09173208302

مهاجرت تحصیلی به روسیه
یکشنبه 25 فروردین 1398
    
بازدید: 1529
    

روسیه 

روسیه که با عنوان رسمی فدراسیون روسیه نیز شناخته می شود ، پهناورترین کشور جهان واقع در شمال اروسیا است . این کشور از شمال غرب با نروژ و فنلاند ، از غرب با لهستان ، اوکران و بلاروس و از جنوب شرق با چین ، مغولستان و کره همسایه است . این روزها، کشور روسیه محبوبیت زیادی میان دانشجویان سراسر جهان مخصوصا دانشجویان کشورهای آسیایی که قصد تحصیل در رشته ی پزشکی در خارج از کشور را دارند ، پیدا کرده است . دانشگاه های پزشکی روسیه با جدیدترین و مدرن ترین تکنولوژی ها و تاسیسات، سیستم عالی و با کیفیت آموزش پزشکی، شهرت بالایی میان دانشجویان خارجی دارند. هزینه های تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، انگلستان و آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر، کمتر است . دولت روسیه به دنبال پیشرفته تر کردن زیرساخت ها و فناوری های سطح جهانی است . علی رغم ارائه آموزش های مقرون به صرفه در پزشکی، دانشجویان از استانداردهای بالای زندگی همراه با هزینه های پایین بهره مند می شوند . دانشجویانی که از یکی از دانشکده های پزشکی روسیه فارغ التحصیل می شوند واجد شرایط هستند تا بعد از گذراندن آزمون پزشکی ملی این کشور در هر جای جهان مشغول به کار شوند . جدای از این موضوع آنچه که روسیه را به یک مقصد مورد ترجیح برای تحصیلات پزشکی تبدیل کرده است، روال راحت پذیرش، فرآیند سریع درخواست و نبود آزمون ورودی در اکثر دانشگاه ها/ کالج های پزشکی روسیه است.
روسیه یکی از کشورهایی می باشد که از نظر بُعد مسافت زمینی و هوایی به کشور ما به نسبت سایر کشورهای اروپایی نزدیک تر می باشد و همین موضوع باعث شده است که تعداد مراجعه ایرانیان جهت تحصیل به این کشور بیشتر از سایر کشورهای دیگر باشد .
دانشگاه های این کشور از نظر نظام آموزش عالی کشور ایران مورد تائید می باشد و برای تحصیل در رشته های پزشکی بسیار مناسب . هزینه زندگی در این کشور به تناسب کشورهای اروپایی مانند فرانسه و یا آلمان کمتر و شانس ورود به دانشگاه های روسیه بیشتر از سایر کشورهای مشابه خصوصاٌ در رشته های پزشکی و زیر گروه آن می باشد .


شرایط تحصیل در رشته ها پزشکی :
رشته پزشکی عمومی در کشور روسیه 6 سال و دندان پزشکی 5 سال می باشد .
داوطلبان برای ورود به رشته های پزشکی و دندان پزشکی باید یک دوره پادفک ((کالج)) را طی کنند .
دوره پادفک با توجه به نوع دانشگاهی که داوطلب در آن قصد تحصیل دارد از نظر زمانی کمی متفاوت می باشد که بطور کلی می توان میانگینی معادل 9 تا 11 ماه برای آن در نظز گرفت .
هزینه دوره های پادفک با توجه به نوع دانشگاه و شهری که در آن دواطلب درس می خواند تا حدودی متفاوت می باشد ولی این اختلاف هزینه در روند کیفیت ارائه آموزش اثر گذار نیست و این موضوع بیشتر به نوع سیاستهای جذب دانشجو از طرف نظام مدیریتی شهری که دانشگاه در آن مستقر می باشد و ارائه خدماتی که از طرف پادفک و دانشگاه از نظر امکانات از آن برخودار هست می باشد . بطور مثال دانشگاه هایی که در پایتخت روسیه ((مسکو)) قرار دارند از نظر هزینه به نسبت سایر دانشگاه های این کشور گرانتر می باشند .


شرایط تحصیل در رشته ها غیر پزشکی : ((انواع مهندسی ها و کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای غیر پزشکی ))
شرایط تحصیل کارشناسی تا دکترای غیر پزشکی ((P.H.D)) با نظام تحصیل کشور ما از نظر مدت زمان و یک سری شرایط عمومی چندان تفاوتی ندارد و این کشور بستر مناسبی برای تحصیل در رشته های غیر پزشکی برای داوطلبان و مهاجرین مهیا کرده است .
مقطع لیسانس : دوره زمان تحصیل کارشناسی یا لیسانس مدت 4 سال در نظر گرفته شده و این مقطع فقط به زبان روسی می باشد .


مقطع فوق لیسانس : تحصیل در این مقطع 2 سال می باشد . امتیازی که در این مقطع تحصیلی در دانشگاه های روسیه وجود دارد استفاده از بورسیه می باشد که اگر داوطلب یک ترم تحصیلی با نمرات ممتاز دروس خود را پاس کند امکان دریافت بورس تحصیلی رایگان را دخواهد داشت .
مقطع دکترا P . H . D : این مقطع در دانشگاه های روسیه به دوحالت اجرایی می شود :
1-بصورت رایگان : در این حالت دانشجو بنا به شرایطی که می تواند از آن برخودار باشد ، از امکانات رایگان دانشگاه استفاده می کند و مبلغ 2000 دلار سالانه دریافت می کند .
2-بصورت غیر رایگان : در این حالت کلیه هزینه های تحصیل بعهده خود دانشجو می باشد .
شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های غیر پزشکی به زبان انگلیسی لازمه آن داشتن مدرک آیلتس 5 الی 6 می باشد .
شرایط تحصیلی در مقطع دکترا در انواع رشته های غیر پزشکی به زبان انگلیسی لازمه آن داشتن مدرک آیلتس 6 تا 5/6 و داشتن مقاله بین المللی می باشد .
نکته : لازم به ذکر است که برای ورود به کارشناسی ارشد داشتن مقاله های I.S.I در بحث قبولی و پذیرش لازم می باشد .
هزینه های تحصیل در دانشگاه های روسیه :
1-هزینه ها تحصیل در رشته دندان پزشکی : 3000 دلار سالانه می باشد .
2- هزینه ها تحصیل در رشته پزشکی : 4000 دلار سالانه می باشد .
3-هزینه تحصیل در رشته های غیر پزشکی مانند هوا فضا ، مکانیک ، رایانه و ...... سالانه بین 6000 الی 7000 دلار می باشد .
هزینه زندگی در روسیه :
1-هزینه زندگی اعم از غذا ، مسکن و تفریح بطور ماهیانه 400 الی 600 دلار می باشد . لازم به ذکر است که هزینه زندگی بیشتر به خود شخص بستگی دارد و یک امر سلیقه ای می باشد ولی بطور میانگین یک زندگی دانشجویی در مکانی اجاره ای که شامل سوئیت با امکانات معمولی می باشد بیشتر از مبالغ اعلام شده نیست .
دانشگاه های روسیه :
بهترین دانشگاه های کشور روسیه عبارت است از :
دانشگاه پاولوف در شهر سن پترزبورک .
دانشگاه سچینوا در مسکو .
انسیتو دندان پزشکی سما شکو در مسکو .


چرا تحصیل پزشکی در روسیه؟
• روال ساده ی درخواست و پذیرش
• پذیرش از طریق انتخاب درخواست بدون امتحان ورودی
• کیفیت بالای آموزش و استانداردهای تحصیلی عالی
• شهریه های و هزینه های مقرون به صرفه
• چندین پیوند انتقال بین الملللی
• دانشگاه های معتبر بین المللی و مدارک تایید شده
• امکانات خوب دانشگاه ها
• مدارک پزشکی روسی در کل جهان از طریق Who، UNESCO و … شناخته شده است.
• فرصت های متعدد برای بررسی های بالینی در بیمارستان های تحت مدیریت دانشگاه ها
• محیط تحصیلی بین المللی امن
• فرآیند راحت درخواست ویزای دانشجویی


دانشگاه های علوم پزشکی برتر در روسیه کدامند؟
وقتی بحث دانشگاه های پزشکی جهان مطرح می شود ، روسیه یکی از کشورهایی است که دارای تعداد زیادی دانشگاه پزشکی است.دانشکده های پزشکی روسیه دوره های عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند . حدود 50 دانشگاه پزشکی در سرتاسر روسیه وجود دارد که از توانایی های بسیار بالایی برخودار می باشند .
• دانشگاه ملی پژوهش های پزشکی (The Russian National Research Medical University)
• دانشگاه دولتی سن پترزبورگ/ پاولوف (Sp Pavlov Medical State University)
• دانشگاه دولتی سیبرین (Siberian State Medical University)
• دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State Medical University)
• دانشگاه دولتی ولگاگراد (Volgograd State Medical University)
• دانشگاه دولتی کراسنویارسک (Krasnoyarsk State Medical University)
• آکادمی پزشکی مسکو- سچینوا (Moscow I.M.Sechenov Medical Institute)
• دانشگاه دولتی روستو (Rostov State Medical University)
• دانشگاه دوستی ملل مسکو
• دانشگاه فدرال کازان )منطقه ولگا(
• دانشگاه سن پترزبورگ
• آکادمی تخصصی پزشکی سن پترزبورگ (Peterburg State Medical Academy)


شرایط تحصیل در رشته ی پزشکی کشور روسیه چگونه می باشد؟
دانشجویان بین المللی که قصد اپلای به دانشگاه های پزشکی روسیه را دارند باید برای ویزای دانشجویی درخواست خود را به کنسولگری فدراسیون روسیه ارائه دهند . به علاوه، باید داری دیپلم (گواهی) پایان 12 ساله دبیرستان باشند . بهتر است دانشجویان در دروس فیزیک ، شیمی و زیست حداقل 50% نمره را کسب کرده باشند . ((نمرات دریافتی این دروس در دوسال آخر باید حداقل 15 باشد)) فایل درخواست باید شامل کپی دیپلم دبیرستان و سوابق تحصیلی، گذرنامه و تست HIV باشد . ارائه گواهی سلامت جسمی و همچنین فرم تایید پزشکی نیز الزامی است . برای تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه نیازی به آزمون آیلتس یا تافل نیست ولی اگر داوطلب دارای این مدارک باشد از نظر پذیریش دانشگاهی امتیاز محسوب می شود و می توان با داشتن این مدارک کمبودات مدارک دیگر مانند کم بودن نمرات دروس تخصصی قید شده در این بخش را جبران کرد .
دوره های انگلیسی زبان پزشکی در روسیه
دانشکده های پزشکی روسیه برای دانشجویان انگلیسی زبانی که علاقمند به تحصیل در رشته ی پزشکی هستند ، یک مسیر جایگزین برای تحقق رویاهایشان فراهم می کند . پزشکی در روسیه سالهاست که دانشجویان بین المللی را جذب کرده است . به منظور سازگاری با تعداد روز افزون دانشجویان خارجی پزشکی در روسیه ، بسیاری از دانشکده های پزشکی روسیه ، دوره های خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند . اما توصیه می شود که دانشجویان خارجی حداقل اصول پایه ی زبان روسی را فرا گیرند ، زیرا این امر به تعامل و برقرای ارتباطات آنها در حین تحصیل در روسیه کمک خواهد کرد . در برخی از دانشگاه ها دوره های انگلیسی و فرانسه نیز ارائه می شوند . دوره های انگلیسی زبان پزشکی درروسیه امکان دسترسی به آزمایشگاه های مدرن ، بیمارستان های مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز و مدارک معتبر و شناخته شده توسط گروه هایی همانند یونسکو و سازمان بهداشت جهانی را برای دانشجویان فراهم می کند . آکادمی پزشکی مسکو سچینوا و آکادمی پزشکی سن پترزبورگ دو مورد از بزرگترین موسسات آکادمیک روسیه است که دوره های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند.


دانشگاه های روسی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان
• دانشگاه ایالتی لومونوسو مسکو (Lomonosov Moscow state university)
• دانشگاه ایالتی سنت پطرزبورگ (Saint Petersburg state university)
• دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک (Novosibirsk state university)
• دانشگاه دوستی ملل مسکو رودن (RUDN university)
• دانشگاه فدرال شرق دور (Far Eastern federal university)

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.