09173208302

مهاجرت تحصیلی به فرانسه
یکشنبه 25 فروردین 1398
    
بازدید: 1432
    

فرانسه

کشور فرانسه یکی از کشورها حوضه اروپا می باشد که عضو اتحادیه اروپا ((شینگن)) و از کشورهای مطرح در این حوضه می باشد . این کشور از نظر موقعیت جغرافیایی با کشورها و آبهای آزاد جهانی همسایه می باشد که موقعیت آن را چند برابر کرده .
موقعیت جغرافیایی کشور فرانسه :
از شمال : این کشور از شمال و شمال غربی به اقیانوس اطلس و بعد از آن از شمال به جنوب انگلستان هم مرز می باشد .
از جنوب و جنوب غربی : با کشور اسپانیا
از جنوب و جنوب شرقی : به دریای مدیترانه
از شمال شرق : به کشور بلژیک
از شرق : به کشورهای آلمان ، سوئیس و ایتالیا هم مرز می باشد .
فرانسه یکی از کشورهای مناسب برای برای تحصیل می باشد . این کشور دارای دانشگاه های بسیار معتبری در سطح جهان می باشد و تحصیل در رشته پزشکی این کشور یکی از استثنایی ترین حالات تحصیلی بعلت مدت زمان 9 سال آن می باشد . رشته پزشکی در این کشور برخلاف سایر کشورهای دنیا که حداکثر زمانی 7 سال می باشد ، در این کشور پزشکی عمومی 9 سال به طول می انجامد و این قدرت آموزش در بحث پزشکی باعث گردیده که پزشکی این کشور سرآمد پزشکی در سایر کشورهای دنیا باشد .
شرایط تحصیل در کشور فرانسه علاوه بر اینکه دانشجو باید به زبان فرانسوی مسلط باشد برای پذیرش در دانشگاه های این کشور شرط معدل از فاکتورهای اصلی نیز می باشد .


شرط معدل برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت می باشد که عبارت است از :
1- دیپلم برای رشته های گروه پزشکی در رشته های تجربی و ریاضی 17 به بالا
2- دیپلم برای رشته های غیر پزشکی 15
3- لیسانس 14
4- فوق لیسانس علاوه بر داشتن حداقل 3 مقاله معدل 14 به بالا


تحصیل در کشور فرانسه از مقاطع مختلف عبارت است از :
1- تحصیل در مقطع دیپلم : تحصیل در کشور فرانسه تا مقطع دیپلم رایگان می باشد که این مقع شامل 5 سال ابتدایی 4 سال قبل از دبیرستان یا همان راهنمایی و 3 سال دبیرستان .
2- تحصیل در مقطع کارشناسی : این مقطع 3 تا 4 سال زمان دارد و به زبان فرانسه تدریس میشود . دانشجویان در این مقطع می توانند هفته ای 10 ساعت کار کنند و در مقابل این کار حقوقی معادل 70تا 100 یورو دریافت کنند . ضمناٌ داشتن مدرک زبان فرانسوی حداقل B1 لازم و اجباری می باشد
3- تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ((مستر)) : مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 الی 3 سال می باشد و دانشجو باید 120 واحد درسی و عملی به همراه پایان نامه را پاس نماید . شرایط تحصیل در این مقطع تحصیلی به شرح زیر می باشد :
الف : برگذاری کلاس + انجام تحقیق + ارائه پایان نامه
ب : برگذاری کلاس + انجام کارحرفه ای + ارائه پایان نامه
تمام دروس به زبان فرانسوی ارائه می شود و این موضوع برای دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد بسار حائزاهمیت می باشد . دانشجویان در طول هفته می توانند 20ساعت کار کنند و در مقابل آن دستمزدی معادل 160الی 200 یورو دریافت کنند .
4- تحصیل در مقطع دکترا : مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا 2الی 3 سال می باشد و به زبان فرانسوی ارائه می شود . بعد از پایان تحصیلات دانشجو این حق را دارد که در مدت 6 ماه در کشور فرانسه مرتبط با رشته تحصیلی خود کار پیدا کند . در صورتی که در این مدت کار پیدا کرد می تواند ویزای دانشجویی خود را به ویزای کار تبدیل کند و با این موضوع اقامت کشور فرانسه با شرایط خاص دریافت کند .
دانشکده های مهم این کشور که مورد علاقه دانشجوهای ایرانی می باشد عبارت است از :
1- دانشکده حقوق و جرم شناسی : در این دانشکده رشته های مدیریت عمومی ، حقوق و جرم شناسی ارائه می شود .
2- دانشکده پزشکی : یکی از قوی ترین دانشکده های پزشکی در جهان می باشد و رشته های پزشکی عمومی ، دندان پزشکی ، دامپزشکی و بیو مدیکال ارائه می شود .
3- دانشکده ادبیات فرانسه : در این داشکده رشته های فلسفه ، زبان شناسی ، مدیریت فرهنگی ، زبان و ادبیات فرانسه ارائه می شود .
4- دانشکده علوم کاربری : رشته های مهندسی معدن ، معماری ، مهندسی هوا فضا ، مهندسی شیمی ، مهندسی ساختمان و......ارائه می شود .
5- دانشکده دارویی : این دانشکده فقط رشته دارو سازی را ارائه می کند .
6- دانشکده انسانی : تمام رشته های مرتبط با رشته علوم انسانی در این دانشکده ارائه می شود .

هزینه ها در کشور فرانسه :
هزینه خوابگاه دانشجویی در این کشور با توجه به شهرهای مختلف از نظر میزان گرانی بین 120الی 350
یورو می باشد . هزینه زندگی در این کشور با توجه به هزینه خوابگاه بین 700 الی 800 یورمو در ماه می باشد . فرانسه تنها کشوری می باشد که به تمام دانشجوهای خود در تمام مقاطع تحصیلی دانشگاهی کمک هزینه مسکن می دهد . این کمک هزینه یا شرایط زیر پرداخت می شود
1- دانشجو باید مسکن مورد علاقه خود را اجاره کند آدرس آن را به دانشگاه ارائه نماید .
2- دانشجو باید خود را بیمه کند .
3- دانشجو باید حساب بانکی داشته باشد تا کمک مسکن را به آن حساب واریز کند .


مدارک مورد لزوم جهت پذیرش در دانشگاه های فرانسه :
1- اصل و کپی شناسنامه .
2- اصل و کپی گذرنامه .
3- آخرین مدرک تحصیلی .
4- داشتن یک حساب بانکی بعنوان تمکن مالی .
5- داشتن مدرک زیان حداقل B1 یا بالاتر
لازم به ذکر است در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر داشتن مدرک زبان B2 یا C1


اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه چگونه امکان پذیر می باشد :
اگر می خواهید تحصیل در فرانسه را انتخاب کنید ، لازم است که یک ویزا یا مجوز اقامت در فرانسه را با توجه به ملیت و وضعیت خود دریافت کنید ز. رویه های مختلف درخواست اقامت بسته به آنچه شما در فرانسه تحصیل می کنید اعمال می شود و مدت زمان لازم برای تحصیل در فرانسه ملاک است . در ادامه مقاله به اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه اشاره کرده ایم .


شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه :
اگر از شهروندی اتحادیه اروپا / ایالت متحده یا سوئیس برای ادامه تحصیل به فرانسه می روید ، پس از اینکه پذیرش را از دانشگاه فرانسه گرفتید ، برای اخذ اقامت یک گذرنامه معتبر یا سند شناسایی سفر لازم دارید. ویزای اقامت کوتاه مدت دانشجویی فرانسه اجازه می دهد تا شما در فرانسه برای سه تا شش ماه بدون نیاز به اجازه اقامت مطالعه کنید . این زمان غیر قابل تجدید است.


ویزای تحصیلی فرانسه :
اگر می خواهید برای مدت بیش از شش ماه در فرانسه مطالعه کنیدر، پس باید برای ویزای دانشجویی طولانی مدت در فرانسه درخواست بدهیدر. از سال 2013، این نوع ویزا تحصیلی وجود داردر. طول دوره تحصیلی در فرانسه سه سال برای کارشناسیر، دو سال برای مستر و چهار سال برای یک دکترا می باشد . ویزای اقامت طولانی مدت به عنوان مجوز اقامت و VLT-TS نامیده می شود .
ویزای تمدید اقامت VLS-TS برای همه دانشجویان بین المللی (به استثنای الجزایر که نیازی به آن ندارند) که می خواهند در یک موسسه آموزش عالی فرانسه ثبت نام کنند ، ضروری می باشد . شما باید اطلاعات در مورد زمینه های تحصیلی و ویزای تحصیلی فرانسه ، مهارت زبان فرانسه و منابع مالی مناسب (تقریبا EUR 615 در هر ماه) را ارائه دهید .
تمدید ویزای تحصیلی در فرانسه :
در صورتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر هستید و می خواهید برای شرکت در پژوهش یا تحصیل به دانشگاه های فرانسه بروید ، دانشگاه های فرانسه می توانند شما را در VLS-TS ویزا محقق پژوهشی تحقیقاتی راهنمایی کنند . شما نیاز به یک میزبان از طرف یک موسسه دارید ، توصیف کار شما انجام خواهد شد . سپس شما باید مدارک را به همراه درخواست ویزا به کنسولگری درایران ارسال کنید .در هنگام ورود به فرانسه به OFII گزارش دهید . دو ماه قبل از پایان ویزا ، شما باید برای اجازه اقامت درخواست دهید که ممکن است مدت زمانی طول بکشد . با این ویزا ، اعضای خانواده (همسر و فرزندان کوچک) به طور خودکار برای مجوز اقامت مشخص شده ، مجاز می باشند .
دریافت اقامت در فرانسه :
اگر مدرک کارشناسی ارشد دارید ، با یک درجه به عنوان سطح 1 توسط CGE (کنفرانس ارکستر گراندز) (معادل یک دوره 5 ساله) یا یک مجوز حرفه ای ، می توانید درخواست یک سال دیگر، اجازه اقامت کنید. شما می توانید در هر شغل تا 60 درصد از یک هفته کاری معمولی کار کنید ، تا خود را در حین جستجو برای یک کار تمام وقت مشغول کنید . اگر کار پیدا کنید ، می توانید با مراکز محلی خود تماس بگیرید تا موقعیت خود را از دانشجو به کارمند تغییر دهید و تمام وقت کار کنید و اجازه اقامت را دریافت کنید.
ویزای کار در فرانسه :
پس از فارغ التحصیلی ، دانشجویان می توانند برای یک سال ویزای کار فرانسه درخواست کنند . هنگامی که یک کار را پیدا کرده اید ، باید مجوز کار را درخواست کنید و یک نامه از کارفرمای احتمالی که موقعیت را تایید می کند ، ضمیمه کنید و سپس درخواست مجوز اقامت کنید .
بعضی از کشورها نیاز دارند که ابتدا با CampusFrance، آژانس ملی فرانسه برای تحصیلات عالی و دانشجویان بین المللی ثبت نام کنید تا درخواست برای پذیرش و دریافت روادید دانشجویی از طریق روش CEF انجام شود . در غیر این صورت ، شما باید از یک وب سایت دانشگاهی برای یک دوره درخواست کنید و ویزای خود را در سفارت فرانسه / کنسولگری فرانسه در کشور خود دریافت کنید . اطلاعات دراین خصوص و ویزای دانش آموزی فرانسه را از مشاورین موسسه بین المللی کوچگر بخواهید.

ویزای دانش آموزی فرانسه :
دانش آموز خارجی که می خواهند در فرانسه تحصیل کنند ، نیاز به یک ویزای دانش آموزی فرانسه دارند . فرانسه دارای رویه های مختلفی برای ویزای دانش آموزی است که بستگی به دوره و مدت زمان تحصیل دارد . برای درخواست این ویزا ، متقاضی باید یک پیشنهاد بدون قید و شرط از یکی از موسسات آموزشی شناخته شده در فرانسه داشته باشد .


دریافت ویزای دانش آموزی فرانسه :
چند نوع ویزای دانش آموزی جهت تحصیل در فرانسه وجود دارد . دانش آموز می تواند یکی از ویزاهای فرانسه را با توجه به دوره تحصیل خود انتخاب کند . در ادامه مقاله به انواع ویزاها به صورت مختصر اشاره شده است . ویزای دانش آموزی کوتاه مدت (ویزای کوتاه مدت شنگن)، این نوع ویزا برای دانش آموزانی است که مایل به اقامت و تحصیل در فرانسه برای حداکثر 3 ماه هستند . دانش آموزانی که دارای ویزای کوتاه مدت هستند در طول اقامت خود در فرانسه نیازی به کارت اقامت ندارند . چنین ویزایی قابل تجدید نیست و نمی تواند به یک ویزای اقامت طولانی تبدیل شود . این ویزا نیز به عنوان ویزای کوتاه مدت شنگن شناخته می شود.

ویزای اقامت موقت در فرانسه :
ویزای آزمون دانش آموزی فرانسه برای کسانی است که می خواهند برای پذیرش در یک موسسه آموزش عالی در آزمونی شرکت کنند ، این ویزا برای مدت 90 روز معتبر است . در صورتی که دانش آموز در آزمون ورودی موفق عمل کند و در موسسه آموزشی ثبت نام کند ، ویزا آزمون دانش آموزی به ویزای اقامت طولانی تبدیل خواهد شد .
ویزای تحصیلی فرانسه دانش آموزی اقامت طولانی موقت برای دانش آموزانی است که می خواهند در مدت 3 تا 6 ماه در فرانسه اقامت و تحصیل کنند ، دانش آموزانی که ویزای اقامت موقت دارند در فرانسه نیازی به کارت اقامت ندارند . چنین ویزایی تجدید نمی شود و نمی تواند به یک ویزای دانشجویی اقامت طولانی تبدیل شود .


شهر استراسبورگ :
شهر استراسبورگ پایتخت و بزرگترین منطقه گراند فرانسه و جایگاه رسمی پارلمان اروپا است . این شهر یکی از شهرهای دانشجویی در کشور فرانسه می باشد که از این نظر برای دانشجویان خارجی به لحاظ بسیاری از موارد خصوصاٌ ارزانی قابل توجه می باشد .
این شهر هم مرز با آلمان در منطقه تاریخی Alsace واقع شده است . در سال 2014، تعداد ساکنین شهر استراسبورگ 276170 نفر بود و هر دو شهر Eurométropole (استراسبورگ بزرگتر) و Arrondissement حدود 484157 نفر جمعیت داشت . منطقه شهری استراسبورگ در سال 2013 جمعیتی معادل 773347 نفر داشت (بدون در نظر گرفتن بخش خارج از مرز درکشور آلمان) و آن را نهمین منطقه دارای فضای بزرگ مترو و خانه در از منطقه گراند می دانند . در سال 2014، منطقه Eurodistrict Strasbourg-Ortenau حدود 915000 نفر جمعیت داشت . جهت تحصیل در دانشگاه استراسبورگ کشور فرانسه ، Alsace با حدود 46،000 دانش آموز و دانشجو و بیش از 4،000 محقق، پس از دانشگاه اکس-مارسی دومین دانشگاه بزرگ فرانسه است .
تحصیل در استراسبورگ :
• دانشگاه استراسبورگ از یک ژیمیناست انسان شناس آلمانی بنام مارتین لوتر پایه گذاری اولیه شد و در سال 1538 توسط یوهانس استورم در شهر آزاد بدون امپراتوری استراسبرگ شروع به کار کرد و در سال 1631 به جایگاه دانشگاه سلطنتی ارتقا یافت . از جمله اولین دانشجویان این مجموعه ، یوهان شفلر بود که پزشکی را آموخت و بعدها دین خود را به کاتولیک تغییر داده و به عارف و شاعر آنجلوس سیلسیوس تبدیل گشت. در تاریخ 1 ژانویه 2009، با اتحاد سه دانشگاه ، دانشگاه لویی پاستور ، دانشگاه مارک بلچ ، دانشگاه رابرت شومان یک دانشگاه متحد با نام دانشگاه استراسبورگ راه اندازی شد . این دانشگاه با 18 نفر برنده جایزه نوبل شد و در حال حاضر در میان بهترین دانشگاه های تحقیقاتی لیگ اروپا رتبه بندی می شود . دانشگاه های فرانسه امروزه خود را مدیون دانشگاه آلمانی زبان Universität Straßburg که در سال 1538 تاسیس شده می دانند .

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.