09173208302

مهاجرت تحصیلی به چین
یکشنبه 25 فروردین 1398
    
بازدید: 738
    

چین

یکی دیگر از کشورهایی که می توان در آن به راحتی ادامه تحصیل داد ، کشور چین می باشد . این کشور در حال حاضر دارای 300000 هزار دانشجوی خارجی می باشد و مقامات این کشور با اختصاص بودجه ای جداگانه برای وزارت آموزش عالی این کشور سعی در جذب دانشجویان خارجی دارند .
فرصتهای مناسبی برای تحصیل در این کشور وجود دارد که باعث شده دانشجویانی از سراسر دنیا کشور چین را برای تحصیل انتخاب کنند . از مولفه هایی که در دانشگاه های این کشور وجود دارد امکانات بسیار بالا و ارزان بودن این آنها به نسبت کشورهایی مانند کانادا ، امریکا و...... می باشد . تحصیل در کشور چین باعث می گردد که فرصتهایی برای دانشجو بوجود بیاورد که بتواند در آینده از بورسیه تحصیلی نیز استفاده کند .
شرایط تحصیل در رشته های غیر پزشکی ، مقطع کارشناسی : در کشور چین برای تحصیل در مقطع کارشناسی و انواع رشته های غیر پزشکی مدت زمان 4 سال در نظر گرفته شده است و دانشجو می تواند در این کشور به زبان انگلیسی ادامه تحصیل بدهد . لازم به یاد آوری می باشد که امکان تحصیل به زبان چینی برای دانشجویان مهاجر در این کشور وجود دارد .
شرایط تحصیل در رشته های غیر پزشکی ، مقطع کارشناسی ارشد : مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2 تا 3 سال می باشد . داشتن مدرک زبان ایلتس 6 تا 5/6 برای تحصیلی با زبان انگلیسی لازم می باشد .


شرایط تحصیل در رشته های غیر پزشکی ، مقطع دکترا ((P .H .D)) : تحصیل در این مقطع مدت زمانی معادل 3 سال زمان دارد و در دو مرحله اجرایی انجام می شود .
1-دوره اول پاس کردن دروس .
2-دوره دوم پایان نامه زیر نظر استاد راهنما می باشد .


هزینه های تحصیلی در مقاطع کار شناسی تا دکترا P .H .D :
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی سالانه 3000 الی 4000 دلار می باشد که این مقدار به دانشگاه های مختلف این کشور بستگی دارد و در بعضی از شهرهای این کشور امکان دارد میزان آن تغییراتی داشته باشد .
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد سالانه 4000 الی 5000 دلار می باشد .
هرینه تحصیل در مقطع دکترا ، P.H.D سالانه 5000 دلار می باشد .


شرایط تحصیل در مقطع پزشکی ، دندان پزشکی و دارو سازی :
رشته های پزشکی امروزه یکی از پر طرفدار ترین رشته های تحصیلی در بین جوانان جویای تحصیل می باشد.
کشور چین یکی از کشورهایی می باشد که امروزه سعی کرده بستری برای تحصیل در این رشته ها فراهم کند که اگر قیاسی داشته باشیم با سایر کشورهای دیگر می توان گفت که از راحتی بیشتری برای پذیرش ، ورود و در نهایت هزینه ها برخودار می باشد . به همین انگیزه اکثر کسانی که تمایل دارند در این رشته تحصیل کنند و از مزایای ارزانی در تحصیل بهرمند شوند ، سعی می کنند این کشور را انتخاب کنند .
برای تحصیل در رشته پزشکی داوطلب باید داری دیپلم تجربی یا ریاضی باشد . مدت زمان برای تحصیل در رشته پزشکی عمومی 6 سال و برای دندان پزشکی 5 سال در نظر گرفته شده است .
دواطلبان این رشته به مدت 4 سال به زبان انگلیسی درس می خوانند و دوسال آخر آن با زبان چینی باید درس را ادامه بدهند .
چرا دو سال آخر به زبان چینی ؟!!! دانشجویان بعد از چهار سال بعنوان کار آموز در بیمارستانهای کشور چین بعنوان انتر باید مشغول کار باشند و به همین انگیزه برای ارتباط با مردم عادی باید به زبان چینی آشنایی داشته باشند که این کار در دوسال آخر تحصیل اجرایی می شود .
هزینه های تحصیل در رشته پزشکی : هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور چین با یک تفاوتهای جزیی می توان اینگونه محاسبه کرد : مبالغی بین 4000 الی 7000 دلار در سال می باشد که در سالهای اول که کارهای عملی کم می باشد حداقل هزینه در یک سال تحصیلی 4000دلار و سالهای آخر که دروس نظری کمتر و کارهای عملی بیشتر می شود تا سقف 7000دلار افرایش می یابد . این هزینه ها در طول سالهای گذشته ثابت بود و با نرخ تورم جهانی و کشور چین چندان تغییراتی نداشته است .
اخذ بورسیه در کشور چین : برای دریافت بورسیه که فقط شامل رشته های غیر پزشکی می شود ، داوطلب باید دارای یک رزومه بسیار قوی باشد و نمره آیلتس آن حداقل 6 باشد . بورسیه در کشور چین بیشتر شرایط زندگی و خوابگاه و شهریه دانشگاه را پوشش می دهد و گاهاٌ برای داوطلب نیز حقوقی در نظر گرفته می شود. شرایط سنی برای دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد 35 سال و برای دکترا P.H.D 40 سال در نظر گرفته شده است .
هزینه های زندگی در کشور چین : هزینه زندگی یک امریست که به سلیقه و میزان توانمندی فرد بستگی دارد ولی بطور معمول برای یک زندگی دانشجویی با امکانات معموملی که شامل هزینه خوابگاه ، غذا ، رفت و آمد و ........ می باشد ، چیزی در حدود 450 الی 500 دلار می باشد . لازم به ذکر است که شهرهای بزرگ مانند پکن ، شانگهای از نظر هزینه زندگی تقریباٌ 100 دلار افزایش به نسبت سایر شهرهای این کشور دارد و هزینه در این دو شهر بزرگ گاهاٌ بین 550 تا 500 دلار در ماه می باشد .
شرایط جدید سال 2019 برای پذیرش دانشجو رشته ها پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی کشور چین :
دانشگاه جینگجو با برای دندان پزشکی ، پزشکی و داروسازی با شرایط خاصی که در ذیل نوشته شده است
دانشجو پذیرش می کند :
دندان پزشکی دانشگاه جینگجو :


(1) معدل دیپلم 17 به بالا باشد .
(2) سن داوطلب کمتر از 25 سال باشد . (( لازم به ذکر است که داوطلب باید زمان ورود به دانشگاه درماه سپتامبر کمتر از 25 سال سن داشته باشد ))
(3) بصورت پری کورس دانشجو پذیرش می کند و بعد از آن باید نمره قبولی 80 از 100 را در آزمون ورودی کسب تا مجوز ورود به دانشگاه را دریافت کند .
(4) شهریه دانشگاه سالانه 6000 الی 7000 دلار می باشد .


پزشکی دانشگاه جینگجو :


(1) معدل دیپلم 15 به بالا باشد .
(2) سن داوطلب کمتر از 25 سال باشد . (( لازم به ذکر است که داوطلب باید زمان ورود به دانشگاه درماه سپتامبر کمتر از 25 سال سن داشته باشد ))
(3) بصورت پری کورس دانشجو پذیرش می کند و بعد از آن باید نمره قبولی 80 از 100 را دریافت کند تا مجوز ورود به دانشگاه را دریافت کند .
(4) شهریه دانشگاه سالانه 6000 الی 7000 دلار می باشد .


دانشگاه پکن :
این دانشگاه در شهر پکن قرار دارد و بیشتر برای کسانی هست که شرایط دانشگاه جینگجو را ندارند . بطورمثال معدل کمتر از 15 دارند . اما برای آنها یک کالج در نظر گرفته شده که باید آن را طی کنند و هزینه این کالج بین 5000تا 6000 دلار هست یعنی داوطلب در سال اول نزدیک به 13000 دلار باید هزینه کند ولی سالهای بعد فقط شهریه دانشگاه . شرط سنی در این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه های دیگر چین متفاوت می باشد . شرایط سنی در این دانشگاه حداکثر تا 29 سال قابل قبول می باشد.


شرایط پذیرش دانشجو در رشته داروسازی در کشور چین و دانشگاه های مختلف آن :
شرایط پذیرش دانشجو در رشته های دارو سازی بشرح ذیل می باشد :
(1) مدت زمان رشته داروسازی 4 سال و مدرک آن لیسانس می باشد .
(2) داوطلب می تواند با ادامه در این رشته به مدت 2 سال مدرک ارشد را بگیرد .
(3) درصورت شرکت داوطلب برای دوره ارشد باید معدل لیسانس او 14 باشد .
(4) سن داوطلب کمتر از 25 سال باشد . (( لازم به ذکر است که داوطلب باید زمان ورود به دانشگاه درماه سپتامبر کمتر از 25 سال سن داشته باشد ))

تاریخچه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین:
آموزش پزشکی مدرن در چین در اوایل قرن بیستم آغاز شد . دانشگاه های پزشکی ، کالج ها و مدارسی که توسط شورای عالی آموزش این کشور تایید شده است ، امکان تحصیل برای داوطلبان دررشته های پزشکی و دندانپزشکی را فراهم نموده است . مدت زمان دوره پزشکی برابر قوانین کشور چین ، شش ساله است .

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین:
وزارت آموزش و پرورش در چین یک محیط تحصیلی با زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارایه می کند . در حال حاضر حدود 50 دانشگاه پزشکی در چین فعالیت دارند .دانشگاههای چین برنامه MBBS) و BDS (پزشکی و دندانپزشکی ) را در محیط انگلیسی، به دانشجویان خارجی ارایه می دهند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین :
در اکثر دانشگاه های پزشکی / مدارس یا کالج ها در چین دانشجویان در برنامه های MBBS یا BDS دروسی مانند ریاضیات، زیست شناسی، شیمی و فیزیک را پشت سر می گذارند . علاوه بر برنامه MBBS و BDS، سیستم آموزش پزشکی چین، دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در تمام رشته های پزشکی در مقاطع کارشناسی ارشد و همچنین در مقطع دکتری، ارایه می دهند .
امروزه دانشگاه ها و مدارس پزشکی چینی، دوره های ابتدایی بر علوم پایه مانند آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، فارماکولوژی و آسیب شناسی تمرکز می کنند.
رشته های پزشکی بالینی شامل موارد زیر می شوند: کودکان، زنان و زایمان، پزشکی داخلی، روانپزشکی، بهداشت عمومی و جراحی عمومی. این دوره ها برای دانشجویانی است که تحت برنامه MBBS قرار می گیرند ، پس از 5 سال کار درسی، دانشجویان پزشکی کارآموزی خود را در یکی از بیمارستان وابسته به دانشگاه / مدرسه پزشکی خود شروع می کنند .

 

شرایط پس از اتمام تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چینچگونه است ؟
پس از اتمام موفقیت آمیزدوره کارآموزی به دانشجوی پزشکی اجازه می دهند تا مدرک لیسانس پزشکی، لیسانس جراحی دریافت کند . شروع کار حرفه پزشکی پس ازاتمام دوره MBBS است .

دوره های BDS جهت دندانپزشکی در چین
دیگر برنامه آموزش پزشکی که اکثر دانشگاه های / مدارس پزشکی چین ارائه می دهد برنامه BDS است. آموزش پزشکی BDS، در واقع برای اشخاصی است که علاقمند هستند در رشته دندان پزشکی تحصیل کنند .
برنامه درسی BDS به تازگی برای پاسخگویی به استانداردهای بین المللی و ارائه یک پیشینه جامع پزشکی در زمینه دندان پزشکی مدرن است.
دوره های اصلی در آموزش پزشکی BDS در چین شامل آسیب شناسی دهان، دارو خوراکی، آناتومی دهان انسان، میکروبیولوژی دهان و دندان، مواد مورد استفاده در دندانپزشکی، بافتشناسی و مورفولوژی دندان، جراحی فک و صورت می شود .
همه این موضوعات به زبان انگلیسی تدریس می شود . آموزش پزشکی BDS در چین 5 سال طول می کشد . اکثر دانشگاه های پزشکی چینی، مدارس و کالج ها توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است .


مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاههای بین المللی د رچین :
ترجمه شده مدرک دیپلم و ریز نمرات
ترجمه شده مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات
پاسپورت با تاریخ حداقل 3 ساله .
فرم معاینه پزشکی ( Medical Test )
مدرک زبان معتبر
اگر متقاضی مدرک ایلتس نداشته باشد . باید مدارکی دال بر اینکه دوره های زبان را پشت سر گذاشته زمان پذیرش ارایه کند

هزینه های تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان د رچین سالیانه بطور میانگین بین ۳۰۰۰۰ تا ۵۰ هزار یوان است .
یکی از دانشگاههای اینترنشتال د رچین که مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است دانشگاه ژتگرو است .


دانشگاه ژنگرو :
این دانشگاه در شمال چین واقع شده است .رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارایه می شود .هزینه تحصیل د ررشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ژنگرو در حدود ۳۵ هزار یوان است و هزینه تحصیل داروسازی در حدود ۳۰ هزار یوان است .
این دانشگاه دارای خوابگاه است . هزینه خوابگاه در حدود ۵ هزار یوان است خوابگاههای دخترانه و پسرانه دانشگاه تفکیک جنسیتی دارند .
متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین نیازی به گذروندن دوره های آمادگی آزمون پزشکی نیستند و می توانند به طور مستقیم برای ثبت نام پزشکی یا دنداپزشکی اقدام کنند .

مدت زمان تحصیل پزشکی در چین چند سال می باشد ؟
طول دوره تحصیل پزشکی در چین ۶ سال است . اگر متقاضی زمان پذیرش مدرک زبان ارایه نکرده باشد باید دوره زبان را سپری کند . مدرک زبان مورد نیاز حداقل ایلتس ۵.۵ اکادمیک است .
حتی اگر شما پذیرش پزشکی یا دندانپزشکی درچین به زبان انگلیسی گرفته باشید .اما در کنار این زبان چینی نیز به دانشجویان تدریس می شود .
تمام کسانی که علاقمند به تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در چین هستند، باید به زبان چینی تسلط کامل داشته باشند چراکه از سال سوم به بعد باید در دوره کلینیکال با مردم عادی در ارتباط باشند .
این از معایب تحصیل در چین است . تحصیل به زبان چینی امر ساده ای نیست . دانش بالای زبان چینی از الزامات تحصیل در چین است . از سال اول برنامه آموزش زبان چینی در برنامه درسی دانشجویان گنجانده می شود .درکنار این موضوع این نکته نیز وجود دارد که جهت کار دانشجویی د رچین باید دانشجویان تسلط کافی به زبان چینی داشته باشند .

برنامه های پزشکی که در چین برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود بشرح زیر می باشد :

علوم پایه پزشکی:
زیست شناسی پزشکی ، بیوشیمی پزشکی ، بیوفیزیک پزشکی ، آناتومی انسان ، زیست شناسی سلولی پزشکی ، فیزیولوژی بدن انسان ، بافت شناسی ، جنین انسانی ، ژنتیک پزشکی ، میکروب ویروس شناسی پزشکی ، آسیب شناسی انسان ، پاتوفیزیولوژیدآزمایشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی، روانشناسی پزشکی، اخلاق پزشکی ، ژنومیک پزشکی ، زیست شناسی پاتوژن ، شیمی مواد طبیعی ، سلول های بنیادی و رجیستری پزشکی ، زیست شناسی توسعه، رادیولوژی را شامل می شود .

پزشکی بالینی:
لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) / پزشکی بالینی ، تشخیص بالینی، تشخیص تصویر، تشخیص زود شناسی، تشخیص سونوگرافی، پزشکی مراقبت های بهداشتی، فیزیوتراپی بیهوشی، جراحی، اورولوژی، پزشکی توانبخشی ، اطفال، گوارش ، تشخیص آزمایشگاهی زنان و زایمان، چشم پزشکی (تخصص چشم پزشکی)، Otorhinolaryngology، Dermatology، Oncology، روانپزشکی، پزشکی پزشکی اضطراری ، پزشکی هسته ای ، قلب و عروق ، جراحی پلاستیک ، مغز و اعصاب غدد درون ریز ، هماتولوژی ، نفرولوژی ، ارتوپدی ، پزشکی گوارشی، داخلی، جراحی قفسه سینه جراحی مغز، بیماری قلب و عروق ، روماتولوژی ، کبد، بیماری ریوی جراحی مغز و اعصاب، دیابت Mellitus را شامل می شود .

دندانپزشکی:
/ دندانپزشکی / طب سنتی( (BDS، MDS، DDS)) ، آناتومی دهان و فیزیولوژی ، تشخیص زود هنگام عروق و فک و صورت ، دندانپزشکی جراحی و اندودنتیکس، بیماری های مخاطی دهان ، دندانپزشکی کودکان ، جراحی فک و صورت ، پروتزهای دندانی ، ارتودنسی ، دندانپزشکی پیشگیرانه ، هیستوپاتولوژی دهان ، پریودنتیکس، را شامل می شود .

فهرست دانشگاهها و کالجهای پزشکی چین عبارت است از :
دانشگاه آنهویی
دانشگاه بیوهوا
دانشگاه چونگ کینگ
دانشگاه فارماسیتی چین
دانشگاه پزشکی داليان
دانشگاه فودان
دانشگاه پزشکی فوجیان
دانشگاه گوانگشیو
دانشگاه گوانگژو
دانشگاه جیانگشو
دانشگاه جیلین
دانشگاه جینان
دانشگاه پزشکی KUNMING
دانشگاه پزشکی نانجینگ
دانشگاه نانتونگ
دانشگاه نانچانگ
دانشگاه ننکایی
دانشگاه نینگبو
دانشگاه پزشکی نینگسیا
دانشگاه شاندونگ
دانشگاه شنتو
دانشگاه علوم پزشکی شنیان
دانشگاه سوچو
دانشگاه پزشکی تیانجین
دانشگاه TONGJI
دانشگاه TSINGHUA
دانشگاه WENZHOU پزشکی
دانشگاه WUHAN
دانشگاه جیوتو جونگ XI’AN
دانشگاه شیمان
دانشگاه پزشکی XINJIANG
کالج پزشکی XUZHOU
دانشگاه یانگ ژو
دانشگاه ژجیانگ
دانشگاه ژنگو

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.