09173208302

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
یکشنبه 25 فروردین 1398
    
بازدید: 558
    

ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از هشت کشور صنعتی حوضه اروپا می باشد که در حال حاضر با داشتن 61 میلیون جمعیت یکی کشورهای پر جمعیت اتحادیه اروپا می باشد .
تحصیل در ایتالیا :
تحصیل در ایتالیا در رشته هایی چون معماری ، باستان شناسی ، هنر ، تاریخ و انواع مهندسی ها همواره سرآمد دانشگاه های اروپا بوده . اکثر دانشگاه های این کشور قدمت و اعتبار جهانی دارند و از دانشگاه های برجسته ایتایا را می توان دانشگاه بولونیا بعنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان با قدمتی 900 ساله نام برد .
دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان بزرگترین دانشگاه فنی مهندسی این کشور ، دانشگاه ساپینزا رم از معتبرترین دانشگاه های حوضه اروپا در این کشور قرار دارد .
* لازم به ذکر است که تحصیل در کشور ایتالیا در اکثر رشته های آن به زبان ایتالیایی می باشد و نیازمند است که داوطلب دارای مدرک آموزش زبان ایتالیایی در سطح B1 باشد .
* تعدادی از رشته ها در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شود که تعداد این رشته ها 148 عدد می باشد که عبارت است از علوم مهندسی ، اقتصاد ، مدیریت ، پزشکی ، داروسازی و دندان پزشکی .
* جهت ادامه تحصیل در دانشگاه هایی که با زبان انگلیسی رشته ها خود را ارائه می دهند داوطلب باید دارای مدرک آیلتس 6 یا TOEFLIB80 باشد . ضمنا باید مدرک آیلتس آنها هم آکادمیک باشد .
نحوی پذیرش در دانشگاه های ایتالیا :
دانشگاه های کشور ایتالیا همانند سایر دانشگاه های دیگر کشورهای اروپایی دارای شرایط خاص خود می باشد ولی بطور کلی درس خواند در این دانشگاه ها به نسبت کشورهای مشابه آسان تر و دارای شرایط راحت تری برای دانشجو می باشد .
پذیرش در مقطع کارشناسی :
*در این سطح آموزش باید داوطلب دارای مدرک دیپلم ((12 سال کامل )) باشد و ضمناٌ مدرک زبان نیز برابر آنچه که در مطالب قبلی عنوان شد داشته باشد . لازم به ذکر است پذیرش در این مقطع با داشتن زبان ایتالیایی به مراتب بهتر می باشد و شانس موفقیت در آن بیشتر است . زمان پذیریش در این مقطع در اوایل شهریور تا اواسط مهرماه می باشد . بطور کلی کسی که داوطلب می باشد در کشور ایتالیا تحصیل کند باید از اوایل اردیبهشت اقدام تا قبل از مرداد وقت سفارت را دریافت که بتواند در شهریورماه یا نهایت اوسط مهر در کلاسهای تشکیل شده حضور داشته باشد .
نکته مهم : رشته های گروه پزشکی ((پزشکی عمومی ، دندان پزشکی ، داروسازی)) در این کشور دارای امتحان مخصوص خود می باشد که با عنوان IMAT برگذار می شود . این آزمون علاوه بر اینکه در کشور ایتالیا برگذار می شود ، در کشور دبی نیز این آزمون برگذار می شود . این آزمون در حد کنکور سراسری ایران می باشد .
پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد :
پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بستگی به نوع رشته و دانشگاه دارد . معمولاٌ در این مقطع در سال حدود دوبار دانشگاههای ایتالیا پذیرش می دهند . معمولاٌ تیرماه و شهریورماه هر سال بعنوان ماه های پذیرش می باشد که باید حداقل 3 ماه قبل از هر پذیرش مدارک ارسال شده باشد .
پذیرش در مقطع دکترا : پذیرش در مقطع دکترا در کشور ایتالیا در سال یکبار بین ماه های اسفند تا آخر آذر ماه انجام می شود و دانشجو فقط در این مدت می تواند جهت پذیرش اقدام کند .
*یکی از امتیازتی که در کشور ایتالیا به نسبت سایر کشورهای حوضه اروپا وجود دارد ، بحث بورسیه استانی یا بورسیه سازمان ملل می باشد . این بورسیه شامل کسانی می شود که از نظر توان مالی ضعیف می باشند و می خواهند در کشور ایتالیا تحصیل کنند . این بورسیه در تمام مقاطع تحصیلی وجود دارد و تمام هزینه های آن توسط سازمان ملل بطور یک طرفه به دانشجو پرداخت می شود و در نهایت دانشجو نیازی به برگشت هزینه در پایان تحصیل را ندارد . این هزینه ها دارای یک سقف می باشد که بشرح زیر اعمال می شود :
لازم به ذکر است برای دریافت این بورسیه شرط معدل و رزومه قوی لازم نیست اما اگر این شرایط برای دانشجو محیا بود می تواند از میزان بیشتری از بورسیه استفاده کند .
بورسیه سازمان ملل دارای پوششهای متفاوتی می باشد که عبارت است از :
الف : داوطلب یا دانشجو اگر داری معدل پایین یا رزمه قوی نباشد حداکثر بورسیه که می تواند استفاده کند بین 3600الی 5200 یورو می باشد .
ب : داوطلب یا دانشجو اگر داری معدل بالا یا رزمه قوی باشد حداکثر بورسیه که می تواند استفاده کند بین 11000 الی 14000 یورو می باشد .
هزینه زندگی در کشور ایتالیا :
هزینه زندگی در کشور ایتالیا بطور متوسط بین 500الی 700 یورو می باشد .
دانشگاه های مهم در کشور ایتالیا :
دانشگاه های مهم این کشور که از رتبه بسیار خوبی برخودار هستند و در این رابطه می تواند برای داوطلب و یا دانشجو حائز اهمیت باشد ، بشرح ریر است :
1- دانشگاه میلان .
2- دانشگاه رم
3- دانشگاه جان کابوت
4- دانشگاه فلوراننس
5- دانشگاه لورنزومدیچی
6- دانشگاه پیزا
این دانشگاه ها بطور کلی جهت پذیرش داوطلبان و دانشجویان شرایط خاص خود را دارند که در صورت مراجعه به سایت مربوطه می توانید از ریز شرایط پذیرش ، نحوی ورود و مدارک لازم برای ثبت نام مطلع شد.اما مشاورین حاذق در موسسه مهاجرتی بین المللی کوچگر این توانایی را دارند ضمن اینکه در این رابطه شما را راهنمایی کنند ، کارهای شما را نیز جهت تحصیل در کشور ایتالیا را انجام دهند .

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.