلغ باید بگونه ای باشد که مراقبت های پزشکی ، مخارج زندگی روزمره ، تحصیل ، مسکن و بلیط برگشت شما را پوشش دهد . این سند می تواند به شکل یک اظهارنامه بانکی باشد یا یک قرارداد مالی از اسپانسر یا حساب بانکی شخصی شما و یا هر چیز دیگری که نشانگر توان مالیتان باشد .
• گواهی پزشکی ای که نشان دهد شما بیماری واگیر دار و خطرناکی ندارید ( بیماری هایی که احتیاج به قرنتینه داشته باشند .
• گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس
• سندی که نشان دهد شما در یکی از دانشگاه ها ثبت نام شده است .
• اصل و کپی مدرک دیپلم و سوابق تحصیلی .
• مدرک زبان .
• نامه ای که در آن انگیزتان را از ادامه تحصیل در بلژیک ذکر کرده باشید .
• تمامی مدارک باید به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی ، آلمانی و یا هلندی و توسط یک مترجم معتبر ترجمه شده باشند .
همکاران و وکلای مجرب ما در موسسه بین المللی کوچگر در شیراز راهنمای شما عزیزان جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور بلژیک می باشند . جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایید .

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.