09173208302

مهاجرت تحصیلی به هلند
پنج شنبه 29 فروردین 1398
    
بازدید: 703
    

هلند

کشور هلند از کشورهای عضو شینگن و از جمله کشورهای پیشرفته در زمینه های کشاورزی ، صنعت و توریسم می باشد که پایتخت آن شهر آمستردام و واحد پول آن یورو می باشد . علاقه مندان مهاجرت و ادامه تحصیل درهلند این امکان را دارند که از زمان اتمام تحصیلاتشان به مدت یک سال شغل مناسبی پیدا کنند . سپس می توانند به مدت طولانی تر یا حتی به طور دائم در کشور هلند اقامت داشته باشند .
در کشور هلند بیشتر از 160 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی مستقر شده که این تعداد دانشگاه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار قابل توجه است البته قابل ذکر است که تنها حدود نیمی از این مراکز قابل تایید وزارت علوم ایران هستند . وکلای مجرب ما در موسسه بین المللی کوچگر شیراز قادر به اخذ ویزای تحصیلی در دانشگاه های تایید شده برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشور هلند می باشند همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه شرایط اعزام دانشجو به هلند می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند .
بسیاری افراد تحصیل در هلند را در جهت مهاجرت به این کشور مد نظر دارند و سعی می کنند از طریق تحصیل اقدام کنند . این افراد می توانند پس از اخذ اقامت هلند از نوع تحصیلی ، نسبت به اخذ تابعیت هلند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به هلند در کنار راه های دیگر مثل ویزای کار در هلند و سرمایه گذاری در هلند می باشد. شایان ذکر است تابعیت هلند از طریق تولد نیز این کشور از تابعیت خون تبعیت می کند و در معنایی تابعیت هلند خون می باشد ولی توجه داشته باشید که تابعیت خاک می تواند به مهاجرت از طریق تولد فرزند در هلند کمک کند که این کشور از این قاعده مستثنی است.
شرایط تحصیل و اعزام دانشجو به هلند
افرادی که خواهان اخذ ویزای تحصیلی هلند می باشند می بایست یک سری از هزینه های اولیه را به حساب دانشگاه مربوطه واریز کنند که این هزینه ها عبارتند از : هزینه شهریه یکسال یا یک نیم سال تحصیلی ، مبلغ 500 یورو جهت بیمه یکسال ، مبلغ 500 یورو برای صدور اقامت یکسال ، هزینه اجاره اتاق برای حداقل 3 ماه . قابل ذکر است کسانی که این هزینه ها را به حساب دانشگاه مورد نظر واریز می کنند دیگر نیازی به حساب بانکی و یا اثبات پشتوانه مالی ندارند و ویزای آنها از طرف سفارت هلند در مدت زمان کمتری نسبت به دیگر افراد صادر می شود و همچنین افرادی که به صورت تحصیلی به این کشور مهاجرت می کنند ، از مزایای اقامت تحصیلی هلند برخوردار می شوند ، این روش یکی از کارهایی است که افرادی که قصد مهاجرت به هلند از طریق تحصیل را دارند باید طی کنند .
دانشگاه های هلند از سطح علمی بسیار بالایی برخوردارند به همین علت تحقیقات علمی دانشگاه ها اعتباری بین المللی دارند . با توجه به همین مسئله مهاجرت به هلند در راستای اخذ اقامت هلند و دریافت تابعیت این کشور مورد تقاضای بسیاری هست . زبان تحصیل در هلند به دو زبان انگلیسی و آلمانی می باشد .
شروع سال تحصیل در معمولاً از اوایل سپتامبر می باشد البته دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های هلند می بایست از چند ماه قبل اقدام به تحویل مدارک و ثبت نام در دانشگاه مورد نظر کنند . متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های هلند می بایست حتماٌ مدرک دیپلم را داشته باشند و حداکثرسن افراد با مدرک دیپلم 21 سال سن می باشد که می توانند در امتحان ورودی دانشگاه ها شرکت کرده و با کسب نمره قبولی به تحصیل در دانشگاه های این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند .
دوره های تحصیلی در هلند
یکی از شرایط اعزام دانشجو و تحصیل به کشور هلند در مقطع کارشناسی ، داشتن مدرک دیپلم با معدل بالای 12 می باشد . همچنین دانشجویان می بایست مدرک ایلتس 6 را داشته باشند البته کسانی که مدرک زبان ندارند می توانند در کلاس های آموزشی زبان در کشور هلند شرکت کنند اما پیشنهاد مشاورین ما این است که برای راحت تر گرفتن ویزای تحصیلی کشور هلند داوطلبان مدرک زبان خود را در ایران بگیرند .
تحصیل در هلند در مقطع لیسانس 4 سال به طول می انجامد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی است به همین دلیل متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را داشته باشند . قابل ذکر است کسانی که مدرک زبان آلمانی خود را در ایران گرفته اند نسبت به کسانی که متقاضی شرکت در دوره های کالج زبان آلمانی در هلند هستند ، راحت تر می توانند ویزای تحصیلی دریافت کنند .

شهریه دانشگاه ها در مقطع لیسانس سالیانه حدود 7000 تا 11000 یورو می باشد . دانشجویان در مقطع لیسانس میتوانند 10 ساعت در هفته را مشغول کار شوند . حقوق این افراد در هفته چیزی حدود 80 تا 100 یورو می باشد . لازم به ذکر است تحصیل در هلند بدون مدرک زبان آلمانی مقدور نیست و از الزامات پذیرش در دانشگاه های هلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور داشتن حداقل مدرک B1آلمانی می باشد .
دانشجویان می توانند دوره فوق لیسانس خود را در کمتر از 2 سال به پایان برسانند . شهریه دانشگاه ها در مقطع فوق لیسانس سالانه مبلغی حدود 11000 تا 15000 یورو می باشد . در این مقطع دانشجویان اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارند که حقوق آنها در هفته حدود 160 تا 200 یورو می باشد . ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های هلند 4 سال به طول می انجامد که دانشجویان در این مقطع تحصیلی یا می توانند با بورسیه تحصیلی این مقطع تحصیلی را سپری کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت کنند دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در هلند می شوند ، در ماه مبلغی حدود 2000 دلار حقوق دریافت می کنند به همین دلیل رقابت برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های در هلند همراه با بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است .
کسانی که داوطلب اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا هستند باید مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را از دانشگاه های معتبر داشته باشند . علاوه بر آن باید مدرک زبان آیلتس 6.5 و مقالات بین المللی را داشته باشند . همچنین داوطلبین اخذ بورسیه تحصیلی می بایست یک استاد مشاور برای پشتیبانی تز دکترای خود داشته باشند . دانشجویانی که همه و یا اغلب این شرایط را داشته باشند شانس بیشتری برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در دانشگاه های هلند را دارند .
در مقطع دکترا اغلب رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند . دانشجویان در مقطع دکترا می توانند 30 ساعت در هفته را به کار مشغول شوند و مبلغی حدود 240 تا 300 یورو در هفته حقوق دریافت کنند .
دانشگاه های معتبر هلند
در اینجا به چند دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران اشاره میکنیم :
• Leiden university
• University of Groningen
• Instituut brouwer
• University of twente
• University of twente
• Utrecht university
هزینه زندگی در هلند
هزینه های زندگی در کشور هلند با توجه به شهر محل سکونت متغیر است اما حدودا می توان گفت هزینه زندگی دانشجویی در ماه مبلغی حدود 700 تا 1000 یورو می باشد قسمت اعظم این مبلغ مربوط به هزینه مسکن می باشد که ماهانه حدود 250 تا 600 یورو می باشد البته این مبلغ با توجه به امکاناتی که به شما تعلق می گیرد مانند اینترنت، تلوزیون و… متفاوت می باشد . همان طور که مطالعه فرمودید ، تحصیل در هلند مستلزم پرداخت شهریه می باشد .

تحصیل دوره های زبان در هلند
امکان طی دوره های زبان انگلیسی نیز در هلند وجود دارد ، چنانچه فردی علاقه و یا حوصله ی ادامه ی تحصیل را نداشته باشد می تواند با دوره های زبان انگلیسی را در این کشور بگذراند . مدت زمان این دوره بسته به شرایط دانشجو متفاوت است و ارائه مدرک زبان ولی در سطح پایین نیز الزامی است . موسسه بین المللی کوچگر از این طریق راه ورود شما را به هلند تسهیل نموده است . از مزایای دوره های زبان عدم محدودیت سنی جهت پذیرش و کوتاه بودن این دوره ها می باشد .
تحصیل در دانشگاه دلفت هلند
دانشگاه دلفت در هلند یکی از بهترین و مشهورترین دانشگاه های این کشور است که در سال 1842 تاسیس شده و یکی از 200 دانشگاه برتر جهان می باشد . این دانشگاه دارای 8 دانشکده می باشد که عبارتند از:
• دانشکده هوا و فضا
• دانشکده معماری
• دانشکده مهندسی مکانیک
• دانشکده برق- ریاضی و کامپیوتر
• دانشکده طراحی صنعتی
• دانشکده سیاست و مدیریت
• دانشکده علوم پایه
• دانشکده عمران و زمین شناسی
از جمله سوالاتی که پیرامون این مطلب پرسیده می شود ، تحصیل در هلند بدون مدرک زبان انگلیسی و شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین تحصیل در دانشگاه دلفت می باشد . ما سعی نمودیم در این مطلب به بررسی این موضوعات بپردازیم .
هزینه تحصیل در هلند
دانشگاه های هلندی برای تحصیلات آموزش عالی، هزینه تحصیل دریافت می کنند . دانشجو ها بسته به کشور مبداً چیزی حدود 2.000 یورو تا 20.000 یورو برای یک سال تحصیلی می پردازند . همچنین انتظار می رود 10.350 یورو برای مسکن ، غذا و بیمه سلامتی صرف شود . دانشجو ها می توانند هنگام تحصیل در هلند برای کاهش هزینه ها ، برای کمک هزینه تحصیلی درخواست دهند یا شغل پاره وقت پیدا کنند .
دانشگاه های دولتی هلند دو نوع هزینه تحصیل ، قانونی و سازمانی دارند . هزینه های قانونی ، میزانی ثابت است که دولت هلند برای تمامی دانشگاه ها تعیین کرده است . اکثر دانشجویان از کشور هلند و سایر کشورهای EU/EEA اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا باید این میزان را برای تحصیلات کارشناسی و کارشناسی ارشد بپردازند . برای سال 2018-2019، میزان 2.060 یورو تعیین شده است .
هزینه های سازمانی توسط خود دانشگاه تعیین می شود و برای دانشجویانی کاربرد دارد که خارج از محدوده EU/EEA ( اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا هستند. این میزان به تخصص و سایر شرایط بستگی دارد. هزینه سازمانی سال 2018-2019، به طور متوسط 6.000 یورو تا 20.000 یورو در سال می باشد.
هزینه تحصیلی دانشگاه های خصوصی با هزینه های دانشگاه های دولتی قابل مقایسه است . هزینه دوره های مقدماتی معمولاً برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی مشابه می باشد . هزینه تحصیلی سالانه به یورو برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی در دانشگاه های خصوصی:
• دوره های مقدماتی (1-12 ماه): برای دانشجویان اروپایی 6.000-12.000، برای دانشجویان غیراروپایی6.000-12.000 یورو
• دوره های کارشناسی (3-4 سال) : برای دانشجویان اروپایی 2.060، برای دانشجویان غیراروپایی 6.000 – 10.000 یورو
• دوره های کارشناسی ارشد (1-2 سال): برای دانشجویان اروپایی 2.060، برای دانشجویان غیراروپایی 7.000 20.000 یورو
• هزینه تحصیل برای تحصیلات کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA) به 40.000 یورو تا 50.000 یورو می رسد .
لطفا توجه داشته باشید هزینه های تحصیل معمولاً شامل هزینه کتاب های درسی ، لباس فرم (اونیفورم)، کارآموزی یا سایر هزینه های اضافی نمی شود . این هزینه های اضافی بسته به مقطع تحصیلی سالانه بین 500 یورو – 2.000 یورو متغیر است .
با این حال تحصیل در هلند در مقایسه با سایر کشورها مانند انگلیس یا آمریکا ، کاملاً مقرن به صرفه است. برای مثال، هزینه های تحصیل در انگلیس از 15.000 یورو شروع می شود ، یعنی سه برابر گران تر از هلند. هزینه زندگی در انگلیس نیز بالاتر است .
شرایط اخذ ویزای دانشجویی و تحصیلی هلند
هلند یکی از مقصد های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است . هلند دانشگاه های رتبه بالای بسیاری دارد و روند اخذ ویزی دانشجویی ساده و روشن است . مانند بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، روند ویزای دانشجوییاین کشور با توجه به عضویت کشور مبدا شما در اتحادیه اروپا متفاوت است . اگر دانشجو از کشور غیر اتحادیه اروپا بیاید و غیر اروپایی باشد ، پروسه ویزای دانشجویی هلند به شرح زیر است:
• شرایط دریافت اقامت استانی , که به طور رسمی به نام (Machotging tot Voorlopig Verblijf (MVV ) می باشد که به عنوان اجازه ورود به هلند شناخته می شود. دانشگاه میزبان به وکالت از دانشجویان برای MVV درخواست می دهد.
• MVV اجازه ورود به کشور را برای یک دوره شش ماهه می دهد . بیشتر دوره های دانشگاهی به مدت 1 تا 4 سال طول می کشد ، بنابراین MVV کافی نیست و باید درخواست VVR دهید .
• پس از ورود به کشور، شما باید برای VVR یا اجازه اقامت درخواست بدهید . دانشگاه میزبان به وکالت از دانشجویان برای VVR درخواست می دهد .
• VVR فقط برای اهداف تحصیلی مجاز است و تا مدت زمان دوره ثبت نامی دانشجو اعتبار دارد . شرایط دیگری برای اعتبار VVR وجود دارد که در این شرایط VVR تا زمانی اعتبار دارد که معدل کل دانشجو حداقل 50 درصد از نمره کل معدل باشد .
از آنجا که هلند بخشی از اتحادیه اروپا است ، دانشجویان بین المللی از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا ، حق امتیاز خاص و شرایط مختلفی دارند . آنها برای تحصیل در هلند نه MVV و نه VVR نیاز دارند . چنین دانشجویی باید به سادگی از موسسات میزبان خود بخواهد تا اسامی آنها را در اداره مهاجرت ثبت کند . دانشجویان آمریکایی ، کانادا ، ایالت واتیکان ، موناکو ، کره جنوبی ، ژاپن ، استرالیا و نیوزیلند ، فقط یک VVR نیاز دارند . برای دریافت موفقیت آمیز ویزای دانشجویی هلند ، باید این مدارک را حتما ارسال کنید:
• پاسپورت دارای اعتبار
• اثبات توانایی مالی که می توانید هزینه های مالی خود در مدت اقامت را پرداخت کنید که این شامل تمام و یا یکی از مدارک لازم از جمله : انتقال وجه مالی , صورت حساب بانکی و نامه بورس تحصیلی است .
• نامه ی پذیرش و یا ثبت نام در دانشگاه .
• گواهی پرداخت تمام هزینه های قانونی مورد نیاز .
• بیمه سلامت
• گواهی NUFFIC، فقط برای دانشجویان چینی لازم است .
• فرم درخواست تکمیل شده .
• دو قطعه عکس اداری .
• گواهی تولد .
• کپی مدارک تحصیلی .
• الزامات بیمه .
دانشجویان برای دریافت ویزای دانشجویان هلندی، باید بیمه درمانی معتبر داشته باشند تا هزینه های پزشکی خود را در هلند بپردازند . برای دانشجویان کشورهای غیر اروپایی ، منطقه اقتصادی اروپا و دانشجویان سوئیس ، کارت بیمه سلامت اتحادیه اروپا کافی است . کسانی که در هلند مشغول به کار هستند ، اخذ بیمه سلامت عمومی هلندی برای آنها اجباری است . اگر قصد دارید که در طول دوره خود به صورت پاره وقت کار کنید ، باید این نکته را مد نظرداشته باشید .
دانشجویان باید از موسسه میزبان خود در مورد الزامات بیمه درمانی و معرفی یک شرکت بیمه اطلاعات کسب کنند . بسیاری از شرکت های خصوصی نیز بسته های ویژه بیمه برای دانشجویان ارائه می دهند . گزینه های دیگر ی برای بیمه وجود دارد که به شدت توصیه می شود اما اجباری نیست . بیمه تعهد شخصی که هزینه های صدمه ای را می پردازد که شما به فرد دیگر یا اموال ایشان وارد کرده اید .
بیمه بازگشت نیز باید در نظر گرفته شود . در صورتی که به خاطر یک وضعیت پزشکی جدی مجبور شوید به کشور خودتان بازگردید ، این بیمه هزینه آن را می پردازد . بیمه وسایل ، منزل شما را در برابر هرگونه خسارت به منزل به علت آتش سوزی ، آب گرفتگی, سرقت ، و غیره بیمه می کند .
همه دانشجویان بین المللی مجازند در کنار تحصیل خود کار کنند . دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا ، برای کارکردن باید مجوز بگیرند . این اجازه باید از طرف کارفرمای احتمالی شما به دست شما برسد . حتی با این اجازه کار، دانشجویان می توانند فقط مدت محدودی ، یعنی 10 ساعت در هفته کار کنند . آنها در ماههای ژوئن ، ژوئیه و اوت اجازه کار تمام وقت دارند .
دانشجویان اتحادیه اروپا ، منطقه اقتصادی اروپا (به غیر از کرواسی) و سوئیس نیاز به مجوز کار ندارند . شما باید یک شماره خدمات شهروندی داشته باشید تا دستمزد خود را دریافت کنید . هنگام ثبت نام در شهرداری منطقه برای این شماره درخواست می دهید .
حتی زمانی که شما یک دانشجو هستید ، باید مالیات بر درآمد پرداخت کنید . اگر شما بورسیه شده اید ، توجه داشته باشید که در برخی موارد حتی بورس تحصیلی به عنوان درآمد است و بنابراین باید مالیات بر درآمد پرداخت کنید . موسسه بین المللی کوچگر از موسسات کار یاب و اعزام دانشجو به راحتی و در کمترین زمان ویزای تحصیلی و کاری کشور هلند را دریافت کرده ودر اختیار شما قرار می دهد .

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.