09173208302

کاریابی بین المللی
یکشنبه 5 اسفند 1397
    
بازدید: 1770
    

امروزه یکی از عوامل مهاجرت بعد از تحصیل ، کارمی باشد . اکثر مردم کشورهای مختلف براین اعتقاد هستند که اگر برای کار موطن خود را ترک کنند به موفقیت بهتری دست پیدا خواهند که که البته در 95 درصد از این تصمیم اگر با برنامه ریزی درست و جامع باشد موفق خواهند بود .
کشورهای پیشرفت با توجه به صنعتی بود آنها بطور مداوم نیازمند نیروی کار اعم از ماهر و گاهاٌ ساده می باشند . امروزه با توجه به رشد تکنولوژی و راحت طلبی بسیار از مردمان بیشتر کشورهای جهان معمولاٌ استفاده از نیروی کار غیر بومی در کشورهای صنعتی و حتی غیر صنعتی یک امر عادی شده و در این رابطه اگر نگاهی به کشورهای آسیایی یا اروپایی و حتی امریکایی داشته باشیم خواهیم دید که استفاده از نیروی انسانی غیر بومی در آنها یک روش شده و این موضوع را دولتمردان آنها نیز قبول کرده اند .
اگر نگاهی در اطراف کشور خودمان البته به سمت همسایگان خلیجی داشته باشیم خواهیم دید که اکثر این کشورها به واسطه داشتن درآمد بالا و دستمز خوب در مقابل کار کم ، میدان رقابت مهاجرت را برای شهروندان ایرانی ایجاد کرده که اگر به تاریخ نظری داشته باشیم خواهیم دید که این مهاجرتها یک ریشه 70 ساله در کشور ما داشته و هم اکنون نیز دارد .
امروزه با توجه به اینکه سطح آگاهی و میزان تحصیلات مردم کشور ما در حد بسیار مطلوبی رشد داشته است ، دیگر نیروهای انسانی کشور ما حاضر نیستند در کشورهای حاشیه خلیج فارس کارهای خدماتی انجام بدهند و به همین انگیز پای فرارتر گذاشته خود را به قاره اروپا و امریکا رسانده و سعی بر این دارند که از تخصص خود در این رابطه کسب درآمد کنند .
به همین انگیزه ما در موسسه مهاجرتی و کار یابی بین المللی کوچگر بر آن شدیم تا بهترین و آسان ترین روشهای مهاجرتی کاری را در کشورهای جهان برای شما مهیا کنیم و از این طریق به بازار اقتصادی کشور در جهت کم کردن آمار بی کاری در جامعه ایران کمکی کرده باشیم .
یادمان باشد امروزه در کل کشورهایی که در حال رشد می باشند و یا بعنوان قطب اقتصادی در دنیا مطرح می باشند قوانین خاصی برای کار وجود دارد که اگر بخواهیم به همه آنها اشرافیت داشته باشیم کاری غیر
ممکن می باشد و در این رابطه حافظه ما یاری نخواهد کرد چرا که قوانین در هر سال تغییرات خاص خود را خواهد داشت . این قوانین در اصول و کلیات در بیشتر کشورهای دنیا از یک ساختار واحد پیروی می کنند اما در تبصره ها و قوانین ریز اجرایی با هم اختلاف دارند .
کسانی که قصد مهاجرت جهت کار در خارج از کشور ایران را دارند باید این اصل را رعایت کنند که امکان وجود موانع دست و پا گیر در هر کشوری وجود دارد و برای اینکه این موانع باعث کندی روند کار در مسیر رسیدن به اهداف آنها نشود ، موسسه مهاجرتی کوچگر این توانمندی را دارد که در این راه پشتیبانی مطمن برای شما عزیزان هم وطن باشد .
امیدوارم با مطالعه این قسمت به آگاهی لازم در رابطه با تصمیم گیری مهاجرتی کاری برسید و در صورتی که نیازی به اطلاعات بیشتری داشتید مشاوران مجرب موسسه ما این آمادگی را دارند که بصورت کاملاٌ تخصصی شما را در این زمینه هدایت و راهنمایی کنند .
ویزای کار چیست :
در تعریف این واژه بصورت خیلی ساده و غیر تخصصی باید گفت : یک مجوزی می باشد که فردی در خارج از موطن خود مشغول کار شود . اگر بخواهیم بصورت خیلی تخصصی این کلید واژه را تعریف کنیم باید بگویئم که :
ویزای کار یعنی اینکه : فردی در کشور غیر وطن خود با داشتن یک تخصص برای یک مدت معین مشغول به کار شود . این کار او می تواند با حمایت دولت فرد باشد یا می تواند بدون حمایت باشد .
گاهاٌ دولتمردان بعضی از کشورها از نیروی انسانی خود بطور مستقیم حمایت می کنند و آنها را با یک برنامه خاص در کشورهای که متقاضی نیروی کار اعم از متخصص یا غیر متخصص می باشند ، اعزام و از درآمد آنها مالیات به نفع دولت دریافت می کنند . اگر در کشورهای آسیایی نگاهی سطحی داشته باشیم خواهیم دید که کشر پاکستان ، فلیپین ، مالزی ، و............نیروی کار بصورت حمایت دولتی به اکثر نقاط جهان ارسال می کنند . اگر امروزه شما در کشورهای قطب صنعتی دنیا مانند امریکا ، آلمان ، فرانسه ، و.........نگاهی داشته باشیم خواهیم دید افرادی از همین کشورهایی که نامبرده شد در مشاغل مختلف مشغول کار می باشند . بطور مثال شهردار لندن یک فرد پاکستانی می باشد . این خود نشان دهند صادرات نیروی کاری خوب و متخصص می باشد که از طرف دولت پاکستان اجرایی شده است .
لازم به ذکر است گاهاٌ افراد این کشورها برای فرار از بحث پرداخت مالیات به دولت بصورت غیر قانونی یا بدون حمایت از دولت اقدام به مهاجرت به این کشورها می کنند . این موضوع در اصل مهاجرت چندان تاثیری نخواهد داشت اما چتر حمایت هر دولت برای مهاجرت به سایر کشورهای دیگر مانند یک بیمه اطمینان می باشد .
کشور ما برای این منظور با ایجاد بنگاه های کار یابی در سطح کشور این موضوع را به یک سیستم ادراری در وزارت کار واگذار کرده که موسسه مهاجرتی و کار یابی کوچگر یکی از این بنگاه های کار یاب است که زیر نظر وزارت کار و امور اجتماعی این توانمندی را دارد که نیروی کار به اکثر کشورهای مورد تقاضا ارسال کند . به همین انگیز با مطالعه جز به جز این مقاله شما می توانید از توانمدی این موسسه آگاهی پیدا کنید. حال این سئوال برای ما پیش می آید که چگونه می توانیم از طریق این موسسه به کار دلخواه خودمان در کشورهای مورد تقاضا دست پیدا کنیم ؟ قبل از اینکه جواب این سئوال را مطرح کنیم باید به چند نکته ریز
کاری در این رابطه اشاره کنیم تا در جریان هدایت افراد دچار مشکل نشویم .
برای اینکه ما بتوانیم در کشورهای اروپایی کاری مطابق تخصص خودمان پیدا کنیم باید موارد زیر را رعایت کنیم و بطور یقین نداشتن هرکدام از این موارد یک مانع برای رسیدن به هدف ما می شود . اگر بخواهیم موانع رسیدن به اهداف را در این مسیر دسته بندی کنیم عبارت است از :
1- موانع داخلی
2- موانع خارجی
موانع داخلی چیست ؟ این موانع در هر کشوری به قوانین آن بستگی دارد مثلاٌ در کشور ایران برای دریافت گذرنامه افراد ذکور باید خدمت زیر پرچم را انجام داده باشند یا بطور قانونی از آن معاف شده باشند . یا دختران برای خروج از کشور نیازمند یک سری قوانین می باشند که در حوصله بحث ما نیست .
موانع داخلی در هر کشور می توان به راحتی آن را حل کرد اما موانعی که در خارج از کشور می باشد گاهاٌ آنقدر جدی می باشد که حتی شخص را از ادامه کار باز می دارد .
موانع خارجی چیست ؟ این موانع گاهاٌ می تواند در بعضی مواقع جلو حرکت یک شخص را برای رفتن به کشوری دیگر جهت کار کردن بگیرد . معمولاٌ عمده این موارد که ما بسیار روی آن تاکید داریم عبارت است از :
الف : زبان کشور مورد هدف .
ب : سابقه کار شخص .
پ : سابقه بیمه .
ت : میزان تحصیلات و تخصص
ث : سن
ج : تمکن مالی فرد .
این موارد در بحث کاریابی کشورهای اروپایی ، امریکایی و .........حائز اهمیت می باشد . حال برای اینکه شما عزیزان در این رابطه کاملاٌ توجیه شوید ، هر دو مورد موانع ((موانع داخلی ، موانع خارجی)) را در بیان مطالب کشورها توضیح می دهیم . قبل از اینکه وارد بحث کاردر کشورهای خارجی شویم باید با چند اصطلاح آشنا باشیم تا در زمانی که به این مباحث ورود می کنیم متوجه منظور آنها بشویم .
1- جاب سیکر : job Seeker
2- جاب آفر : job offer
بطور کلی در کشورهای اروپایی یا حتی آسیایی و خارج از ایران دونوع وضعیت کار وجود دارد که در بالا ذکر شده است . هر متقاضی بنا به شرایط خودش می تواند یکی از این موارد را انتخاب یا اینکه شرایطش را برای خودش ایجاد کند .
جاب سیکر : job Seeker چیست ؟ وضعیت جاب سیکر به وضعیت کاری گفته می شود که فرد متقاضی برای مدت محدودی وارد کشوری مورد علاقه کاری خود می شود و در این مدت محدود باید کاری را که برای آن تخصص و تحصیل دارد را پیدا کند و مشغول کار شود . معمولاٌ این زمان در اتحادیه اروپا 6 ماه می باشد و در سایر قاره های دیگر مانند استرالیا یا امریکا بین 4 تا 6 ماه می باشد . یعنی زمان اولیه آن 4 ماه و 2 ماه قابل تمدید می باشد . در حالت جاب سیکر شخص خودش باید در کشور مورد علاقه اش کار را جستجو کند و در آن مشغول شود .
جاب آفر : job offer چیست ؟ وضعیت جاب آفر به حالتی گفته می شود که شخص از کشور مورد علاقه اش دارای دعوت نامه کاری می باشد . محل کار او ، ردیف استخدامش یا بطور موقت یا دائم از طرف کشور مورد علاقه او نشخص و فرد با این حالت وارد آن کشور می شود . این بهترین حالت کاری برای یک شخص می باشد و در این حالت می توان گفت که راحت ترین حالت ممکن کار در یک کشور دیگر می باشد .
نکته : از سال 2014 اتحادیه اروپا و به تابعیت آن سایر کشورهای قاره های دیگر ، امریکا ، استرالیا ..... در بحث واگذاری جاب آفر به افرد بسیار سخت گیر تا در حد غیر ممکن شده اند . پس باید مد نظر داشت که گزینه جاب آفر مشکل تر از جاب سیکر می باشد و شانس فرد برای دریافت جاب سیکر به مراتب بیشتر از جاب آفر هست . حال با این مقدمه کشورهایی که می توان در آن مشغول به کار شد را در این مقاله عنوان می کنیم .

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.