09173208302

مهاجرت تحصیلی به ترکیه
یکشنبه 25 فروردین 1398
    
بازدید: 1195
    

ترکیه

کشور ترکیه یکی از همسایگان نزدیک از نظر بُعد مسافت با کشور ما می باشد و این بزرگترین مزیت برای مهاجرت به این کشور است ، چرا که این نزدیکی باعث شده که مردم این کشور نیز از نظر فرهنگی با فرهنگ کشور ما تا حدودی همسو باشند و این موضوع باعث می شود که در ارتباطهای فرهنگی و اجتماعی قابلیت بهتری ایجاد شود .
کشور ترکیه بهترین گزینه برای ادامه تحصل مهاجران ایرانی می باشد و این برتری در ورود آسان به دانشگاه های آن کشوردر رشته هایی می باشد که در ایران با سختی می توان به آنها ورود کرد . از طرفی از بهترین مزایایی که می توان برای این کشور در نظر گرفت ، هزینه زندگی در آن کشوراست که معادل هزینه زندگی در ایران می باشد و حتی گاهی کمتر .

چگونه در ترکیه درس بخوانیم ؟

 
این سئوالی است که اگر کمی به آن دقت کنیم بیشتر افرادی که می خواهند به این کشور جهت تحصیل مهاجرت کنند به دنبال جواب آن می باشند .
سیستم ورود به دانشگاه های ترکیه به این شرح می باشد که ، فرد بعد از طی یک دوره کالج 9 ماه ((یکسال تحصیلی معادل در ایران . مهرماه تا خرداد)) و گذارند دو نوع آزمون تعیین سطح که با نامهای یوس و اس ، آ تی YOSوSAT می توان وارد دانشگاه شد . معادل این آزمونها در دوره کالج از داوطلب گرفته می شود و در نهایت بعد از آزمون اصلی موقعیت مکانی دانشگاه فرد مشخص می شود .
آزمون YOS چیست و چگونه برگزار می شود ؟ آزمون یوس یکی از فاکتورهایی می باشد که بعد از طی کالج توسط داوطلب می تواند راهی برای ورود به رشته پزشکی داشته باشد . این آزمون شامل ریاضی ، هندسه و هوش می باشد . این آزمون در طول سال یکبار برگزار می شود و در نهایت داوطلب باید سعی کند که از این فرصت استفاده تا به دانشگاه و رشته زیر گروه پزشکی ورود کند . زمان ثبت نام برای این آزمون از اول اسفندماه تا اول اردیبهشت می باشد و زمان آزمون آن نیز معمولاٌ از اواسط اردیبهشت ماه تا روزهای پایانی می باشد که هر ساله روز دقیق آن اعلام می گردد .
آزمون SATچیست و چگونه برگزار می شود ؟ این آزمون یکی از فاکتورهای ورود به دانشگاه در ترکیه جهت رشته پزشکی و دندان پزشکی می باشد که در سیستم آموزش عالی کشور ترکیه منظور شده است . این آزمون بعد از طی کالج انجام می شود . زمان اجرایی آن هر دوماه یکبار می باشد . زمان برگزاری این آزمون هر دو ماه یکبار می باشد که در این رابطه با توجه به زمانی که داوطلب وارد کالج شده یا دوره را تمام کرده اجرا می شود .
چه زمانی برای ورود به کشور ترکیه برای تحصیل مناسب می باشد ؟ درهر ماه از سال می توان برای ادامه تحصیل وارد کشور ترکیه شد ولی این ورود اگر برمبنای ماه های تحصیلی برنامه ریزی شود نتیجه بهتری خواهد داشت . بهترین ماه های ورود برای طی کالج در کشور ترکیه ، شهریورماه و مهر ماه می باشد . ولی اما اگر در ماه های دیگر وارد شدیم چه موضوعی پیش خواهد آمد :
1-دانشجویانی که از اول تیرماه تا شهریور وارد شوند در کلاسهای زود هنگام YOS وSAT شرکت می کنند .
2-دانشجویانی که از مهر تا آبان ماه وارد شوند در کلاسهای عادی YOS وSAT شرکت می کنند .
3- دانشجویانی که از دی تا اسفند ماه وارد می شوند باید دارای ریاضی بسیار قوی باشند تا بتواند در آزمون همان سال شرکت کنند در غیر اینصورت باید تا مهرماه سال بعد صبر کنند تا به کلاسهای کالج مهرماه وارد شوند .
هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه چگونه می باشد :
هزینه در این کشور مانند سایر کشورهای همسایه آن می باشد . هزینه زندگی بیشتر به سلیقه افراد بستگی دارد ولی بطور متوسط هزینه زندگی خصوصاٌ زندگی دانشجویی در مقایسه با کشور ایران در اکثر شرایط یکسان می باشد .
هزینه زندگی در ترکیه برای یک نفر دانشجوی پزشکی ماهانه 200 الی 250دلار که شامل هزینه کرایه مسکن، آب و برق و گاز و در نهایت هزینه خوراک منهای پوشاک و تفریحات می باشد . این برآورد هزینه مختص زندگی دانشجویی می باشد .
هزینه کالج در این کشور که برای ورود به دانشگاه های آن اجباری می باشد ، چیزی معادل 4500 الی 4700 دلار تعیین شده و این هزینه جهت یکسال تحصیلی ((مهرماه تا خرداد ماه )) می باشد . هزینه کالج در شهرهای مختلف ترکیه زیاد با هم تفاوت ندارد و این اختلاف حداکثر تا مثبت 100 یا منفی 100 دلار در هر شهر می باشد . ترکیه دارای دو نوع دانشگاه در سیستم آموزش عالی خود می باشد که عبارت است از : 1-دانشگاه دولتی 2-دانشگاه خصوصی .
دانشگاه های دولتی کمترین هزینه را برای تحصیل دانشجویان بومی دارند و دانشگاه های خصوصی علاوه بر اینکه سخت گیری برای ورود ندارند دارای هزینه های بسیار بالایی می باشند . معمولاٌ این دانشگاه ((دانشگاه های خصوصی )) مورد تایید کشورهایی مانند ایران نمی باشند .
الف : هزینه در دانشگاه های دولتی : درصورتی که داوطلب بتواند وارد دانشگاه دولتی بشود هزینه شهریه سالانه آن در رشته های پزشکی بین 100 الی 1500 دلار می باشد . این متغییر بودن بستگی به نوع ترم و واحدی دارد که دانشجو در آن تحصیل می کند هرچه در ترمهای بالاتری قرار گیرد هزینه واحدهای عملی آن بیشتر می شود.
این تغییر هزینه ((100الی 1500 دلار)) حداقل و حداکثر هزینه می باشد .
ب : هزینه در دانشگاه های خصوصی : داوطلب با ورود به این نوع دانشگاه ها که بسیار ساده می باشد و با پرداخت شهریه ای معادل 7000الی 20000 یورو در سال می توان در رشته های پزشکی تحصیل کنند .


کدام دانشگاه های ترکیه در رشته های پزشکی مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد ؟
هرساله وزارت علوم ایران بنا به نیازمندی کشور و سطح علمی دانشگاه هایی که در سایر کشورهای دیگر وجود دارد نوع دانشگاه و رشته های مورد نیازرا از طریق سایت های معتبر اعلام می نماید . بطور معمول این دانشگاه چون از قبل مورد بررسی قرار گرفته اند در چند سال گذشته تغییرات زیادی در انتخاب آنها صورت نگرفته است . در کشور ترکیه از نظرتائید دانشگاه های آن خصوصاٌ در رشته پزشکی ، شش دانشگاه دولتی مورد تایید می باشد که عبارت است از :
1. دانشگاه آنکار واقع در شهر آنکارا .
2. دانشگاه جراح پاشا واقع در شهر استانبول
3. دانشگاه آتاتورک
4. دانشگاه کوچ واقع در شهر استانبول
5. دانشگاه حاجت تپه
6. دانشگاه اژه واقع در شهر ازمیر

شرایط تحصیل دررشته دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه ، دانشگاه های برتر بنیاد یا پایه خصوص :
بعضی از دانشگاه های خصوصی برای تحصیل در ترکیه دارای استانداردهای بسیار بالایی هستند و در لیست بهترین رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار دارند. مثال هایی از چنین دانشگاه های با رتبه بندی بالا دانشگاه بلینکت ، دانشگاه کوش و دانشگاه سابانچی می باشند . ورود به دانشگاه های برتر خصوصی رقابتی می باشد. این دانشکده ها نیازی به امتحان YOS ندارند اما با اینحال معمولا 80 درصد متوسط آن ها به دنبال نمرات خوب در دبیرستان هستند.
شرایط پذیرش دندانپزشکی بدون کنکور درترکیه :
زبان آموزشی در این دانشگاه ها انگلیسی است بنابراین شما نیاز به کسب نمره بالا در آزمون های تافل و آیلتس TOEFL IBT / IELTS دارید و یا آمادگی برای گذراندن یک سال برنامه آمادگی انگلیسی در دانشگاه را داشته باشید. اگر شما به تحصیل دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه علاقمند هستید می توانیم میزان اعتبار شما را ارزیابی کرده و به شما بگوییم میزان شانس شما چقدر است و از طریق شبکه ی ارتباطی خود با این دانشکده ها شما را در فرآیند درخواست دندانپزشکی بدون کنکور در ترکیه یاری نماییم اگر شما نمره ی خوب و امتیاز بالایی در آزمون تافل یا آیلتس دریافت کنید می توانید برای این دانشگاه ها اقدام کنید که در غیر اینصورت ما به شما پیشنهاد می کنیم که به ترکیه بروید و یک دوره ی آمادگی تحصیلی یک ساله را در یکی از مراکز آمادگی بگذرانید تا شانس پذیرش خودتان را افزایش دهید .
برنامه های بنیاد یا پایه (خصوصی) پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ترکیه :
دانشگاه های خصوصی خوبی در ترکیه وجود دارند که درجه های تحصیلی داروسازی و دندان پزشکی را ارائه می دهند. در این حالت تعداد سهمیه های موجود در این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی بالاتر از دانشگاه های عمومی و دولتی است ، بنابراین شما شانس بیشتری برای پذیرش دارید . به منظور پذیرفته شدن ، شما باید نمرات خوبی در دبیرستان ( معدل) داشته باشید و آماده باشیدکه بسته به دانشگاه بین 10،000 تا 25،000 دلار شهریه سالانه پرداخت کنید. زبان آموزش در برخی از دانشگاه ها انگلیسی و برخی از آنها ترکی می باشد .
دانشگاه های دیگر بنیاد یا پایه(خصوصی) ترکیه :
ترکیه در طول 15 سال گذشته دارای تعداد زیادی دانشگاه های بنیادی-خصوصی شده است و در حال حاضر حدود 80 دانشگاه خصوصی دارد . بیش از نیمی از این دانشگاه ها در استانبول قرار دارند و بقیه دانشکده ها در آنکارا ، ازمیر و دیگر شهرهای آناتولی مستقر هستند . هم چنین قبرس شمالی دارای حدود 8 دانشگاه خصوصی است که دانشجویان بین المللی زیادی دارند.
اگر شما استانداردهای پذیرش دانشگاه های برتر خصوصی را برآورده نکنید، میزان فضای رقابتی کمتری برای شما وجود دارد که بتوانیم با استفاده از آن برای پذیرش به شما کمک کنیم . هزینه تحصیل می تواند تا 4000 دلار در سال باشد ، اما به طور متوسط 8000 دلار است . زبان آموزش انگلیسی می باشد اما همینطور به طور متوسط برنامه هایی به زبان ترکی وجود دارد . میانگین نمره ی مورد نیاز دبیرستان حدود 60 درصد می باشد . اگر فکر می کنید ، شرایط تحصیل در ترکیه را دارید با مشاورین ما در موسسه بین المللی مهاجرتی کوچگر تماس بگیرید.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.